Benátky zavádzajú prísne pravidlo. Buď máš „špeciálne povolenie“, alebo dostaneš pokutu až 300 eur

 • Povolenie má podobu QR kódu a je potrebné ho získať na tieto konkrétne dni
 • Povolenie musia mať pri sebe všetky osoby staršie ako 14 rokov
Benátky, turisti
Ilustračné foto, Benátky, turisti Canva/Sborisov, Tashi-Delek
 • Povolenie má podobu QR kódu a je potrebné ho získať na tieto konkrétne dni
 • Povolenie musia mať pri sebe všetky osoby staršie ako 14 rokov

Ak sa chystáš na dovolenku do Talianska a chceš navštíviť aj Benátky, mal by si si „naštudovať“, čo všetko o meste potrebuješ vedieť. Talianske Benátky totiž zaviedli nové pravidlo, ktoré má obmedziť počet turistov v rušných uliciach.

V určitých dňoch, keď je lagúna mesta preplnená najviac, budeš musieť mať pri pohybe po historickom centre „povolenie na pobyt“.

Pre tých, ktorí sa v meste nezdržiavajú, to bude znamenať dodatočný poplatok päť eur. Turisti, ktorí toto povolenie mať nebudú, riskujú pokutu vo výške 300 eur, píše The Telegraph.

Povolenie má podobu QR kódu a je potrebné ho získať na tieto konkrétne dni:

 • 25. až 30. apríl
 • 1. až 5. máj
 • 11. až 12. máj
 • 18. až 19. máj
 • 25. až 26. máj
 • 8. až 9. jún
 • 15. až 16. jún
 • 22. až 23. jún
 • 29. až 30. jún
 • 6. až 7. júl
 • 13. až 14. júl

Povolenie musia mať pri sebe všetky osoby staršie ako 14 rokov. Dá sa vybaviť aj online. Ak sa však turisti rozhodnú vybaviť ho na mieste, podľa starostu mesta Luigiho Brugnara riskujú, že budú stáť v dlhých radoch. Preto radšej preferuj online variant.

Obyvatelia mesta alebo ľudia, ktorí v centre pracujú, môžu požiadať o výnimku. Ako píše portál tn.nova.cz, podľa talianskej tlačovej agentúry ANSA o potvrdenie o „možnom pobyte v centre mesta“ požiadalo už viac ako 150 000 ľudí. Vzhľadom na to, že do mesta denne smeruje približne 40 000 turistov, je pravdepodobné, že tento počet sa ešte zvýši.

O zavedení poplatku sa hovorilo už dlhšie, no niekoľkokrát bolo odložené. Kritici tvrdia, že opatrenie obmedzuje slobodu pohybu a je protiústavné. Brugnara však tvrdí, že je nevyhnutné.

​“Máme povinnosť chrániť veľké historické centrá sveta,“ povedal starosta mesta, píše The Guardian. „Žiadny politik by neurobil to, čo sa chystám urobiť,“ povedal a svoju odvahu zároveň prirovnal k Marcovi Polovi.

Košice a Zürich spojila nová letecká linka

Nová pravidelná letecká linka od stredy spája Košice a švajčiarsky Zürich. Spustila ju švajčiarska letecká spoločnosť Swiss International Air Lines. Linka bude prevádzkovaná trikrát týždenne, okrem stredy aj v pondelok a piatok.

Prvý let na linke zo Zürichu s popoludňajším príletom a odletom v Košiciach absolvoval stroj Airbus A220. Informovalo o tom košické letisko.

Ide o jediné priame letecké spojenie Slovenska a Švajčiarska, ktoré prináša aj nové možnosti letov s prestupom v Zürichu.

„Je to významný míľnik v našom úsilí spájať východné Slovensko so svetom. Letecké spojenie Zürichu a Košíc nielenže spája dva dynamické regióny, ale tiež otvára množstvo globálnych príležitostí pre našich cestujúcich,“ uviedol výkonný riaditeľ košického letiska Thomas Dworschak.

Riaditeľ pre predaj v SR pre skupinu Lufthansa a Swiss Stefan Bednar poukázal na to, že Švajčiarsko a Slovensko majú dlhodobo úzke ekonomické a kultúrne väzby. „Nová linka Košice – Zürich by mala osloviť ako obchodných cestujúcich, tak aj cestujúcich letiacich za oddychom,“ povedal. Ide podľa neho aj o pohodlný spôsob dopravy pre slovenskú komunitu vo Švajčiarsku.

Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka označil linku za most medzi kultúrami, ekonomikami a komunitami, ktorý prináša obrovský potenciál pre rast a rozvoj Košíc a celého východného Slovenska.

„Zvyšuje našu dostupnosť smerom ku kľúčovým globálnym trhom a posilňuje naše väzby so Švajčiarskom,“ skonštatoval. Vytvára to podľa neho priestor aj na posilnenie cestovného ruchu.

Za významný míľnik vo vzájomných vzťahoch krajín označil zriadenie linky aj švajčiarsky veľvyslanec v SR Peter Nelson.

Zdroje: The Telegraph, cda.ve.it, tn.nova.cz, ANSA, The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá