Bezos konečne prezradil triky, ktoré mu pomohli stať sa najbohatším človekom na svete

  • Podľa zakladateľa a výkonného riaditeľa spoločnosti Amazon je kľúčom k úspechu osem hodín spánku v noci
  • Podľa neho je potrebné urobiť tri kľúčové rozhodnutia denne a všetky dôležité stretnutia absolvovať pred obedom
  • Prezradil podrobnosti aj o svojom rozhodovacom procese
bezos
TARS/AP/Reed Saxon
  • Podľa zakladateľa a výkonného riaditeľa spoločnosti Amazon je kľúčom k úspechu osem hodín spánku v noci
  • Podľa neho je potrebné urobiť tri kľúčové rozhodnutia denne a všetky dôležité stretnutia absolvovať pred obedom
  • Prezradil podrobnosti aj o svojom rozhodovacom procese

Rozhodovanie a život najbohatších ľudí na svete je opradený mýtmi. Veľa ľudí si ich predstavuje ako závislých na kofeíne, s nedostatkom spánku, pod tlakom tisícky rozhodnutí, a bez súkromného života. Niektorí tak skutočne žijú.

Druhý najbohatší človek na zemi, Elon Musk, niekedy spáva na podlahe svojej kancelárie v spoločnosti Tesla bez sprchy. Úplne opačný prístup má však najbohatší človek na svete s hodnotou majetku 181,4 miliárd dolárov – Jeff Bezos.

Podľa zakladateľa a výkonného riaditeľa spoločnosti Amazon je kľúčom k úspechu osem hodín spánku v noci, pričom je potrebné urobiť tri kľúčové rozhodnutia denne a všetky dôležité stretnutia absolvovať pred obedom.

Bezos napísal esej o tom, ako rozhoduje, a publikoval ju aj vo svojej novej knihe Invent and Wander, ktorá vyšla minulý týždeň.

zdroj: Facebook/Jeff Bezos - Amazon

Kladie dôraz na spánok

Bezos kladie veľký dôraz na spánok, podľa vlastných slov chodí spať skoro a vstáva skoro. „Snažím sa to dodržiavať, pokiaľ necestujem v rôznych časových pásmach. Osem hodín je niekedy nemožných, ale ja sa na to veľmi sústredím, a taký dlhý spánok jednoducho potrebujem. Myslím vtedy lepšie. Mám viac energie. Moja nálada je lepšia,“ uviedol v eseji.

Ráno rad začína svojím rituálom, ktorý nazýva puttering. Spočíva v pití kávy, čítaní novín, a rád raňajkuje aj so svojimi deťmi skôr, než idú do školy.

Bývalá manželka Bezosa rozdala 1,7 miliardy dolárov, podporila LGBTQ+ aj organizácie za rasovú rovnosť

Prvé stretnutie si plánuje na desiatu hodinu, a nazýva ho stretnutie s vysokým IQ. „Rád robím svoje stretnutia s vysokým IQ pred obedom. Akékoľvek psychicky či mentálne náročné stretnutie vybavím o desiatej, pretože do 17. hodiny na túto otázku nemôžem viac myslieť,“ napísal Bezos.

Uviedol, že do toho sedemhodinového okna dokáže dostať všetko, pretože vie, ako určiť priority. „Popremýšľajte nad tým – za čo v skutočnosti dostávate zaplatené? Dostanete plat za to, že urobíte malý počet vysoko kvalitných rozhodnutí. Vašou úlohou nie je robiť tisíce rozhodnutí každý deň,“ napísal.

Jeff Bezos
zdroj: TASR/AP Photo/J. Scott Applewhite

Rozhoduje sa ohľadom vecí, ktoré sa týkajú roku 2023

Bezos sa vyjadril, že sa snaží každý deň urobiť iba pár rozhodnutí a zamerať sa viac na veci, ktoré sa budú realizovať až o niekoľko rokov neskôr.

„Keď budem mať konferenčný hovor s Wall Street, a ľudia mi povedia: „Gratulujem k vášmu štvrťroku“, ja odpoviem, že ďakujem, ale naozaj si myslím, že štvrťrok bol spravený pred troma rokmi,“ napísal šéf Amazonu.

Uviedol, že už teraz prijíma rozhodnutia na rok 2023. Zároveň spomína aj miliardára Warrena Buffetta, ktorý tvrdí, že je úspešný, ak sa mu podarí urobiť tri správne rozhodnutia ročne.

Existujú dva typy rozhodnutí 

Podľa Bezosa existujú dva typy rozhodnutí – rozhodnutia, ktoré sú nezvratné a vysoko dôsledné, tým hovorí jednosmerné, alebo rozhodnutia obojsmerné. Väčšina rozhodnutí je podľa neho práve dvojsmerná. Pri takýchto rozhodnutiach podľa Bezosa existuje možnosť vziať všetko späť, a rozhodnúť sa znovu.  

„Ak je potrebné prijať rozhodnutie, musíte sa opýtať: „Sú to jednosmerné alebo obojsmerné dvere?“ Ak sú obojsmerné, urobte rozhodnutie. Ak bude zlé, bude zlé. Zmeníte to. Ak sú to však jednosmerné dvere, analyzujte ich piatimi rôznymi spôsobmi,“ uviedol Bezos a zároveň dodal, aby ľudia boli opatrní.

 

Zdroj: Fast Company

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech