Benátky sa rozhodli pritvrdiť. Pre turistov zavádzajú okrem poplatku úplne novú limitáciu

  • Ešte v septembri 2023 dospelo mesto k rozhodnutiu zaviesť poplatok pre turistov
  • Okrem toho však bude prijaté ďalšie opatrenie, ktoré sa bude týkať turistických skupín
benátky
Ilustračný obrázok Unsplash/Stijn te Strake
  • Ešte v septembri 2023 dospelo mesto k rozhodnutiu zaviesť poplatok pre turistov
  • Okrem toho však bude prijaté ďalšie opatrenie, ktoré sa bude týkať turistických skupín

Benátky patria medzi obľúbené dovolenkové destinácie, čo potvrdzuje aj fakt, že ročne ich navštívi aj niekoľko miliónov turistov. Táto masová turistika však má svoje výhody a nevýhody. Hoci podporuje miestnu ekonomiku, mesto schválilo obmedzenia pre návštevníkov.

Ešte v septembri 2023 dospelo mesto k rozhodnutiu zaviesť poplatok pre turistov, ktorí sa mesto rozhodnú navštíviť na jeden deň. Ako uvádza portál tn.cz, poplatok budú platiť ľudia počas 29 najvyťaženejších dní od apríla do polovice júla. O ktoré dni však pôjde ešte nie je známe.

Okrem toho však bude prijaté ďalšie opatrenie, ktoré sa bude týkať turistických skupín. Tie, ktoré na prehliadky mesta chodia so sprievodcom, po novom nebudú môcť mať viac ako 25 členov. Toto opatrenie začne platiť 1. júna a okrem Benátok sa bude týkať aj ostrovov Murano, Burano a Torcello. Skupiny ľudí sa zároveň nebudú môcť zastavovať v úzkych uličkách alebo na mostoch.

Členka rady mesta pre cestovný ruch Simone Venturiniová uviedla, že opatrenie je súčasťou širšieho rámca intervencií zameraných na väčšie rovnováhy medzi potrebami tých, ktorí v meste žijú, a tých, ktorí ho prídu navštíviť.

Prečo sa toto populárne talianske mesto vlastne rozhodlo konať takto? France 24 vysvetľuje, že benátske úrady diskutovali niekoľko rokov, ale nedokázali prijať konkrétne opatrenia týkajúce sa regulácie miliónov návštevníkov tohto slávneho mesta, ktorí prichádzajú obdivovať svetoznáme pamiatky, ako sú Námestie svätého Marka, most Rialto a mnohé malebné kanály.

Predaj vstupeniek bol opakovane odložený z obáv, že by vážne znížil príjmy z turizmu a ohrozil slobodu pohybu. „Vstupný poplatok je navrhnutý na obmedzenie denných návštev s rýchlym príchodom a odchodom tým, že vyzve návštevníkov, aby si vybrali alternatívne dátumy. Cieľom je dosiahnuť novú rovnováhu medzi obyvateľmi, obyvateľmi mesta a návštevníkmi Starého mesta, ktorí chcú zažiť pozitívne emócie v lokalite svetového dedičstva UNESCO,“ uvádza CNN s odvolaním sa na vyhlásenie benátskej radnice.

Opatrenia začnú platiť aj v Chorvátsku

Chorvátsko sa nachádza na prahu významných zmien v riadení cestovného ruchu, keďže od 1. januára 2024 nadobudne platnosť nový zákon o cestovnom ruchu.

Tento inovatívny právny predpis, ktorý je historicky prvým svojho druhu, zavádza povinnosť vytvárať plány destinačného manažmentu, čím poskytuje základný kameň pre stratégiu rozvoja tohto odvetvia.

chorvátsko
zdroj: Unsplash/mana5280

V rámci tohto významného kroku smerom k udržateľnému cestovnému ruchu sa Chorvátsko chystá regulovať rastúci počet súkromných turistických ubytovacích zariadení pozdĺž malebného pobrežia.

Nový právny predpis nedávno schválený parlamentom poskytuje miestnym samosprávnym jednotkám právomoc strategického riadenia a potenciálne obmedzovania počtu týchto ubytovacích zariadení.

Na čele tohto legislatívneho úsilia sa nachádza ministerka Nikolina Brnjac, ktorá zahrnula tento zákon do ambicióznej Stratégie udržateľného rozvoja cestovného ruchu Chorvátska, ktorej plná implementácia je plánovaná do roku 2030. Toto zosúladenie je podporené významným financovaním vo výške 1,3 miliardy eur, získaných z Národného plánu obnovy a odolnosti, a doplnených prostriedkami z EÚ a chorvátskeho štátneho rozpočtu.

Táto investícia jasne signalizuje záväzok Chorvátska k premenám v odvetví cestovného ruchu s cieľom zabezpečiť jeho udržateľný rast a zvýšiť konkurencieschopnosť na globálnom trhu.

Hlavným cieľom nového zákona o cestovnom ruchu je vytvoriť spoľahlivý rámec pre riadenie rozvoja cestovného ruchu založený na presných údajoch. Táto stratégia si kladie za cieľ chrániť prírodné zdroje a prostredie, zvýšiť kvalitu života miestnych obyvateľov v turisticky vyťažených oblastiach a posilniť postavenie chorvátskeho cestovného ruchu ako významného hráča na svetovej scéne, uvádza portál N1info.

Zdroje: tn.cz, France24, CNN, N1Info

Najnovšie videá

Trendové videá