Bicykle zdražejú, Slováci ich takmer všetky vykúpili. Nestíhajú sa ani vyrábať, hovoria predajcovia

  • Ak patríš medzi ľudí, ktorí sa chcú túto sezónu pustiť do cyklistiky, s kúpou bicykla by si sa mal poponáhľať
  • Podľa odborníkov bude rok 2021 značne poznačený nedostatkom tovaru
  • Očakáva sa, že ceny bicyklov pôjdu len smerom nahor
Instagram/@mvjkv_m, Unsplash/Julian Hochgesang
  • Ak patríš medzi ľudí, ktorí sa chcú túto sezónu pustiť do cyklistiky, s kúpou bicykla by si sa mal poponáhľať
  • Podľa odborníkov bude rok 2021 značne poznačený nedostatkom tovaru
  • Očakáva sa, že ceny bicyklov pôjdu len smerom nahor

Koronakríza vyhnala ľudí do prírody, čím sa zvýšil aj záujem o bicykle a výrobcovia jednoducho nestíhajú vyrábať. Situácia by sa podľa odborníkov mala stabilizovať najskôr o dva roky, no garantovať to zatiaľ nik nevie.

„Tento segment zaznamenáva enormný záujem. Nakoľko vedieme presné štatistiky, tak vieme, že oproti poslednému klasickému roku, ktorý bol 2019, je predaj zvýšený o 100-150 %, ďalej už nestúpa len z dôvodu nedostatku bicyklov,” povedal pre Startitup Peter Csémi z AZbike.

Slovensko by malo po vzore Škandinávie prispieť ľuďom 1 000 eur na elektrobicykel, tvrdia experti

Záujem je podľa neho o všetky kategórie bicyklov, od detských až po e-bicykle. Upozorňuje tiež, že situácia je taká vyhrotená, že predajcovia zaznamenávajú nielen výpadky, ale absolútny nedostatok bicyklov a bežných súčiastok, ktoré sú dokonca nedostupné.

To, že o bicykle je bezprecedentný záujem nám potvrdil aj Marek Kučera zo spoločnosti MTBIKER. Kučera tvrdí, že veľká časť produkcie pre túto sezónu je už beznádejne vypredaná. Tento problém sa podľa jeho slov ťahá už od minulej sezóny v súvislosti s pandémiou.

Plánuješ túto sezónu kúpu bicykla?

Tím spoločnosti Najšport konštatuje, že okrem nedostatku bicyklov trpia výrobcovia aj oneskoreným dodaním cyklistických komponentov a príslušenstva. V praxi to teda znamená, že rámy bicyklov a elektrobicyklov sú teoreticky vyrobené v požadovanom množstve, no všetko to stojí na dodaní špecializovaných komponentov z Taiwanu a Číny.

S týmto názorom súhlasí aj predajca bicyklov Martin Kubica z predajne Kubica Šport v Žiline. Ja by som ani nepovedal, že je oproti minulému roku výrazne väčší záujem. Kvôli tomu, že boli vlani fabriky v Ázii so Shimano komponentami pozatvárané, tak sa nestihli vyrobiť a doručiť. Čiže je celosvetový problém s dodávkami bicyklov.“

Obrovský úspech: Slováci vyvinuli elektrobicykel z prelomového materiálu. Teraz si brúsia zuby na svetové firmy

Tým pádom sa podľa Kubicu môže stať, že zákazník musí viac chodiť po obchodoch alebo osloví viac e-shopov a vzniká efekt extrémneho záujmu. Ide o celosvetový problém, ktorý sa podľa neho týka všetkých značiek.

Dodanie nových modelov 2021 sa podľa expertov presúva na neskoršie dátumy. Hovoriť možno o konci apríla alebo júna 2021. Práve v tomto období je pritom štatisticky najväčší záujem o kúpu nového bicykla.

„Niektoré modely už sú k dispozícii aj v našej predajni a na sklade, no problém bude s ich opätovným doskladnením. Tým pádom sa môže stať, že niektoré bicykle a modely už koncom mája jednoducho nebudú dostupné a svoj vysnívaný model už nekúpite. Preto sa treba s kúpou poponáhľať. Výrobcovia reagujú na narastajúci dopyt po bicykloch a znížené dodávky komponentov tak, že postupne zvyšujú ceny bicyklov,“ objasňuje tím predajne Najšport.

Táto situácia tak podľa odborníkov povedie k zvyšovaniu cien v priemere od 5 do 10 %. Podľa predajcov tento rok viac ako kedykoľvek predtým platí, že je zbytočné čakať na teplé počasie a zaplnené obchody. Bicyklov bude najbližšie dve sezóny jednoducho nedostatok.

Dáta z predaja hovoria jasnou rečou. Aj toto leto bude slovenská príroda zaplavená turistami a to nielen tými na bicykloch. Nezostáva nám nič len dúfať, že ich masívny nával prežijú naše lesy, lúky a národné parky bez ujmy.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK