Šiel na bicykli a neozbrojený. Zabil som ho, priznal ruský vojak pred súdom

  • Vadim Šišimarin sa priznal k vražde 62-ročného Ukrajinca
  • Prokuratúra opísala hrozivý prípad
  • Hrozí mu doživotný trest odňatia slobody
rus sa priznal k vražde
TASR/AP, Efrem Lukatsky Unsplash/Dominik Sostmann
  • Vadim Šišimarin sa priznal k vražde 62-ročného Ukrajinca
  • Prokuratúra opísala hrozivý prípad
  • Hrozí mu doživotný trest odňatia slobody

Kremľom rozpútaná invázia na Ukrajinu so sebou nesie ohavné príbehy. Zverstvá, ktorých sa vojaci dopúšťajú, sa stávajú odstrašujúcimi príkladmi vojenskej reality u nášho východného suseda. Ruské armádne jednotky masakrovali civilistov v Kyjevskej oblasti. Zanechali tam za sebou vyše 720 mŕtvych, z toho 280 v masovom hrobe v Buči.

Informovali sme ťa aj o prípade v ukrajinskom hlavnom meste, kde dvaja vojaci zastrelili majiteľa a strážnika autosalónu. Tento skutok zachytili bezpečnostné kamery.

Rus sa priznal k vraždeniu

Ukrajinská prokuratúra informovala o tom, že prípadov vraždenia civilistov na Ukrajine je viac ako 10-tisíc. Podľa TASR sa pred vôbec prvý súd týkajúci sa týchto záležitostí postavil iba 21-ročný vojak Vadim Šišimarin. Čelil obvineniam z vojnových zločinov a plánovanej vraždy 62-ročného muža.

Bývalý príslušník tankového práporu ruskej armády, 21-ročný seržant Šišimarin, sa k tomuto skutku priznal. 

BBC uvádza, že keď väzňa do súdnej siene v Kyjeve priviedli, vyzeral nervózne. Neďaleko sedela vdova po zavraždenom mužovi. Po opísaní činu, ktorý mladý Rus spáchal, sa ho sudca opýtal, či prijíma svoju vinu. Vadim Šišimarin odpovedal jednoslovne „áno“.

Prokuratúra prípad opísala

Šišimarin ukradol spolu s ďalšími štyrmi vojakmi auto, ktorým sa prepravili k obci Čupachivka. Tam zazreli 62-ročného muža na bicykli. Šišimarin dostal rozkaz civilistu zabiť a aj tak urobil, uvádza prokuratúra. Sky News informuje o tom, že dôvodom vraždy bola snaha predísť nahláseniu prítomnosti ruských vojakov v oblasti obce.

Podľa prokurátorov na cyklistu vystrelil niekoľkokrát. Z auta ho trafil do hlavy a usmrtil len pár metrov pred mužovým domom. Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zverejnila krátke video, v ktorom Šišimarin opisuje, ako muža zastrelil. 

„Dostal som rozkaz strieľať. Strelil som doňho jednu dávku. Padol a my sme šli ďalej,“ vraví vo videu, o ktorom SBU hovorí ako o „jednej z prvých spovedí nepriateľských votrelcov„.

Súdne pojednávanie bolo po Šišimarinovom priznaní odložené. Mladému Rusovi hrozí doživotný trest odňatia slobody.

„Týmto prvým súdnym pojednávaním posielame jasný odkaz, že každý páchateľ, každá osoba, ktorá vydala rozkaz alebo sa zúčastnila na páchaní zločinov na Ukrajine sa zodpovednosti nevyhne,“ uviedla na Twitteri ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktova.

V príspevku z minulého týždňa uviedla, že prokurátori majú dôkazy proti mladému Rusovi, ktorý zastrelil 62-ročného muža.

Zverstvá na Ukrajine

Ďalšie neľudskosti opísala utečenka z Mariupola. Hana, ktorá pracovala ako lekárka v miestnej nemocnici, opísala, ako im na oddeleniach zomieralo tak veľa ľudí, že ich museli nechávať vonku vo vakoch na telá. 

„Najhoršie na tom bolo, keď pacientov hľadali ich blízki. Museli otvárať všetky tie vaky,“ vraví Hana a dodáva, že ich jediným šťastím bolo mrazivé počasie, vďaka ktorému sa aspoň nešíril ten najhorší zápach.

The Times of Israel uvádza, že počas nevyprovokovaného ruského útoku na Mariupol prišli o život tisíce ľudí. Starosta mesta pre denník The Guardian poznamenal, že ich telá nechávajú ležať na uliciach.

„Žiaľ, prestali sme počítať obete, pretože sa už začalo bojovať v uliciach. Bolo nemožné spočítať, koľko ľudí padlo pri ruskom ostreľovaní a bombardovaní. Lietadlá hádzali na naše mesto bomby každú polhodinu. Podľa našich odhadov je počet obetí civilistov v mierumilovnom Mariupole približne 21-tisíc,“ uviedol starosta Vadym Bojčenko.

Z mariupolského pekla sa podarilo uniknúť tamojšiemu 61-ročnému obyvateľovi. Igor Pedin pred útrapami vo svojom meste ušiel pešo. So svojím psom kráčal približne 225 kilometrov. O jeho príbehu a ceste sme ťa informovali v tomto článku.

Zdroje: TASR, BBC, Twitter, Sky News, The Times of Israel, The Guardian, YouTube/Guradian News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá