Belgicko dáva stopku policajtom. Kvôli prísnym emisným opatreniam sa niektoré autá do centra nedostanú

  • Obmedzený vozový park belgickej polície, ktorý môže do mesta vstúpiť, však bezpečnosť neohrozí
  • Belgičania našli iné riešenie
policia (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Obmedzený vozový park belgickej polície, ktorý môže do mesta vstúpiť, však bezpečnosť neohrozí
  • Belgičania našli iné riešenie

Spaľovacie motory by mali počas najbližších desiatich rokov z centier veľkých európskych miest úplne vymiznúť, informovali sme o tom začiatkom augusta minulého roka. Teraz dostali stopku aj niektoré policajné autá, píše agentúra Reuters. Belgická federálna polícia sa bude musieť v rámci znižovania emisií zamyslieť nad kontrolou svojich dôsledkov. V tejto krajine sa pre ich vozidlá sprísňuje zákaz.

Tri veľké belgické mestá

Hlavné mesto Brusel, Antverpy a Ghent – práve v týchto troch mestách sa prístup policajných dodávok, ale aj samotných áut, obmedzil.

Polícia pre agentúru uviedla, že dostatok financií na obnovu celého vozového parku nemá, a tak v súčasnosti nedokáže zabrániť tlaku, ktorý je na ňu vyvíjaný.

Mnoho vozidiel, ktoré bruselská polícia vlastní, neprešlo rizikovým testom na kontrolu emisií. Niekoľko výnimiek sa predsa len urobilo.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Dostali ich vozidlá, ktoré majú jasné označenie, že slúžia policajným účelom. Ďalej sú to aj tie, ktoré sú vyzbrojené sirénou alebo modrým majákom.

Presunuli ich mimo veľké uzly. Vyriešené?

Ostatné vozidlá boli presunuté mimo hlavných miest, kde majú svoje povinnosti vykonávať bez zmeny. V Belgicku sa okrem motorizovaných jednotiek nachádzajú aj pešie posily, takže o zníženej bezpečnosti reč nemusí byť.

V Bruseli, Antverpách a Gente už boli zavedené zákazy pre najviac znečisťujúce vozidlá, ale od začiatku tohto roka zakázal aj štandard „Euro 3“, ktorý sa vzťahoval na vozidlá registrované v rokoch 2001 až 2005.

Európska únia zaviedla v roku 1992 pravidlá na sprísnenie emisií, ktoré do ovzdušia vypúšťajú nové automobily. Tento súbor noriem je známy ako Euro 1.

Keďže Brusel prirodzene udáva trendy, od januára sa tak niektoré policajné autá do centra nedostanú.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Normy sa týkajú emisií oxidov dusíka, oxidu uhoľnatého, uhľovodíkov a tuhých znečisťujúcich látok, uvádza agentúra Reuters.

Znečistenie ovzdušia v hlavnom meste Belgicka je na tom presne tak, ako v iných veľkých mestách. Nič lepšie, nič horšie. Na mape, ktorú vytvorila spoločnosť irceline.be, je červenou bodkou jasne naznačené, že miera smogu je v napríklad v Bruseli či Antverpách rovnaká, ako v Londýne či Berlíne. Tieto mestá sú však niekoľkonásobne väčšie ako tie belgické.

Preto je výstraha následné riešenie vhodným prístupom.

Zdroje: reuters.com, irceline.be

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK