Bezos má na krku škandál. Sexizmus, diskriminácia aj toxické prostredie, sťažujú sa zamestnanci Blue Origin

  • Známy podnikateľ a boháč Jeff Bezos čelí ďalšiemu škandálu
  • Zamestnanci jeho firmy Blue Origin tvrdia, že ich pracovné prostredie je maximálne nevhodné
bezos
TASR/AP Photo/J. Scott Applewhite
  • Známy podnikateľ a boháč Jeff Bezos čelí ďalšiemu škandálu
  • Zamestnanci jeho firmy Blue Origin tvrdia, že ich pracovné prostredie je maximálne nevhodné

Preteky miliardárov. Presne takto svetové médiá nazývajú akýsi boj medzi boháčmi. Cieľom je získať čo najviac peňazí, prípadne preraziť tam, kde ešte nikto.

Jeff Bezos je človek, pre ktorého úspech znamená naozaj veľa. Americký podnikateľ vybudoval známu firmu Amazon aj Blue Origin. Tieto dve spoločnosti však nespája len Bezosovo meno, ale aj sťažnosti zamestnancov na maximálne nevhodnú firemnú kultúru, neprimerané pracovné vyťaženie či dokonca sexizmus.

Forbes ešte včera informoval, že Bezos čelí kritike zamestnancov firmy Blue Origin. 21 bývalých aj súčasných zamestnancov tejto raketovej spoločnosti tvrdí, že vedenie firmy ignoruje zamestnancov kvôli pretekom miliardárov, údajne ignorovali pokusy o spätnú väzbu a vytvorili toxické pracovné prostredie.

V liste, ktorý zaslali, je aj tvrdenie, že boli ignorované sťažnosti ženských pracovníčok, ku ktorým sa mali dlhodobo chovať nevhodne. V liste sa tiež uvádza, že jeden vedúci zamestnanec bol mnohokrát hlásený za sexuálne obťažovanie ľudí, ale namiesto trestu bol zaradený do výboru pre nábor vedúcich pracovníkov v oblasti ľudských zdrojov.

Ďalší výkonný pracovník, ktorý mal mať blízko k samotnému Bezosovi, mal zas podriadené ženy nazývať „bábika“, „zlatíčko“ alebo „dievčatko“.

Problémom by však mali byť aj samotné výrobné procesy. Podľa ľudí, ktorí sa pod list podpísali, boli odhalené, ale nikdy nevyriešené, mnohé problémy týkajúce sa rakiet. Zamestnanci sa tiež cítili byť pod obrovským tlakom, dokonca mali mať samovražedné myšlienky.

Chcel by si letieť do vesmíru?

Na kritiku už reagovala aj samotná firma Jeffa Bazosa. Pre Forbes napísali, že „všetky obvinenia bezodkladne preveria“ a vyhlásili, že „netolerujú žiadnu diskrimináciu“.

Bezos firmu založil ešte v roku 2000, tento rok v júli úspešne podnikol let do vesmíru. Výkonným riaditeľom Amazonu nie je od júla tohto roka.

Kritiku „schytal“ už predtým

Prečo je vlastne dôležité hovoriť o kritike voči Bezosovi? Nie je totiž jeho prvá. Už pred rokmi sa objavili informácie od zamestnancov spoločnosti Amazon, ktorú vtedy vlastnil. Aj my sme o tom písali článok.

Zamestnancov v tejto firme mali nútiť pracovať nad ich sily, ignorovať ich sťažnosti, výčitky. Dokonca sa objavil prípad ženy, ktorú prepustili kvôli diagnostikovanej rakovine. Bezos vtedy tieto správy poprel a tvrdil, že „takýto Amazon nespoznáva“. Zároveň podotkol, že keby to bola pravda, nepracoval by tam nikto.

Bezosa kritizovali aj po návrate z jeho vesmírneho letu. Poďakoval sa totiž všetkým zamestancom a zákazníkom Amazonu a povedal, že „to všetko zaplatili“. „Áno, pracovníci Amazonu za to zaplatili, s nižšími mzdami, búraním odborov, zúrivým a nehumánnym pracoviskom a vodičmi dodávok, ktorí nemali počas pandémie zdravotné poistenie,“ napísala na Twitteri demokratická kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez.

Na Twitteri sa objavovali aj správy samotných zamestnancov. „Môj prvý tweet ako zamestnanca Amazonu: som tak nahnevaný, že si môj šéf myslí, že výlet do vesmíru je dôležitejší ako ľudia, ktorí ho tam dostali. Jeff Bezos žije na inej planéte a jeho chamtivosť je doslova mimo tohto sveta,“ písal Independent.

Zdroje: Forbes, The Independent, Startitup.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK