Bezos a Branson nie sú žiadni astronauti. Tento prestížny titul si treba zaslúžiť

  • Americké úrady upozorňujú, že titul astronaut nemožno prisúdiť len tak hocikomu
  • Priekopníci komerčných vesmírnych letov, ako sú Jeff Bezos či Richard Branson, nie sú v očiach americkej vlády skutočnými astronautmi
bezos branson
TASR/AP
  • Americké úrady upozorňujú, že titul astronaut nemožno prisúdiť len tak hocikomu
  • Priekopníci komerčných vesmírnych letov, ako sú Jeff Bezos či Richard Branson, nie sú v očiach americkej vlády skutočnými astronautmi

Miliardári Jeff Bezos a Richard Branson sa nedávno vydali do vesmíru, resp. na suborbitálny let. Mnoho svetových médií ich nazvalo astronautmi. Americké úrady však upozorňujú, že titul astronaut nemožno prisúdiť len tak hocikomu.

Americké úrady sprísnili svoju definíciu výrazu „astronaut“, čo môže znamenať prekážku pre niekoľko súčasných dobyvateľov vesmíru z radov miliardárov. Nové pravidlá Federálnej leteckej správy (FAA) totiž hlásajú, že adepti na astronauta musia byť súčasťou letovej posádky a prispievať k bezpečnosti vesmírnych letov, informovala v piatok stanica BBC.

Štart Bezosovej rakety bol úspešný. Blue Origin pokoril hneď niekoľko svetových rekordov

To znamená, že priekopníci komerčných vesmírnych letov, ako sú Jeff Bezos či Richard Branson, nie sú v očiach americkej vlády skutočnými astronautmi. Ide pritom o prvé zmeny od roku 2004, keď sa začal program FAA týkajúci sa spôsobilosti pilotov.

Na získanie oprávnenia komerčného astronauta je podľa týchto pravidiel potrebné absolvovať let vo výške 80 kilometrov nad povrchom Zeme, čo Bezos i Branson už splnili.

FAA však okrem toho vyžaduje, aby adepti „počas letu preukázali tiež aktivity, ktoré sú nevyhnutné pre verejnú bezpečnosť, alebo prispeli k bezpečnosti vesmírnych letov s ľudskou posádkou„.

Miliardári na palube: Virgin Galactic letí do vesmíru už túto neďeľu, Jeff Bezos 20. júla

V Spojených štátoch sa dá štatút astronauta dosiahnuť dvoma ďalšími spôsobmi – prostredníctvom armády alebo Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Čestný titul astronauta je možné udeliť aj na základe zásluh, ukladajú nové pravidlá, a to podľa uváženia pridruženého správcu FAA.

Britskému miliardárovi Richardovi Bransonovi sa 11. júla podarilo v rámci testovacieho letu raketoplánu VSS Unity jeho spoločnosti Virgin Galactic dosiahnuť hranicu vesmíru. Tento let je považovaný za míľnik v oblasti vesmírnej turistiky.

Branson sa tak spoločne s päťčlennou posádkou na palube dostal do vesmíru o deväť dní skôr než jeho rival z USA, zakladateľ spoločnosti Amazon a najbohatší muž sveta Jeff Bezos, ktorého let na palube kozmickej lode s názvom New Shepard, patriacej jeho spoločnosti Blue Origin, úspešne prebehol 20. júla.

Ďalším hráčom v tejto oblasti je Elon Musk – zakladateľ značky Tesla – pôvodom z Juhoafrickej republiky. Musk založil tiež spoločnosť SpaceX, ktorá pôsobí v kozmickom priemysle a uskutočňuje komerčné i vládne lety do vesmíru s ľudskou posádkou.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech