Bezobalové obchody sa budú riadiť novým usmernením. Olivový olej by predávať nemali

  • Ministerstvo vydalo novú príručku, ktorou by sa mali riadiť všetky bezobalové obchody
  • Zakazuje aj predaj čapovaného olivového oleja, ktorý by sa inak mohol falšovať
  • Ministerstvo vydalo novú príručku, ktorou by sa mali riadiť všetky bezobalové obchody
  • Zakazuje aj predaj čapovaného olivového oleja, ktorý by sa inak mohol falšovať

Ministerstvo životného prostredia vypracovalo v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva materiál, prostredníctvom ktorého požadujú od bezobalových obchodov plnenie určitých kritérií. Spísané sú vo forme metodickej pomôcky, ktorá približuje požiadavky na donesené obaly, ale aj druhy potravín, ktoré je možno predávať bez obalu.

Ak si z obchodu prinesieš vlastný obal, mal by byť podľa usmernenia vhodný na balenie konkrétnych potravín. Kyslé potraviny napríklad nie je možné baliť do hliníkových obalov, pretože hrozí riziko chemickej reakcie. Ak si chceš vziať so sebou teplé jedlo, potrebuješ obal, ktorý je určený pre teplé jedlá.

Úrady tiež upozorňujú, že nie všetky druhy potravín je možné predávať ako nebalené, pretože rýchlo podliehajú mikrobiologickej skaze. Vhodné sú nízkorizikové, najmä suché potraviny ako strukoviny, orechy, sušené ovocie alebo ryža.

Nebalené potraviny musia mať v blízkosti cenovky svoje označenie, na ktorom je ich názov, zloženie, údaje o alergénoch a dátum spotreby alebo minimálnej trvanlivosti. Potraviny tiež musia byť chránené pred kontamináciou a inými vplyvmi, ktoré ovplyvňujú ich bezpečnosť a kvalitu.

Bez čapovaného olivového oleja

V zmysle legislatívy EÚ sa tiež bezobalovo nesmie predávať olivový olej. Ten sa totiž môže konečnému spotrebiteľovi predávať len v označenom obale s objemom najviac päť litrov, ktorý sa po prvom otvorení už nedá uzatvoriť. Ide o spôsob boja proti falšovaniu olivového oleja.

Usmernenie tiež špecifikuje, že o tom, či je v obchode možné predávať potraviny do obalov prinesených zákazníkom, rozhoduje prevádzkovateľ. Ak to umožní, musí mať nastavené postupy, ktoré zaručia, že nedôjde ku kontaminácii ním predávaných potravín.

Prevádzkovateľ má tiež právo odmietnuť tebou prinesený obal, napríklad ak je znečistený alebo nie je vhodný na styk s potravinami.

Envirorezort pri príležitosti vydania metodickej pomôcky zdôrazňuje, že bezobalové obchody podporuje.

Práve bezobalové obchody obmedzujú používanie nerecyklovateľných jednorazových plastových obalov,“ vyhlásil pre TASR. Vydanie pomôcky je súčasťou opatrení v Programe predchádzania vzniku odpadov na roky 2019 až 2025, ktorý vo februári schválila vláda. Informácie pre prevádzkovateľov sú k dispozícii na webovej stránke ÚZV.

Zdroj: TASR, Ministerstvo životného prostredia, Úrad verejného zdravotníctva

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK