Bývalá manželka Bezosa rozdala 1,7 miliardy dolárov, podporila LGBTQ+ aj organizácie za rasovú rovnosť

  • Druhá najbohatšia žena na svete MacKenzie Scott utorok rozdala 1,7 miliardy dolárov
  • Bývalá manželka Jeffa Bezosa rozdelila čiastku medzi 116 neziskových organizácií, ktoré podľa nej prinesú zmenu
  • Pre MacKenzie Scott je rok 2020 mimoriadne štedrý, jej majetok narástol o viac ako 20 miliard dolárov
bezos
SITA via AP/Evan Agostini
  • Druhá najbohatšia žena na svete MacKenzie Scott utorok rozdala 1,7 miliardy dolárov
  • Bývalá manželka Jeffa Bezosa rozdelila čiastku medzi 116 neziskových organizácií, ktoré podľa nej prinesú zmenu
  • Pre MacKenzie Scott je rok 2020 mimoriadne štedrý, jej majetok narástol o viac ako 20 miliard dolárov

MacKenzie Scott v utorok rozdala 1,7 miliardy amerických dolárov 116 neziskovým organizáciám. Ešte minulý rok sa zaviazala, že počas svojho života väčšinu majetku rozdá.

Bývala žena šéfa Amazonu Jeffa Bezosa zverejnila príspevok na portáli Medium, kde informuje o svojom rozhodnutí podporiť organizácie, ktoré podľa nej prinesú zmenu. Zároveň informovala, že sa rozhodla zmeniť priezvisko z Bezos na svoje dievčenské Scott.

„Rovnako ako mnoho iných som sledovala prvú polovicu roku 2020 s hrôzou. Život nikdy neprestane hľadať nové spôsoby, ako odhaliť nerovnosti v našich systémoch; alebo nás upozorňuje nato, že táto nevyvážená civilizácia je nielen nespravodlivá, ale aj nestabilná. To, čo ma napĺňa nádejou, je myšlienka toho, čo príde, ak každý z nás premýšľa o tom, čo môžeme ponúknuť,“ napísala Scott.

Štedrú sumu rozdelila medzi 116 organizácií, ktoré bojujú proti diskriminácií a nerovnosti na základe rasy, pohlavia, orientácie. Okrem toho podporila aj organizácie, ktoré bojujú proti klimatickej zmene, ekonomickej nerovnosti alebo inštitúcie, ktoré majú za ciel sfunkčnenie demokracie a podporu verejného zdravotníctva.

zdroj: Seattle Met

„Na tomto zozname je 91 % organizácií za rasovú rovnosť vedených predstaviteľmi inej pleti, 100 % LGBTQ+ organizácií sú vedené predstaviteľmi LGBTQ+ a 83% rodových organizácií sú riadené ženami, čo prináša živé skúsenosti s riešením pre nevyvážený sociálny systém,“ uviedla Scott

Medzi najznámejšie organizácie, ktoré príspevky dostali, patria Howardova univerzita, Obamova nadácia, RAINN a Európska nadácia pre zmenu klímy. Niektoré organizácie už potvrdili prijatie príspevku, napríklad Howardova univerzita prijala podľa the Washington Post 40 miliónov dolárov.

MacKenzie Scott sa minulý rok pridala k iniciatíve miliardárov Warrena Buffetta a manželov Billa a Melindy Gates, ktorí vyzvali najbohatších ľudí sveta, aby postupne rozdali svoj majetok medzi ľudí a organizácie, ktoré to potrebujú.

McKenzie Scott si tento rok polepšila 

Bohatstvo MacKenzie Scott pochádza so spoločnosti Amazon, ktorú založila s Jeffom Bezosom. Po rozvode a majetkovom vyrovnaní získala Scott 20 miliónov akcií Amazonu. Ich manželstvo trvalo 26 rokov a skončilo rozvodom po tom, ako sa prevalia Bezosova aféra s druhou ženou.

RegioJet žne s Chorvátskom úspech, lístky na žltý vlak sa predávajú ako teplé rožky

Hodnota majetku Scott je podľa rebríčku miliardárov Bloomberg odhadovaná na 60 miliárd dolárov, čo z nej robí trinástu najbohatšiu osobu a druhú najbohatšiu ženu planéty po dedičke L’Oreal Francoise Bettencourt-Meyers.

Amazonu sa napriek pandémii vírusu COVID-19 darí a jeho akcie stále stúpajú. Na začiatku roka bola hodnota jej majetku 37 miliárd dolárov a v rebríčku najbohatších žien sa umiestnila na piatom mieste.

Zdroje: Medium, Bloomberg, the Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá