Biden vyslal tvrdý odkaz smerom k Rusku. Toto sa Putinovi páčiť nebude

  • Biden vyslal do Kremľu jasný odkaz, že americká armáda bude pôsobiť v strategickom arktickom regióne
  • Štyri bombardéry B-1 a približne 200 príslušníkov letectva z Texasu budú nasadené na nórsku leteckú základňu
  • USA budú môcť rýchlejšie reagovať na potenciálnu ruskú agresiu
  • Biden už avizoval, že jeho administratíva prichádza s tvrdším postojom k Rusku
Biden Putin
SITA/AP, /Alexander Zemlianichenko
  • Biden vyslal do Kremľu jasný odkaz, že americká armáda bude pôsobiť v strategickom arktickom regióne
  • Štyri bombardéry B-1 a približne 200 príslušníkov letectva z Texasu budú nasadené na nórsku leteckú základňu
  • USA budú môcť rýchlejšie reagovať na potenciálnu ruskú agresiu
  • Biden už avizoval, že jeho administratíva prichádza s tvrdším postojom k Rusku

S príchodom administratívy prezidenta USA Joe Bidena sa mení aj prístup k Rusku a ochrane svojich spojencov. Biden podľa CNN vyslal do Kremľu jasný odkaz, že americká armáda bude pôsobiť v strategickom arktickom regióne.  

Americké letectvo rozmiestni bombardéry B-1 prvý raz aj do Nórska. Štyri bombardéry B-1 a približne 200 príslušníkov letectva Dyess z Texasu budú nasadené na nórsku leteckú základňu. V priebehu nasledujúcich troch týždňov sa začnú misie za polárnym kruhom a v medzinárodnom vzdušnom priestore pri severozápadnom Rusku.

Trump bol 40 rokov sledovaný ako záujmová osoba. Vysvitlo, že okrem KGB ho monitorovala aj československá ŠtB

Pohyb síl oveľa bližšie k Rusku znamená, že USA budú môcť rýchlejšie reagovať na potenciálnu ruskú agresiu, tvrdia úradníci z Pentagónu. „Prevádzková pripravenosť a naša schopnosť podporovať spojencov a partnerov a reagovať rýchlo je rozhodujúca pre spoločný úspech,“ uviedol generál Jeff Harrigian, veliteľ vzdušných síl USA v Európe a Afrike podľa CNN.

Arktída disponuje nemalými prírodnými zdrojmi 

Ruská agresivita a testovanie hraníc v Poľsku, pobaltských krajinách a krajinách arktického regiónu je dobre zdokumentovaná. Ruské vojsko neustále testuje hranice, keď v blízkosti hraníc spojencov vysiela bojové ponorky alebo ruské stíhacie lietadlá.

Politickí predstavitelia tohto regiónu neraz vyslovili obavy z možnej ruskej agresie. Bývalý prezident Barack Obama po anexii Krymu posilnil vojenskú prítomnosť USA v Poľsku a pobaltských štátoch.

zdroj: TASR/AP, U.S. Air Force. Na snímke bombardér B-1B

Ministerstvo obrany USA týmto reaguje nielen na potreby spojencov, ale aj na Putinovu snahu ovládnuť Arktídu, ktorá disponuje nemalými prírodnými zdrojmi. „Nedávne ruské investície do Arktídy zahŕňajú sieť útočných vzdušných prostriedkov a pobrežné raketové systémy,“ varovala podľa CNN ešte Barbara Barrett, sekretárka letectva počas Trumpovej administratívy.

Rusko považuje túto oblasť za strategickú, pretože takmer 25 % jeho hrubého domáceho produktu pochádza z uhľovodíkov severne od polárneho kruhu, uviedla Barrett.

Pre Rusko nastávajú ťažšie časy

Joe Biden už avizoval tvrdší postoj k Rusku ako jeho predchodca Donald Trump, ktorý čelil obvineniam, že mu Rusko pomáhalo s prezidentskou kampaňou v roku 2016. Preukázalo sa, že Vladmir Putin sám nariadil hackerské útoky na demokratickú nominantku Hillary Clinton a na Demokratický národný výbor. Podľa zistení Guardianu mal byť Trump viac ako 40 rokov evidovaný ako záujmová osoba ruských tajných služieb. Agenti KGB ho mali ovplyvňovať pomocou lichôtok.

Navaľnyj o Putinovi: Ropucha na ropných rúrkach alebo dedko v bunkri. Čo je kauza Yves Rocher a ako medzi nimi vznikla nevraživosť

TASR informovala, že Biden prisľúbil obnoviť angažovanosť USA vo svete. Jeho slová zazneli na pôde ministerstva zahraničných vecí vo Washingtone, kde vystúpil s prejavom o úlohe Spojených štátov vo svete. „Amerika je späť. Diplomacia je späť. Ste v strede všetkého, čo mám v úmysle urobiť,“ vyhlásil Biden pred pracovníkmi ministerstva a diplomatmi v sprievode viceprezidentky Kamaly Harrisovej.

Biden podľa svojich slov varoval ruského prezidenta Vladimira Putina, že USA už nebudú tolerovať „agresívne kroky Ruska, zasahovanie do našich volieb, kybernetické útoky, trávenie jeho občanov“. Dodal, že Putinovi to dal „jasne najavo“, a to „spôsobom odlišným od môjho predchodcu“.

Poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan zašiel ešte ďalej a avizoval zavedenie sankčných opatrení proti Rusku.

Podľa Sullivana USA podniknú kroky proti Rusku za zasahovanie do volieb v Spojených štátoch, za otrávenie opozičného lídra Alexeja Navaľného a za ďalšie „škodlivé“ správanie. „Na rozdiel od predchádzajúcej administratívy podnikneme kroky, aby sa Rusko zodpovedalo za celý rad škodlivých aktivít, ktoré podniklo… Urobíme to v čase a spôsobom, ktorý si sami zvolíme,“ varoval Sullivan.

Zdroje: CNN, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech