Bez očkovania ani na krok. Európska krajina zaviedla „super Covid pas“, no musí bojovať s podvodníkmi

  • V Taliansku sa rozhodli podniknúť prekvapivý krok
  • Vo verejnej doprave už nestretneš nezaočkovaných
  • Skrátili tiež platnosť Covid pasov
Očkovanie
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Tsafrir Abayov
  • V Taliansku sa rozhodli podniknúť prekvapivý krok
  • Vo verejnej doprave už nestretneš nezaočkovaných
  • Skrátili tiež platnosť Covid pasov

Taliansko oznámilo množstvo obmedzení pre nenaočkovaných ľudí. Od pondelka majú zakázaný vstup do kaviarní, hotelov, fitness centier, dokonca nemôžu využívať ani verejnú dopravu. 

Samozrejme, prísne nariadenia spôsobili zvýšený výskyt špekulantov, ktorí sa snažia robiť všetko pre to, aby sa nemuseli očkovať overenou a bezpečnou vakcínou.

Polícia zadržala zdravotnú sestru, ktorá predstierala očkovanie proti koronavírusu. Takto „zaočkovala“ 50 ľudí, ktorí jej za službu zaplatili. Títo ľudia si mohli následne nechať vystaviť certifikát, ktorý by ich oprávňoval využívať vyššie zmienené služby. 

400 eur za falošný Covid pas

Jej komplica zachytili kamery v Ancone, keď odhadzoval vakcíny do kontajnera na použité ihly, informuje Sky News. Muža vyšetruje polícia pre korupciu, sfalšovanie úradných dokumentov a plytvanie verejnými statkami. 

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Ľudia, ktorí takto získali Covid pas, majú byť potrestaní tiež. Niektorým z nich, ktorí falošné očkovanie sprostredkovali, už bolo nariadené domáce väzenie, ďalších 45 ľudí má zakázané opustiť svoje trvalé bydlisko. 

Podozriví zarobili podľa talianskej polície najmenej 18-tisíc eur a sfalšovali najmenej 50 certifikátov. Ich zákazníci za každý certifikát zaplatili približne 400 eur. 

V Taliansku nedávno oznámili prísnejšie opatrenia, a to najmä z dôvodu rekordného počtu nakazených. Návštevníci budú potrebovať „super Covid pas“, ktorý je možné získať len po úplnom absolvovaní očkovania. 

Taktiež Taliani skrátili platnosť očkovania, čo znamená, že cestujúci, ktorí mali druhú dávku pred viac ako šiestimi mesiacmi, budú musieť absolvovať posilňovaciu tretiu dávku. 

Podvody s očkovaním aj u nás

Takéto podvody boli zaznamenané počas celej pandémie, a to najmä v krajinách s prísnymi pravidlami pre neočkovaných ľudí.

Nedávno sme ťa informovali o podobnom prípade, na ktorý upozornil primár interného oddelenia nemocnice v Považskej Bystrici Milan Kulkovský. Šlo o kupčenie s pozitívnymi testami. Ľudia, ktorí prekonali koronavírus, majú v rámci lockdownu rovnaké výhody ako očkovaní ľudia.

zdroj: TASR/ Ján Krošlák

Jedným z tých regiónov sú aj Kysuce. Podvod prebieha jednoducho. V prípade pozitivity PCR testu osloví dotyčná osoba ľudí vo svojom okolí a ponúkne im pomoc s obdržaním Covid passu. V prípade záujmu zozbiera za určitú finančnú odmenu občianske preukazy záujemcov a ako pozitívna osoba obehne viaceré odberné miesta,“ informuje na sociálnej sieti Facebook Milan Kulkovský.

Ďalej dodáva, že pomerne častým spôsobom, ako vznikajú falzifikáty počas pandémie, je podplácanie lekárov.

Ďalším častým spôsobom, ako sa snažia ľudia obísť systém, je fiktívne očkovanie v niektorých ambulanciách všeobecných lekárov. Niektoré prípady sa už prešetrujú. V tomto prípade za úplatok lekár vakcínu nepichne, vyhodí ju a pacientovi vydá potvrdenie. Je dôležité povedať, že trestného činu sa dopúšťajú obidve strany.“

Zdroje: Sky News, Startitup, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie