Bez negatívneho testu ani na krok. Tu je prehľad miest, kam sa s ním od budúceho týždňa (ne)dostaneš

  • Od 18. do 26. januára sa koná testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19
  • Následne budú od 27. januára do 2. februára platiť nové pravidlá zákazu vychádzania
  • V tomto článku sa dozvieš, kedy budeš potrebovať negatívny test, a kedy nie
testovanie covid
TASR/Erika Ďurčová TASR/Ján Krošlák
  • Od 18. do 26. januára sa koná testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19
  • Následne budú od 27. januára do 2. februára platiť nové pravidlá zákazu vychádzania
  • V tomto článku sa dozvieš, kedy budeš potrebovať negatívny test, a kedy nie

Negatívny test je v posledných dňoch dôležitejší ako akýkoľvek iný doklad. Na Slovensku momentálne prebieha skríningové testovanie a občania majú k dispozícii mobilné odberové miesta na antigénové testovanie.

O celoslovenskom testovaní rozhodla na svojom rokovaní vláda, ktorá zároveň predĺžila zákaz vychádzania do 7. februára.

Skríning skončí 26. januára a od nasledujúceho dňa vstúpia do platnosti nové pravidlá a opatrenia. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra SR na svojom Facebooku

testovanie koronavirus
zdroj: TASR

Kedy budeš potrebovať negatívny test?

Od 27. januára budeš negatívny test potrebovať takmer všade. Nedostaneš sa bez neho do práce, na pracovný pohovor a ani k uzavretiu pracovnej zmluvy. Zároveň sa ním budeš musieť preukázať pri vstupe do banky, poisťovne či na pošte.

Budú ho od teba vyžadovať aj v čistiarni odevov, obuvníctve, trafike, knižnici, optike, zásielkovni a na výdajnom mieste obchodu či e-shopu.

Podľa vedcov vakcína nemusí byť účinná na nový typ mutácie. Hrozí aj riziko opakovaného infikovania

Nemení sa ani nariadenie týkajúce sa pobytu v prírode a individuálneho športu. V tomto prípade však vláda udelila nejaké výnimky.

Toto nariadenie neplatí pre deti do 15 rokov, seniorov nad 65 rokov, osoby s preukazom ZŤP, osoby na vozíčku, so závažnou poruchou autistického spektra, osoby s mentálnym postihnutím a so zdravotným stavom, ktorý neumožňuje účasť na testovaní.

Negatívny výsledok by mali mať po ruke aj rodičia, ktorí sprevádzajú dieťa do materskej alebo základnej školy. Zároveň ho musia mať pri sebe aj žiaci 2. stupňa základnej školy a študenti na stredných školách.

zdroj: Miloš Štefanka

Kam sa dostaneš bez testu?

Niektoré nariadenia vláda trochu uvoľnila. Stále platí, že bez testu sa dostaneš do potravín. Môžeš však ísť len do najbližšieho obchodu, v ktorom môžeš nakúpiť potraviny, drogériu, krmivo pre zvieratá a lieky. Lieky si však môžeš kúpiť aj v lekárni, v ktorej sa testom taktiež nemusíš preukázať.

Test ďalej nepotrebuješ cestou na testovanie, na pohrebe blízkej osoby, pri uzavretí manželstva a na krste. Zároveň sa budeš môcť postarať o blízku osobu, ktorá je na pomoc odkázaná. Test by od teba nemali vyžadovať pri venčení psa a mačky do 1 kilometra od bydliska.

Povolené budú aj vychádzky s dieťaťom do 3 rokov, taktiež do 1 kilometra od bydliska. To isté platí aj pre osoby, ktoré potrebujú zdravotné vychádzky. Pozor, toto uvoľnenie platí opäť len pre seniorov nad 65 rokov a osoby s preukazom ZŤP.

Negatívnym testom nebudú musieť disponovať deti, ktoré sa presúvajú do materskej školy či do prvých piatich ročníkov základnej školy. Deti môžu ísť bez testu aj za rodičmi.

Nesmieme zabudnúť na to, že negatívny test nebudeš po novom potrebovať ani pri dostavení sa pred orgán činný v trestnom konaní a na súdnom pojednávaní.

zdroj: TASR/AP, /Emrah Gurel

Ako to bude s prevádzkami?

Od 27. januára budú platiť aj nové pravidlá týkajúce sa prevádzok. Do priestorov prevádzok a úradov sa dostane každý s potvrdením o negatívnom výsledku testu, ktorý bol vykonaný od 18. januára.

Preukázať sa budeš môcť aj potvrdením o prekonaní koronavírusu, no toto potvrdenie nesmie byť staršie ako 3 mesiace. Potvrdením sa nemusia preukázať osoby, ktoré disponujú správou, v ktorej stojí, že osobe bolo diagnostikované ochorenie v období od 2. novembra do 17. januára.

Na úrady sa bez testov dostanú aj ľudia, ktorí sú zaočkovaní aj druhou dávkou vakcíny. Od druhej vakcinácie však musí uplynúť minimálne 14 dní. Žiadnym potvrdením sa nemusia preukazovať ľudia nad 65 rokov a deti do 10 rokov.

Si spokojný s opatreniami?

Tieto nariadenia budú platné aj pre osoby so stredným alebo ťažkým mentálnym postihnutím, osoby so závažnou poruchou autistického spektra, osoby s ťažkým, vrodeným alebo získaným imunodeficitom a onkologickí pacienti.

Pri plnení úloh test nebudú potrebovať ani príslušníci záchranných a bezpečnostných zborov, a vodiči nákladnej a autobusovej dopravy, piloti a členovia posádky s leteckým personálom, rušňovodiči, vozmajstri, vlakové čaty a obslužní pracovníci v železničnej doprave vstupujúci na Slovensko. Všetci títo ľudia však územie Slovenska musia opustiť do 48 hodín. 

Zdroje: Health.gov.sk, Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech