Biden sa zaviazal, že pomôže Taiwanu v prípade čínskeho útoku. Agresiu spája s tou ruskou

  • Medzi Čínou a Taiwanom to dlhodobo vrie
  • Joe Biden sľubuje pomoc Taiwanu
  • Je to však v rozpore s americkou politikou voči Číne
usa pomozu taiwanu
Unsplash/Liam Read TASR/AP
  • Medzi Čínou a Taiwanom to dlhodobo vrie
  • Joe Biden sľubuje pomoc Taiwanu
  • Je to však v rozpore s americkou politikou voči Číne

Prezident Spojených štátov amerických Joe Biden počas návštevy Japonska zopakoval záväzok svojej krajiny voči Taiwanu. USA ho budú brániť v prípade čínskej invázie.

„K tomuto sme sa zaviazali,“ odpovedal Biden na otázku, či by Spojené štáty vojensky zasiahli, ak by sa komunistická Čína rozhodla zaútočiť na Taiwan a zmocniť sa ho. Peking totiž svojho ostrovného suseda považuje sa súčasť územia Číny. 

Americký prezident podotkol, že síce USA oficiálne uznávajú politiku, ktorú Peking vedie o jednotnej Číne, ale jednoznačne nepodporujú snahu o násilné ovládnutie Taiwanu.

„Destabilizovalo by to celý región a išlo by o udalosť podobnú tej, akej sme svedkami na Ukrajine,“ povedal Biden po rokovaní s japonským premiérom Fumiom Kišidom.

Spojitosť medzi Taiwanom a Ukrajinou

Prezident Spojených štátov tak zároveň upozornil na priamu spojitosť medzi agresiou Ruskej federácie voči Ukrajine a hrozbou čínskeho útoku na Taiwan. Pre Bidena je dôležité, aby „Putin zaplatil cenu za svoje barbarstvo na Ukrajine“ a aby boli následky za tieto činy niesol dlhodobo.

Biden vysvetlil, že v konflikte nejde iba o samotnú Ukrajinu, ale aj o Čínu, ktorá pozorne sleduje reakciu Západu na agresívne kroky Ruska. „Aký signál tým vysielame Číne, čo sa týka dôsledkov, aké by mal… pokus zmocniť sa Taiwanu silou,“ spýtal sa Biden. Podľa amerického prezidenta Peking nemá právo na takýto krok.

Čína podľa Bidena na Taiwan nezaútočí

Šéf Bieleho domu zároveň vyjadril svoje presvedčenie, že Čína napokon nespustí svoju inváziu na Taiwan. Podľa jeho slov to bude závisieť od pevného a jasného postoja Západu k tejto kríze. 

Japonský premiér Kišida po skončení rokovaní s americkým prezidentom vyhlásil, že Japonsko a USA budú spoločne monitorovať čínske námorné aktivity či vojenské cvičenia Číny a Ruska. Taktiež budú pozorní v prípade ďalších otázok ohľadom Pekingu, ako je napríklad problém s porušovaním ľudských práv. Informuje o tom agentúra TASR.

USA sľúbili Taiwanu pomoc už minulý rok

Prezident Spojených štátov dal Taiwanu podobný sľub aj minulý rok. Na otázku pomoci ostrovu v konflikte s Čínou počas debaty v spravodajskej televízii CNN odpovedal: „Áno, máme záväzok to urobiť.“ 

TASR uvádza, že podľa agentúry AFP je toto vyhlásenie v rozpore so spomínanou prezentovanou politikou USA o jednotnej Číne. Washington na základe tejto politiky síce pomáha brániť Taiwan, ale nesľubuje, že príde na pomoc v prípade potreby, teda čínskeho útoku.

Hovorca Bieleho domu pre agentúru Reuters neoznámil žiadne zmeny v postoji USA voči politike o jednotnej Číne. Odmietol komentovať, či prezident neurobil vo svojej odpovedi chybu. Biden však dnes svoje slová v Japonsku potvrdil.

Čína šikanuje Taiwan

Napätie medzi Čínou a ostrovným štátom Taiwan by sa dalo krájať. Už v minulosti sme ťa viackrát informovali o tom, že Taiwan sa domnieva, že ho Peking „šikanuje“. Čínske autority do taiwanského vzdušného priestoru opakovanie vysielajú množstvo stíhačiek. 

Čína v októbri minulého roka svoju činnosť ešte zintenzívnila. K ostrovu vyslali až 52 bojových lietadiel.

Taiwanské ministerstvo obrany v pondelok identifikovalo 34 stíhacích lietadiel čínskej výroby J-16, 2 stíhačky ruskej výroby SU-30, 2 nákladné lietadlá čínskej výrob Y-8, 2 výsadkové lietadlá čínskej výroby KJ-500 a 12 bombardérov čínskej výroby H-6, ktoré sú schopné niesť jadrové bomby.

„Taiwan musí byť v pohotovosti. Čína má stále lepší prehľad,“ povedal premiér novinárom v Taipei. „Svet tiež zaznamenal opakované porušovanie čínskeho regionálneho mieru a tlaku na Taiwan,“ uviedol premiér Taiwanu Su Tseng-chang, informuje NBC News.

Taiwan ďakuje

Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok poďakovalo za podporu zo strany Spojených štátov v reakcii na vyhlásenie amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý povedal, že ak Peking napadne tento ostrov, Washington ho bude vojensky brániť. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.

„(Taiwanské) ministerstvo zahraničných vecí vyjadruje uznanie prezidentovi Bidenovi a vláde USA za ich opätovné potvrdenie skalopevného záväzku voči Taiwanu,“ uviedol tamojší rezort diplomacie a dodal, že vláda bude pokračovať v posilňovaní svojej obrany a prehlbovaní spolupráce s ďalšími krajinami, vrátane Japonska, s cieľom chrániť bezpečnosť ostrova.

Tchaj-pej vo vyhlásení zdôraznil, že je naďalej odhodlaný pevne brániť svoju slobodu, demokraciu a bezpečnosť. Išlo o odkaz adresovaný Číne, ktorá dlhodobo považuje Taiwan za svoju odštiepeneckú provinciu a nevylučuje, že by mohla taiwanskú otázku riešiť aj vojenskou cestou. Taiwan uskutočňuje program vojenskej modernizácie s cieľom zlepšiť svoje spôsobilosti odvrátiť prípadný čínsky útok, pripomína Reuters.

Zdroje: TASR, NBC News, SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá