Ruská armáda stratila celý prápor pri prechádzaní rieky. Na druhom brehu ich Ukrajinci rozstrieľali

  • Prápor ruskej armády uviazol v medzi brehmi rieky Donec
  • Ministerstvo obrany uviedlo, že jednotky sa tam okúpali
  • Rusku dochádza technika, vojakom voda
zničene ruske tanky
Twitter/Defence of Ukraine TASR/AP, Felipe Dana
  • Prápor ruskej armády uviazol v medzi brehmi rieky Donec
  • Ministerstvo obrany uviedlo, že jednotky sa tam okúpali
  • Rusku dochádza technika, vojakom voda

Ruská invázia na Ukrajinu spôsobuje vojenským jednotkám vyslaným Kremľom viac problémov ako úspechov. Prichádzajú o veľké množstvo techniky, no taktiež aj o životy svojich vojakov. Podľa Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny stratili počas invázie už vyše 21 800 armádnych príslušníkov či napríklad aspoň 873 tankov. Čísla sa však nedajú nezávisle overiť. Odhad NATO je 7 000 až 15 000 mŕtvych. 

Problémy im mimo iného spôsobujú aj podmienky v ukrajinskom teréne, informuje Forbes. Podľa magazínu sa jednému z ruských práporov naskytli problémy pri pokuse prebrodiť rieku Donec tečúcu v Luhansku aj Donecku. Táto aktivita konvoj pokorila.

Na druhom brehu ruský prápor 50 vozidiel a tisícky ozbrojencov zastihlo a zničilo ukrajinské delostrelectvo. Rýchla likvidácia približne troch tuctov tankov, iných obrnených vozidiel či aj samotného mosta podčiarkuje prehlbujúce sa problémy ruskej armády. 

Ostreľovanie zachytil satelit

The Independent uvádza, že ostreľovanie zachytil satelit firmy BlackSky. Snímky ukazujú že ukrajinské delostrelectvo 10. mája zasiahlo pontónový most a okolitú oblasť. Veliteľ Luhanskej oblastnej vojenskej správy uviedol, že tento most postavili Rusi so zámerom tadiaľ prevážať svoju výzbroj.

„Nepriateľ sa v Bilohorivke pokúsil vytvoriť pevný prechod a presunúť techniku s personálom na našu stranu rieky. Čiastočne sa mu to čiastočne podarilo, ale teraz sú už všetky pontónové prechody zničené. Zničilo sa im taktiež všetko vybavenie a zvyšný personál bol buď zabitý, alebo utiekol späť na druhú stranu,“ uviedol Serhij Hajdaj.

O zničení práporu informuje aj ukrajinské ministerstvo obrany. Na Twitteri zverejnili satelitné snímky bombardovania a uviedli, že „delostrelci ukrajinskej 17. tankovej brigády ponúkli ‚rusistom’ dovolenkovú sezónu. Niektorí sa teda okúpali v rieke Donec, iných spálilo májové slnko“.

Podľa predstaviteľov britskej armády sa ruské jednotky po utrpení týchto strát zrejme premiestnia k východnému brehu rieky Donec. 

Rusko trpí výraznými stratami, zapája sovietske zbrane

Al Jazeera uvádza, že aj Rusi priznali fakt, že straty na ich strane sú veľké. „Áno, máme významné straty vojakov a je to pre nás veľká tragédia,“ prehovoril hovorca Kremľa Dimitry Peskov.

V súčasnosti to vyzerá tak, že sa potvrdzujú informácie Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny o nepriateľových stratách. The Jerusalem Post informoval o tom, že Rusi sa pripravujú na vyslanie väčšiny svojej sovietskej techniky na Ukrajinu. Toto vybavenie pri tom už od roku 1970 chradne v skladoch.

Ukrajinská vojenská rozviedka oznámila, že Rusi sú nútení spoľahnúť sa na zastaranú sovietsku techniku. V apríli zo svojho skladu vybrali stovky zbraní s kódom GRAU. Sú medzi nimi húfnice typu Msta-S z 80. rokov, samohybné raketomety zo 70. rokov a podobne. Rusko sa má týmto spôsobom snažiť vysporiadať so stratami, ktoré utrpelo na Ukrajine.

Podľa Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny prišli Rusi počas invázie doteraz o 21 800 vojakov, 191 dronov, 69 systémov protivzdušnej obrany, 147 raketometov, 408 kusov delostrelectva, 873 tankov, 154 helikoptér, a to nie je všetko. Zoznam pokračuje ďalej a uvádza, že Rusi stratili 179 lietadiel, 2 238 ozbrojených vozidiel, 8 lodí, 76 cisterien a 1 557 ďalších vozidiel.

Na Donbase sa bojuje s relikviami, nemajú vodu

Business Insider uvádza, že aj ruskom podporovaní branci, ktorí pôsobia na Donbase, sú nesmierne slabo ozbrojení. Agentúra Reuters získala vyjadrenia 6 ľudí, ktorí k nim patria alebo sú v kontakte s týmito jednotkami. Jeden z brancov v skúšobnej dobe sa vyjadril, že sú nútení piť vodu z rybníkov, pretože pitná im už úplne došla.

„Pili sme vodu, v ktorej plávali mŕtve žaby,“ hovorí študent. Reuters získala rovnaké informácie aj od dvoch ďalších zdrojov. Traja ľudia tvrdili, že Rusko svojim brancom posiela guľovnice typu Mosin, ktoré sa vyrábali ešte koncom 19. storočia„Je to akoby sme bojovali s mušketami z druhej svetovej vojny. Ja ani neviem, ako sa strieľa z automatickej zbrane,“ hovorí branec v zaúčaní.

Zdroje: Forbes, The Independent, Twitter, Al Jazeera, The Jerusalem Post, Business Insider

Najnovšie videá

Trendové videá