Bezosova megajachta sa nezmestí pod most. Holanďania ju chceli zahádzať vajcami

  • Druhá najväčšia jachta na svete je zaseknutá v Rotterdame
  • Jeff Bezos hľadal riešenia, no holandská verejnosť ich odmieta
bezos
YouTube/Dutch Yachting/Reprofoto TASR/AP
  • Druhá najväčšia jachta na svete je zaseknutá v Rotterdame
  • Jeff Bezos hľadal riešenia, no holandská verejnosť ich odmieta

Americký miliardár a majiteľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos je známym milovníkom luxusných jácht. Vlastní jednu obrovskú, ktorá potrebuje svoju vlastnú podpornú jachtu.

Toto 127-metrové plavidlo pomenoval Y721 a podľa denníka The Independent je jeho hodnota 500 miliónov dolárov. O Bezosovej jachte sme ťa informovali aj v tomto článku.

Začiatkom februára sa objavili správy o tom, že Y721 nie je iba nesmierne dlhá, ale taktiež vysoká. Dosahuje dokonca až takú výšku, že sa nemôže odplaviť z holandského mesta Rotterdam. Bráni jej v tom totiž historický oceľový most Koningshavenbrug, nazývaný aj „De Hef“, pod ktorý sa jednoducho nezmestí.

Bezosovu jachtu v tamojšej lodenici totiž skonštruovali, no na more nevyplávala. Miliardár teda sám ponúkol, že zaplatí za odstránenie strednej časti historického mosta Koningshavenbrug, ktorý bol v roku 1993 vyradený z prevádzky.

Verejný protest a hrozba „vajíčkovania“

Superjachta Jeffa Bezosa sa však naďalej z prístavu nepohne. Holandská firma Oceano, ktorá ju postavila, sa postavila proti demontáži historického mosta.

V Rotterdame sa totiž po Bezosovej výzve odstrániť strednú časť mosta ľudia zmobilizovali a hrozili veľkým protestom, v rámci ktorého by verejnosť útočila vajíčkami.

Newsweek uvádza, že spoločnosť Oceanco preto „informovala samosprávu, že ruší svoje súčasné logistické plány“. De Hef totiž mnohí považovali za jednu z popredných pamiatok Rotterdamu a obľúbenú destináciu pre turistov.

„Zamestnanci lodenice sa cítia byť ohrození a spoločnosť sa obáva, že ju vandali poškodia,“ dodáva Oceano, uvádza holandský portál Trouw.

Protesty historikov

Rotterdamčania s dekonštrukciou mosta nesúhlasili už od začiatku. Vo februári, kedy o tomto probléme informovala aj TASR, vyjadril svoj nesúhlas predstaviteľ miestnej historickej spoločnosti Historisch Genootschap Roterodamum.

„Pracovné miesta sú dôležité, ale existujú limity v tom, čo sa smie a čo by sa malo robiť s naším priemyselným dedičstvom,“ podotkol Ton Wesselink.

Svoju nespokojnosť vyjadrili aj ľudia prostredníctvom online petície, ktorú „podpísali“ tisíce. V petícii sa uvádza, že De Hef zrekonštruovali až v roku 2017 a v tom čase „samospráva Rotterdamu sľúbila, že most už nikdy nebude demontovaný“.

Rotterdamské skupiny historikov v rámci petícií obyvateľov vyzývali, aby jachtu počas jej prevozu na otvorené more obhadzovali vajcami.

„Vyzývame všetkých Rotterdamčanov: vezmite si so sebou škatuľu skazených vajec a poďme ich hromadne hodiť na Jeffovu superjachtu, keď sa bude plaviť popod De Hef,“ napísal organizátor podujatia Pablo Strörmann na sociálnej sieti.

Bezos sa síce zaviazal uhradiť náklady spojené s demontážou a prestavbou mosta, no to organizátorovi petície nestačilo. Podľa Strörmanna tieto plány vysielajú správu, že „pokiaľ ste dostatočne bohatí, neexistujú pre vás už žiadne obmedzenia. Pamiatky sa dajú upraviť a pravidlá – ktoré platia pre každého – zrušiť.“ 

Dokončiť jachtu na inom mieste by vraj bolo nepraktické

Jachta Y721 je momentálne druhou najväčšou na svete. Podľa Marcela Walravensa, vedúceho rekonštrukcie mostu De Hef, by ju však nebolo možné dokončiť na inom mieste a predísť tak logistickým problémom.

„Ak niekde vykonávate veľkú prácu, chcete mať všetky svoje nástroje na danom mieste. V opačnom prípade musíte neustále chodiť tam a späť. Navyše, tento projekt je taký obrovský, že neexistujú takmer žiadne lokality, kde by sa ho dalo dokončiť. Z ekonomického hľadiska a pre túžbu zachovať mieru zamestnanosti túto jachtu samospráva považuje za veľmi dôležitý projekt. Faktom tiež je, že Rotterdam bol vyhlásený za hlavné námorné mesto Európy,“ uviedol Walravens.

Zdroje: The Independent, Newsweek, Trouw, TASR, YouTube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá