Bezos stavia superjachtu takú veľkú, že bude potrebovať vlastnú podpornú jachtu. Jej cena je astronomická

  • Najbohatší človek na svete Jeff Bezos sa čoskoro bude po mori plaviť na svojej superjachte
  • Plavidlo má byť dlhé takmer ako futbalové ihrisko s dĺžkou 127 metrov (417 stôp)
  • Plachetnica bude mať vlastné podporné plavidlo s heliportom. Cena superjachty sa vyšplhá na 500 miliónov
  • Cez pandémiu zaznamenali superjachty veľký rozmach. Ich výrobcovia nestíhajú prijímať objednávky
TASR
TASR/AP, Cliff Owen
  • Najbohatší človek na svete Jeff Bezos sa čoskoro bude po mori plaviť na svojej superjachte
  • Plavidlo má byť dlhé takmer ako futbalové ihrisko s dĺžkou 127 metrov (417 stôp)
  • Plachetnica bude mať vlastné podporné plavidlo s heliportom. Cena superjachty sa vyšplhá na 500 miliónov
  • Cez pandémiu zaznamenali superjachty veľký rozmach. Ich výrobcovia nestíhajú prijímať objednávky

Najbohatší človek na svete Jeff Bezos sa čoskoro bude po mori plaviť na svojej superjachte. Podľa informácií agentúry Bloomberg má ísť o plachetnicu známu ako projekt Y721, ktorý bol doteraz prísne utajovaný. Plavidlo má byť dlhé takmer ako futbalové ihrisko s dĺžkou 127 metrov (417 stôp).

Plachetnica sa bude rozprestierať na niekoľkých palubách a má mať tri obrovské sťažne. Kvôli obrovským plachtám sa na jej palubu nezmestí heliport. Bezos a jeho priateľka Lauren Sanchezová, pilotka vrtuľníka, si preto objednali ešte prídavné plavidlo, jachtu s heliportom. Tá bude slúžiť ako doprovodné plavidlo. Samotná plachetnica bez podpornej jachty bude stáť okolo 500 miliónov amerických dolárov.

Trumpov Boeing 757 za 100 miliónov má pásy z 24-karátového zlata. Dnes je z neho nepojazdný vrak

Bezos zadal objednávku ešte pred pandémiou koronavírusu, pred dvoma rokmi u holandskej spoločnosť Oceanco. Hovorca spoločnosti túto zákazku odmietol komentovať. Loď bude podľa agentúry Bloomberg jednou z najväčších plachetníc, aké kedy boli v Holandsku postavené. Práve európska krajina je neoficiálne hlavné mesto výstavby lodí pre superbohatých.

Trh so superjachtami rekordne rastie 

Práve pandémia koronavírusu prispela k vyššiemu záujmu bohatých o jachty a plachetnice. „Nie je možné zadať objednávku,“ uviedol Sam Tucker, vedúci výskumu superyacht na londýnskej spoločnosti VesselsValue, pričom uviedol, že tento trh rekordne rastie. „Sú úplne rezervovaní.“

Agentúra uvádza, že boháči využívajú jachty na súkromné večierky a party, kde prijímajú svojich slávnych hostí. Na mori sú úplne izolovaní a nemusia mať obavy o svoje súkromie. Superjachty tak nahradili predošlé hollywoodske vily.

bezos
zdroj: SITA/AP, Charles Krupa

Podľa Bloombergu stavia superjachtu aj režisér Steven Spielberg.

„Je to známka obrovského majetku, ktorý sa nahromadil ešte rýchlejšie, keď svet otriasla ničivá pandémia,“ píše Bloomberg. „Je to tiež svedectvo o utajenom priemysle, ktorý podľa všetkého prekvital ako priamy dôsledok COVID-19, a je výrazným stelesnením zväčšujúcej sa priepasti medzi majetkom superbohatých a takmer všetkých ostatných za posledných 14 mesiacov.“

Bezosova superjachta už stihla vyvolať aj politické reakcie. Senátorka Elizabeth Warrenová (D- Massachusetts) pre MSNBC uviedla, že superjachty bohatých poukazujú na potrebu väčšieho zdanenia boháčov. Práve Bezos v minulom roku prostredníctvom množstva výnimiek neplatil žiadnu daň. „Práve dnes nám Jeff Bezos v tomto boji dal nové strelivo,“ hovorí  Warrenová o svojom pláne na zdanenie bohatých. 

Bezosa inšpiroval milionár Geffen

Bezos si plachtenie obľúbil počas výletu s americkým magnátom Davidom Geffenom. Ten je známy svojím instagramovým účtom, na ktorom zverejňuje fotografie so svojimi slávnymi priateľmi na palube jeho jachty. Medzi jeho hosťami, okrem Bezosa, boli americká speváčka Katy Perry, bývalý CEO Goldman Sachs Lloyd Blankfein, či manažér hudobných hviezd a podnikateľ Scooter Braun alebo Trumpova rodina: modelka Karlie Kloss s manželom a Joshom Kushnerom a mnohí iní.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa David Geffen (@davidgeffen)

Samotný Geffen čelil kritike, keď počas pandémie zverejnil fotku s popisom: „Izolovaný v Grenadínach, vyhýbam sa vírusu,“ napísal. „Dúfam, že všetci zostanú v bezpečí.“

Zdroje: Bloomberg, MSNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá