Slováci obchádzajú systém, kšeftujú s testami, očkovať sa nechávajú len naoko. Naša vynaliezavosť nemá žiadne hranice

  • Známeho lekára upozornili ľudia, že v niektorých regiónoch dochádza k zaujímavým podvodom
  • Ľudia nefalšujú len Covid passy, ale aj samotné testy a prekonania
Nemecko
TASR/AP, Roman Hanc, Markus Schreiber
  • Známeho lekára upozornili ľudia, že v niektorých regiónoch dochádza k zaujímavým podvodom
  • Ľudia nefalšujú len Covid passy, ale aj samotné testy a prekonania

Heslo Slovákov znie: „Raz za 6 mesiacov chrípočka a potom svätý pokoj.“ Ak by sa držali len skutočného prekonania Covidu, okrem vyvstávajúcej otázky ohľadom toho, koľko sú ochotní riskovať, by nešlo až o taký závažný problém. Tomu však podľa Kulkovského čelíme.

Jeho sledovatelia ho mali upozorniť, že vo viacerých okresoch a testovacích centrách dochádza k podvodom v pozitivite a prekonaní koronavírusu. Sprvoti by ti mohlo napadnúť, že aj pozitívni chcú byť negatívnymi, a tak si našli cestu, ako očkovanie oklamať. Pravda je však obrátená verzia scenára. Negatívni Slováci si našli cestu, ako získať potvrdenie o prekonaní infekcie.

Zber občianskych preukazov

V skratke má celá akcia prebiehať tak, že človek, ktorý je pozitívne testovaný, zozbiera občianske preukazy od obyvateľov, ktorí majú záujem dostať potvrdenie o prekonaní. Následne, vďaka určitej miere anonymity vzhľadom na prekrytie tváre rúškom, navštívi viaceré testovacie centrá, kde na cudzie meno a totožnosť získa potvrdenie o pozitivite.

Samozrejme, nejde o nejakú dobročinnosť. Dotyčný si má za službu vypýtať finančnú odmenu. Jedným z tých regiónov sú aj Kysuce. Podvod prebieha jednoducho. V prípade pozitivity PCR testu osloví dotyčná osoba ľudí vo svojom okolí a ponúkne im pomoc s obdržaním Covid passu. V prípade záujmu zozbiera za určitú finančnú odmenu občianske preukazy záujemcov a ako pozitívna osoba obehne viaceré odberné miesta,informuje na sociálnej sieti Facebook Milan Kulkovský.

Ďalej dodáva, že pomerne častým spôsobom, ako vznikajú falzifikáty počas pandémie, je podplácanie lekárov.

Ďalším častým spôsobom, ako sa snažia ľudia obísť systém, je fiktívne očkovanie v niektorých ambulanciách všeobecných lekárov. Niektoré prípady sa už prešetrujú. V tomto prípade za úplatok lekár vakcínu nepichne, vyhodí ju a pacientovi vydá potvrdenie. Je dôležité povedať, že trestného činu sa dopúšťajú obidve strany.“

Ťažko dolapiteľní

Keď si predstavíme, že na Slovensku je otvorených pre očkovanie dospelých aktuálne 108 očkovacích centier (Presný zoznam očkovacích centier nájdeš na stránke health.gov.sk), kde sa denne vystriedajú desiatky či stovky ľudí, je pomerne ťažké takýchto podvodníkov odhaliť. Preto žiada Kulkovský dôkladnejšie kontroly identity aj podľa výzoru osôb.

Podľa informácií portálu Noviny TV JOJ, za takýto podvod hrozí lekárovi až dvojročné väzenie. Pri priznaní sa k sfalšovaniu vakcinačného certifikátu, resp. Covid passu, hrozí dotyčnému pokuta za priestupok vo výške 1 000 eur, počas núdzového stavu o 500 eur viac. V prípade vyžiadania si certifikátu za finančnú odmenu od lekára je skutok posudzovaný ako korupcia.

Zdroje: Facebook/Milan Kulkovsky Blog, Health.gov.sk, Noviny TV JOJ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá