Ako ušetriť hodiny času? Týždeň som žil 100 % bez wi-fi, ako sa mi zmenil život?

  • Reklamy, nefunkčnosť a preťaženosť. Na verejné wi-fi sa dnes nedá spoľahnúť
  • Mladý človek dnes nutne potrebuje mobilné dáta, wi-fi jednoducho nestačí
  • Paušál Nekonečná Radosť za 20 € sľubuje nekonečné množstvo dát. Vyriešil moje problémy?
radost
visitbratislava/Matúš Majer/Startitup
  • Reklamy, nefunkčnosť a preťaženosť. Na verejné wi-fi sa dnes nedá spoľahnúť
  • Mladý človek dnes nutne potrebuje mobilné dáta, wi-fi jednoducho nestačí
  • Paušál Nekonečná Radosť za 20 € sľubuje nekonečné množstvo dát. Vyriešil moje problémy?

Mladý človek sa dnes bez internetu nezaobíde ani na krok. V práci či domácnosti sú samozrejme wi-fi, no čoraz viac potrebujeme pripojenie na internet nonstop.

Môj prípad je rovnaký – v autobuse odpisujem na maily, na bicykli počúvam hudbu, v aute sledujem seriály, častokrát zdieľam hotspot. Do konca mesiaca zostáva ešte 9 dní a ja už som minul 80 GB mobilných dát, teda absurdné množstvo.

Doteraz som využíval klasický biznisový paušál zameraný na voľné minúty a SMS. Dáta sú obmedzené a po pár GB som si ich musel dokupovať – mesačne som tak vyhodil desiatky eur navyše a kde sa dalo, pripájal som sa na verejnú wi-fi.

Problém s dátami sľubuje vyriešiť nový digitálny operátor Radosť, ktorý v programe Nekonečná Radosť ponúka neobmedzené dáta, minúty aj SMS len za 20 €, čo je neporovnateľne výhodnejšia ponuka než môj predchádzajúci paušál.

Radosť som si teda aktivoval a týždeň som skúšal žiť bez wi-fi a vo svojom smartfóne som používal výhradne mobilné dáta. Je to omnoho príjemnejšie.

VEĽKÝ TEST: Vyskúšali sme nového operátora Radosť. Sľubuje neobmedzené dáta za 20 €, no oplatí sa to?

Wi-fi je dnes síce všade, no je to bolesť

Wi-fi pripojenie je dnes dostupné prakticky všade, no nedá sa naň spoľahnúť.  Z mojej skúsenosti sú verejné wi-fi v obchodných centrách alebo hromadnej doprave preťažené, nefunkčné a skryté za množstvom reklám, ktoré treba odklikávať každých desať minút.

V hromadnej doprave je to kolotoč emócií. Príde moderný autobus s wi-fi piktogramom, do siete sa radostne pripojím, len aby som o 3 minúty zistil, že to bola vlastne wi-fi z vedľajšieho busu a v tom mojom ani len neexistuje, aj keď by mala. Ešte väčším vrcholom sú bratislavské električky, ktoré si pýtajú overenie cez e-mail, aby mi dopravný podnik následne posielal marketingové e-maily. Pravidelne sa nad tým vytočím.

Verejné wi-fi v obchodných centrách či v centre miest v sebe navyše nesú aj dobre známe bezpečnostné riziko a pravidelne sú spájané s únikom citlivých dát – mobilné dáta sú tak nielen spoľahlivejšou, ale aj bezpečnou alternatívou.

O niečo lepšie sú na tom v exteriéri len kaviarne a reštaurácie – akonáhle je však wi-fi zaheslovaná, nasleduje trápny moment, kedy sa treba čašníka na heslo opýtať. 

Faktom ostáva, že na verejné wi-fi sa jednoducho nedá spoľahnúť a ak si chcem byť istý tým, že budem online, potrebujem mať paušál zameraný predovšetkým na dáta.

Dáta zlepšujú kvalitu života

Dáta sú nonstop cestou k akýmkoľvek informáciám a mladý človek ich rozhodne využije. Každý deň je vďaka neustálemu pripojeniu o niečo plynulejší a jednoduchší, keďže si cez appku môžem pozrieť real-time príchod autobusu či hustotu dopravy.

Osobne sa po meste presúvam najmä elektrokolobežkami a bikesharingom – a obidve appky si vyžadujú neustále pripojenie k internetu. Pri presune navyše počúvam hudbu alebo podcasty a nie vždy ich mám v Spotify stiahnuté. Odkedy využívam Nekonečnú Radosť, tento problém riešiť nemusím.

Dáta sú navyše skvelé na orientáciu. Kde je stanica na odstavenie bicykla, dokedy je otvorená táto reštaurácia a aké je dnešné menu? Tieto otázky sa pýtame denne a častokrát na ne máme odpoveď len vtedy, keď ich môžeme okamžite vygoogliť a byť si istí. 

Každý mladý človek potvrdí, že internet dnes nevyužívame len tam, kde je wi-fi pripojenie, no v každej minúte nášho života. Hovorí nám, kam máme ísť, kto a čo po nás potrebuje a čo sa práve deje. Sú to maličkosti, no za deň sa ich nahromadí viacero a spoločne robia každý deň jednoduchším a príjemnejším. Dáta sú prakticky lifehack.

zdroj: Matúš Majer/Startitup – Aplikácie, bez ktorých si deň neviem predstaviť. Imhd.sk zastávkova tabuľa, Bolt a Spotify. Všetky potrebujú dáta.

S nonstop pripojením je každý deň o niečo jednoduchší

S dátami sa zvýšila aj moja produktivita – a to aj napriek tomu, že v office, samozrejme, wi-fi máme. Ja však polovicu svojho dňa strávim odpisovaním na maily a riešením kadejakých problémov, pri ktorých nepotrebujem nutne sedieť za notebookom a stačí mi aj smartfón.

Vďaka dátam môžem tieto veci riešiť za pochodu, napríklad v taxíku pri ceste na stretnutie či v rade pri pokladni. Odkedy som začal takéto problémy riešiť efektívnejšie, denne ušetrím niekoľko desiatok minút, ktoré viem následne investovať inak.

Bez dát bol môj deň plný momentov, kedy som nevedel čo sa deje a nemohol som reagovať na urgentné problémy, čo vyústilo vo väčšiu nervozitu a väčšie množstvo stresu.

Už len dáta. Wi-fi je len zbytočná starosť

S Nekonečnou Radosťou som bol po mesiaci používania viac než spokojný. Balík za 20 € ponúka všetko bez obmedzení – dáta, SMS-ky aj volania.

Radosť beží na sieti od O2, ktorá má 4G LTE pokrytie pre viac ako 97 % obyvateľov Slovenska. Keďže operátor beží na spoľahlivej sieti, so signálom som nemal žiadne problémy.

Spoľahlivé sú aj mobilné dáta – Radosť však sieť nevyužíva naplno, je obmedzená na 10 MBit/s, aby neslúžila ako primárny zdroj internetu pre domácnosti a firmy.

Na prácu, každodenné záležitosti či FullHD video však takáto rýchlosť stačí – stiahnuť obrovský súbor som potreboval len raz a na takýto účel mobilné dáta neslúžia.

Radosť sa navyše platí sama, funguje totiž ako digitálne predplatné – podobne ako Netflix či Spotify. Nemám tak žiadne starosti s faktúrami či nebodaj dobíjaním kreditu.

Nekonečnú Radosť si teda nechávam aj po skončení testu. Cena 20 € mesačne za neobmedzené dáta je veľmi výhodná ponuka, ktorá mi osobne vyhovuje a sadne si s každým mladým človekom. Ak sa nechceš viazať, Radosť začína 7-dňovým trialom zadarmo a funguje ako digitálne predplatné. Za prvý týždeň tak neplatíš vôbec nič.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech