Benátky navštív čo najskôr. Mesto totiž prišlo s poplatkami, ktoré sa ti nebudú páčiť

  • Dôležitá bude aj skoršia rezervácia tvojho pobytu
  • Mesto tak reaguje na vlny turistov, ktoré sú rovnaké ako pred pandémiou
benátky
Unsplash/Tom Podmore, Damiano Bachsier
  • Dôležitá bude aj skoršia rezervácia tvojho pobytu
  • Mesto tak reaguje na vlny turistov, ktoré sú rovnaké ako pred pandémiou

Ak sú Benátky na tvojom zozname miest, ktoré chceš navštíviť, mal by si tak urobiť čo najskôr. Od 16. januára 2023 sa totiž v meste zavádzajú nové pravidlá, podľa ktorých bude potrebné za vstup do mesta zaplatiť. Počas pokojných dní bude vstup stáť 3 eurá a počas rušných dní 10 eur.

Dátum spustenia nového vstupného systému bol oznámený tento víkend. Benátsky radca pre cestovný ruch Simone Venturini uviedol, že tieto poplatky pomôžu mestu vyriešiť problém s nadmernou turistikou. Tá je v Benátkach podľa portálu Lonely Planet dlhodobým problémom.

Podobný problém mesto evidovalo aj pred pandémiou, kedy dospelo do krízového bodu. V roku 2019 totiž zaznamenalo 30 miliónov návštevníkov, pričom mnohí do Benátok prišli iba na jeden deň.

V dôsledku toho sa miestne úrady zamerali na rôzne opatrenia, medzi ktoré patrí aj nový rezervačný systém. Ten by reguloval počet ľudí vstupujúcich do mesta.

Systém bude fungovať úplne jednoducho. Od ľudí bude vyžadovať, aby si návštevu Benátok rezervovali vopred. Po úspešnej rezervácii turisti dostanú QR kód, ktorý je možné naskenovať na elektrických turniketoch na hlavných prístupových bodoch v Benátkach.

Vstupný systém zároveň bude od turistov žiadať, aby uhradili poplatok. Ten sa však bude týkať iba osôb, ktoré do mesta idú na jeden deň. Počas leta bude poplatok dosahovať výšku 10 eur, počas pokojných dní sa zastaví na 3 eurách. Mimo sezóny to však bude priemerne 6 eur.

Súkromie bude aj naďalej rešpektované

Ako sme už uviedli vyššie, poplatok je určený pre jednodňových turistov, ktorí v meste neostanú na noc. Tí si budú musieť vstup do mesta rezervovať, no ich príbuzní z mesta, všetky deti mladšie ako 6 rokov a turisti, ktorí v meste prespia, platiť nemusia.

Oslobodení od poplatku sú aj ľudia so zdravotným postihnutím, tí, ktorí Benátky navštívia kvôli zdravotným problémom, a účastníci športových povolaní. 

Zaujímavosťou je, že vstupné je iba ďalším ambicióznym plánom v prísne monitorovanom systéme, ktorý sleduje príchody a odchody ľudí v Benátkach. V roku 2021 bol v meste namontovaný kamerový systém a senzory sledujúce počet návštevníkov.

Cieľom týchto opatrení je sledovať počet turistov na jednom mieste. Napríklad ak sa pri jednej pamiatke zhromaždí nadmerné množstvo turistov, úrady môžu dočasne obmedziť prístup, kým sa davy neuvoľnia. Ľudí tak môžu nasmerovať na iné miesto, aby neblokovali iných chodcov. 

Podľa úradníkov sledovací systém poskytuje jasnejší obraz o počte ľudí, ktorí do mesta prichádzajú Tiež im to umožňuje predpovedať, kedy budú konkrétne oblasti zaneprázdnené.

Hoci tieto slová znejú nepríjemne a tak, že nerešpektuje tvoje súkromie, mesto Benátky trvá na tom, že tieto opatrenia súkromie rešpektujú.

Zdroj: Lonely Planet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá