„Najsilnejšia armáda na svete“ opráši sovietske zbrane. Rusi na Donbas posielajú storočné pušky

  • Rusko opráši vojenskú techniku skladovanú od roku 1970
  • Zásobovanie na Donbase je katastrofálne
  • Ukrajinci tvrdia, že zneškodnili ďalších generálov
Rusko používa zastarané zbrane
SITA/AP, Evgeny Biyatov Flickr/Falcon® Photography Flickr/Andrey Korchagin
  • Rusko opráši vojenskú techniku skladovanú od roku 1970
  • Zásobovanie na Donbase je katastrofálne
  • Ukrajinci tvrdia, že zneškodnili ďalších generálov

Ruská invázia na Ukrajine trvá už 10 týždňov. Počas nich sa objavili informácie, ktoré potvrdzujú, že sa Rusom nedarí tak, ako si predstavovali. 

„Faktom však je, že zjavne podcenili prípravu vojenskej operácie na Ukrajine, dochádza im palivo, kazí sa technika. Aj samotné ozbrojené sily Ruska podľahli obrovskej propagande o tom, že ich ozbrojené sily sú úžasné, moderné, a teraz sa ukazuje, že realita nie je taká, ako ju vykreslili predstavitelia Ruskej federácie. No nie je to zásadná vec, ktorá by mala dopad na obrovskú silu, ktorú Ruská federácia vo vojenstve má,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď v rozhovore pre Startitup.

V súčasnosti to vyzerá tak, že ruská armáda jeho slová potvrdzuje. The Jerusalem Post uvádza, že Rusi sa pripravujú poslať väčšinu svojej sovietskej techniky na Ukrajinu. Toto vybavenie pri tom už od roku 1970 chradne v skladoch.

Ukrajinská vojenská rozviedka oznámila, že Rusi sú nútení spoľahnúť sa na zastaranú sovietsku techniku. V apríli zo svojho skladu vybrali stovky zbraní s kódom GRAU. Sú medzi nimi húfnice typu Msta-S z 80. rokov, samohybné raketomety zo 70. rokov a podobne. Rusko sa má týmto spôsobom snažiť vysporiadať so stratami, ktoré utrpelo na Ukrajine.

Podľa Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny prišli Rusi počas invázie doteraz o 21 800 vojakov, 191 dronov, 147 raketometov, 69 systémov protivzdušnej obrany, 408 kusov delostrelectva, 873 tankov, 154 helikoptér, a to nie je všetko. Zoznam pokračuje ďalej a uvádza, že Rusi stratili 179 lietadiel, 2 238 ozbrojených vozidiel, 8 lodí, 76 cisterien a 1 557 ďalších vozidiel. 

Rusi priznali, že straty ich vojakov sú závažné. „Áno, máme významné straty vojakov a je to pre nás veľká tragédia,“ uviedol hovorca Kremľa Dimitry Peskov, uvádza Al Jazeera

Ruskí branci a storočné zbrane

Business Insider uvádza, že aj ruskom podporovaní branci, ktorí pôsobia na Donbase, sú nesmierne slabo ozbrojení. Agentúra Reuters získala vyjadrenia 6 ľudí, ktorí medzi nich patria alebo sú s nimi v kontakte. Jeden branec v skúšobnej dobe sa vyjadril, že musia piť vodu z rybníkov, pretože pitná im už úplne došla.

„Pili sme vodu, v ktorej plávali mŕtve žaby,“ hovorí študent a pre Reuters to potvrdili aj ďalšie dva zdroje. Traja ľudia tvrdili, že Rusko svojim brancom posiela guľovnice typu Mosin, ktoré sa vyrábali ešte koncom 19. storočia. „Je to akoby sme bojovali s mušketami z druhej svetovej vojny. Ja ani neviem, ako sa strieľa z automatickej zbrane,“ hovorí branec v zaúčaní.

Osoba blízka lídrom situácie na Donbase sa vyjadrila, že „zásobovanie vojakov je momentálne katastrofálne“.

Vo vojne strácajú generálov

TASR uvádza, že vojenskí analytici považujú prítomnosť generálov na bojisku alebo v jeho blízkosti za dôkaz toho, že Rusom ich invázia nejde podľa plánu. Generáli nie sú nedotknuteľní a ukrajinské jednotky tvrdia, že niekoľkí z nich už vo vojne padli. Podľa správ ministerstva obrany v Kyjeve prišli tento týždeň o život ďalší dvaja. 

„22. apríla 2022 ozbrojené sily Ukrajiny podnikli zničujúci úder na predsunuté veliteľské stanovište 49. kombinovanej armády ruských okupačných síl, ktoré sa nachádzalo neďaleko od frontovej línie v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny,“ píše sa vo vyhlásení vojenskej rozviedky ukrajinského ministerstva obrany.

„Pri útoku došlo podľa vyhlásenia k zničeniu veliteľského stanovišťa, pričom boli ‚eliminovaní dvaja generáli okupačných vojsk a jeden bol vážne zranený a v kritickom stave evakuovaný’,“ pokračujú Ukrajinci vo vyhlásení.

Ruská armáda oficiálne nepotvrdila smrť ani jedného zo svojich generálov. V dvoch prípadoch však potvrdili ich úmrtie iné zdroje z Ruska. 

Najväčšie úspechy nedosahuje ani ruská propaganda na Slovensku. Podpora ruského prezidenta Vladimira Putina klesla od marca roku 2021 z 55 percent na 28 percent. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre organizáciu Globsec.

Zároveň takmer 65 percent respondentov súhlasilo s tvrdením, že prezident Putin chce obnoviť ruské impérium a je preto hrozbou nielen pre Ukrajinu, ale aj pre ďalšie krajiny.

Zdroje: The Jerusalem Post, Business Insider, Twitter, TASR, Al Jazeera

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá