Bežne predpisované lieky dokážu zmenšiť rakovinové nádory. Užívajú ich milióny ľudí
- Vedci objavili, že bežne predpisované lieky na depresiu dokážu zmenšiť nádory
- Pomáhajú imunitnému systému bojovať proti chorobe

- Vedci objavili, že bežne predpisované lieky na depresiu dokážu zmenšiť nádory
- Pomáhajú imunitnému systému bojovať proti chorobe
Lieky, ktoré denne užívajú milióny ľudí na liečbu depresie, by mohli mať prekvapivý vedľajší účinok. Podľa novej štúdie dokážu selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu (SSRI) výrazne posilniť schopnosť imunitného systému bojovať proti rakovine.
Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) zistili, že tieto antidepresíva nielen zlepšujú náladu, ale aj zvyšujú účinnosť T-buniek pri ničení rakovinových buniek. Informuje o tom portál Independent.
„Ukazuje sa, že SSRI nerobia šťastnejším len náš mozog, ale aj naše T-bunky – dokonca aj počas boja s nádormi,“ uviedla pre Independent Dr. Lili Yang, hlavná autorka štúdie publikovanej v prestížnom časopise Cell.
Lieky zmenšili nádor
Výskumný tím testoval účinky SSRI na myších a ľudských nádorových modeloch predstavujúcich päť rôznych typov rakoviny – melanóm, rakovinu prsníka, prostaty, hrubého čreva a močového mechúra. Výsledky ukázali, že antidepresíva dokázali zmenšiť veľkosť nádorov o viac ako 50 percent.
„Tieto lieky sa už desaťročia bezpečne používajú na liečbu depresie, takže ich preorientovanie na liečbu rakoviny by bolo oveľa jednoduchšie než vývoj úplne novej terapie,“ dodala Dr. Yang.
Vedci sa začali zaujímať o úlohu sérotonínu v boji proti rakovine po tom, čo spozorovali, že imunitné bunky izolované z nádorov vykazovali zvýšené hladiny molekúl regulujúcich serotonín. Hoci je táto látka známa predovšetkým svojou funkciou v mozgu, zohráva dôležitú úlohu aj v imunitných procesoch.
Výskum na myšiach zožal úspech
Ešte pôsobivejšie výsledky zaznamenali, keď kombinovali antidepresíva s existujúcimi protirakovinovými terapiami. Táto kombinácia viedla k výraznému zmenšeniu nádorov u všetkých liečených myší.
Dr. Bo Li, prvý autor štúdie, vysvetlil, prečo sa zamerali práve na SSRI: „Na rozdiel od iných látok, ktoré rozkladajú viacero neurotransmiterov, SSRI pôsobia špecificky na transport sérotonínu. Predstavujú mimoriadne atraktívny cieľ, pretože sú široko používané s minimálnymi vedľajšími účinkami.“
Napriek sľubným výsledkom je potrebný ďalší výskum. Vedci plánujú sledovať skutočných onkologických pacientov užívajúcich SSRI, aby zistili, či vykazujú lepšie výsledky liečby.
Cesta k pacientom môže byť kratšia
Na potvrdenie týchto zistení bude tím skúmať, či skutoční onkologickí pacienti užívajúci SSRI majú lepšie výsledky, najmä tí, ktorí dostávajú ICB terapie. Celý proces Yang vysvetlila pre portál UCLA Health.
„Keďže približne 20 % pacientov s rakovinou užíva antidepresíva – najčastejšie SSRI – vidíme jedinečnú príležitosť preskúmať, ako by tieto lieky mohli zlepšiť výsledky liečby rakoviny,“ povedala Dr. Yang. „Naším cieľom je navrhnúť klinickú štúdiu na porovnanie výsledkov liečby medzi pacientmi s rakovinou, ktorí užívajú tieto lieky, a tými, ktorí ich neužívajú.“
Dr. Yang dodala, že využitie existujúcich liekov schválených FDA by mohlo urýchliť proces zavádzania nových protirakovinových terapií k pacientom.
„Štúdie odhadujú, že vývoj nových protirakovinových terapií od laboratória k pacientovi stojí v priemere 1,5 miliardy dolárov,“ uviedla. „Keď to porovnáte s odhadovanými 300 miliónmi dolárov na preorientovanie už schválených liekov, je zrejmé, prečo má tento prístup taký veľký potenciál.“
Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy
Zdroje: Independent, CELL, UCLA Health