V Chorvátsku predávajú celý ostrov za cenu vily. Má dokonca svoj zdroj pitnej vody

  • Na predaj je celý ostrov, ktorý má dokonca vlastný zdroj pitnej vody
  • Má to ale niekoľko háčikov
Večerný Dubrovník v Chorvátsku.
Ilustračné foto Unsplash/@Geio Tischler
  • Na predaj je celý ostrov, ktorý má dokonca vlastný zdroj pitnej vody
  • Má to ale niekoľko háčikov

Na trhu s nehnuteľnosťami v Chorvátsku sa objavila netradičná ponuka. Kúpiť sa dá celý ostrov, ktorý disponuje vlastným zdrojom pitnej vody.

Záujemcovia o tento ostrov musia investovať niekoľko miliónov eur, aby si mohli užívať jeho súkromie. Avšak, táto ponuka má niekoľko nevýhod.

Komplikácie s rozsiahlymi stavbami

Chorvátske médiá označujú predaj ostrovčeka Veliki Školj, nachádzajúceho sa v Malostonskom zálive neďaleko Dubrovníka a s rozlohou 21 677 metrov štvorcových, za „skutočnú perlu“.

Podľa agentúry MURI, ktorá zabezpečuje predaj ostrova, predstavuje toto miesto ideálnu lokalitu na glamping, svadby, súkromné večierky alebo teambuildingové akcie. Ostrov je domovom borovicového lesa a kamenného domu, ktorý bol postavený pred rokom 1968.

Okrem toho má ostrov svoj vlastný zdroj pitnej vody. Tento kúsok raja na zemi sa predáva za 3,25 milióna eur.

Chorvátske médiá upozorňujú na jeden malý problém. Ak by si niekto chcel na tomto ostrove postaviť rozsiahle sídlo, stretne sa s komplikáciami. Stavanie na ostrove je totiž podľa portálu Dnevnik.hr veľmi limitované.

Rodinná farma s olivami

Existuje aj problém s predpokladaným súkromím. Ako uvádza portál Morski.hr, podľa chorvátskych zákonov nemôžete zabraňovať ľuďom v kúpaní na plážach ostrova, pristávaní na jeho brehoch alebo plavbe v jeho blízkosti.

Na pozemku je ale možné vybudovať rôzne menšie zázemia, ako sú pivnice, sklady ovocia a zeleniny, skleníky, stajne a podobné objekty.

Chorvátsko
zdroj: Unsplash/anikin

Realitná agentúra tiež uvádza, že na ostrove je možné postaviť ďalší kamenný dom s vysadenými olivovými hájmi alebo inými plodinami a zaregistrovať ho ako rodinnú farmu.

Nový zákon v Chorvátsku

Chorvátsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou mnohých Slovákov. Ako sme ťa v našom článku informovali, krajina stojí na prahu zásadnej zmeny v oblasti riadenia cestovného ruchu so zavedením nového zákona o cestovnom ruchu s účinnosťou od 1. januára 2024.

Tento inovatívny zákon, historicky prvý svojho druhu, zavádza povinnosť vytvárať plány destinačného manažmentu, čím položí základný kameň pre stratégiu rozvoja odvetvia.

Na čele tohto legislatívneho úsilia stojí ministerka Nikolina Brnjac, ktorá tento zákon zaradila do súladu s ambicióznou Stratégiou udržateľného rozvoja cestovného ruchu Chorvátska, ktorá má byť úplne realizovaná do roku 2030.

Zosúladenie je podporené rozsiahlym financovaním vo výške 1,3 miliardy eur, získaných z Národného plánu obnovy a odolnosti a doplnených zo zdrojov EÚ a chorvátskeho štátneho rozpočtu.

Táto investícia podčiarkuje záväzok Chorvátska k premenám v sektore cestovného ruchu, s cieľom zabezpečiť jeho udržateľný rast a zvýšiť konkurencieschopnosť na globálnom trhu.

Hlavným cieľom zákona o cestovnom ruchu je vytvoriť spoľahlivý rámec na riadenie rozvoja cestovného ruchu založený na presných poznatkoch z údajov. Cieľom tejto stratégie je zachovať prírodné zdroje a priestor, zvýšiť kvalitu života miestnych obyvateľov v turisticky vyťažených oblastiach a postaviť chorvátsky cestovný ruch ako významného hráča na svetovej scéne.

Dopad na krátkodobý prenájom

V rámci tohto významného kroku smerom k udržateľnému cestovnému ruchu sa Chorvátsko chystá regulovať rozrastajúce sa súkromné turistické ubytovacie zariadenia pozdĺž malebného pobrežia.

Na snímke ľudia na pláži.
zdroj: TASR/Martin Baumann

Tento právny predpis, ktorý nedávno ratifikoval parlament, dáva miestnym samosprávnym jednotkám právomoc strategicky riadiť a prípadne obmedziť počet týchto ubytovacích zariadení.

Podľa nového zákona budú mestá a obce povinné aplikovať už vyššie spomenuté plány destinačného manažmentu, ktoré sa budú prehodnocovať každé štyri roky.

Tieto plány, na ktorých budú spolupracovať turistické združenia, miestne a regionálne orgány a členovia komunít, budú vychádzať z únosnosti jednotlivých lokalít – v podstate sa bude posudzovať maximálny počet turistov, ktorý je možné udržateľne ubytovať

Zdroje: MURI, Dnevnik.hr, Morski.hr, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá