Bidenová odišla neohlásene na Ukrajinu. Na Slovensko sa ešte vráti

 • Jill Bidenová prišla na Slovensko 7. mája
 • Prešla Bratislavou, Košicami aj Vyšným Nemeckým
 • Odišla na Ukrajinu a stretla sa s Olenou Zelenskou
 • Na Slovensku sa stretne so Zuzanou Čaputovou v pondelok
Jill Biden a Olga Zelenska
TASR/AP/Susan Walsh, Pool
 • Jill Bidenová prišla na Slovensko 7. mája
 • Prešla Bratislavou, Košicami aj Vyšným Nemeckým
 • Odišla na Ukrajinu a stretla sa s Olenou Zelenskou
 • Na Slovensku sa stretne so Zuzanou Čaputovou v pondelok

Prvá dáma USA Jill Bidenová v sprievode predsedu vlády SR Eduarda Hegera, jeho manželky a ministra vnútra Romana Mikulca (obaja OĽANO) v nedeľu napoludnie navštívila hraničný priechod s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom.

Zaujímala sa o prácu dobrovoľníkov a zložiek pomáhajúcich ukrajinským vojnovým utečencom. Za všetkých Ukrajincov sa tiež pomodlila v provizórnej kaplnke a po skončení návštevy odišla na Ukrajinu.

Manželka amerického prezidenta poďakovala Slovákom za pomoc

Bidenová sa priamo na hraničnom priechode porozprávala aj s tamojšími hraničnými policajtmi, hasičmi a pristavila sa aj pri dobrovoľníkoch pracujúcich v hangári hraničného priechodu.

O dianí v súvislosti s utečencami na priechode a zaangažovaní jednotlivých zložiek ju oboznámil zástupca migračného úradu SR Branislav Tichý. Prvá dáma USA im vyjadrila vďaku za prácu, ktorú v tejto neľahkej situácii vykonávajú.

V provizórnej kaplnke sa na konci hodinovej návštevy spolu s ostatnými Bidenová pomodlila za Ukrajinu, všetkých ľudí, ktorí na Slovensko prichádzajú z vojnou zmietanej krajiny a rovnako za tých, ktorí im pomáhajú.

Na záver sa tiež poďakovala všetkým ľuďom na Slovensku, že otvorili svoje domovy a srdcia ukrajinským utečencom. Upozornila, že USA stoja v súvislosti so vzniknutou situáciou pri Slovákoch. Následne sa cez hranicu s delegáciou presunula na Ukrajinu.

Dobrovoľníci pomáhajúci ľuďom utekajúcim pred vojnou vnímajú návštevu prvej dámy USA Jill Bidenovej ako veľkú poctu, na jej príchod sa však zvlášť nepripravovali. Hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom je v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine najvyťaženejším.

V čase návštevy Bidenovej bol v prevádzke len pre nákladné autá a jej návšteva bola tiež spojená s prísnymi bezpečnostnými opatreniami.

Bidenová sa ešte pred príchodom na hranicu s Ukrajinou stretla v doobedňajších hodinách v Košiciach s dobrovoľníkmi a utečencami v krízovom centre pri autobusovej stanici. Navštívila tiež mamičky a deti z Ukrajiny na základnej škole na Tomášikovej ulici v Košiciach. V pondelok 9. mája by sa mala podľa agentúry AP stretnúť s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a predstaviteľmi vlády SR.

Veľké gesto Jill Bidenovej

Tri dni trvajúca návšteva prvej dámy USA Jill Bidenovej na Slovensku je veľkým gestom. Vyzdvihla tým pomoc a solidaritu obyvateľov Slovenska voči ľuďom utekajúcim pred vojnovým konfliktom na Ukrajine, povedal premiér Eduard Heger (OĽANO) po návšteve manželky amerického prezidenta na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom.

Ako uviedol, počas rozhovorov s policajtmi, colníkmi, hasičmi, vojakmi a dobrovoľníkmi, ktorí na ukrajinsko-slovenskej hranici pôsobia od začiatku vojnového konfliktu, Bidenová ocenila ich prácu.

„Bolo vidieť, že si to veľmi váži. Ocenila a vyzdvihla aj ich ľudskosť, ktorú do celej práce vnášajú,“ povedal s tým, že o ich správaní k vysídlencom sa mala Bidenová dozvedieť od ukrajinských matiek, s ktorými sa v nedeľu stretla v Košiciach.

USA stoja za Slovenskom

Prvá dáma USA sa tiež podľa Hegerových slov zaujímala o situáciu na hraničných priechodoch počas prvých dní vojnového konfliktu.

V závere návštevy hraničného priechodu, ktorú absolvovala aj v sprievode ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), tiež vyzdvihla „otvorenú náruč, otvorené domovy a otvorené srdcia“ Slovákov. Bidenová zároveň deklarovala podporu USA Slovensku a jeho obyvateľom, keďže „hrozba za hranicami stále je“.

Mikulec sa opätovne poďakoval všetkým, ktorí sa na pomoci ukrajinským utečencom aktívne podieľajú. Vyzdvihol prácu polície a Úradu na ochranu verejných činiteľov počas zabezpečovania plynulosti a bezpečnosti návštevy Bidenovej na východe Slovenska.

V Košickom kraji bolo v nedeľu v tejto súvislosti podľa jeho slov nasadených 589 policajtov. Ich prácu mala podľa Mikulca rovnako oceniť aj Bidenová.

Stretnutie s prezidentkou a zhrnutie návštevy

 • Bidenová pricestovala na Slovensko v sobotu (7. 5.). Po prílete do Bratislavy si uctila pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Námestí SNP. Potom absolvovala na veľvyslanectve stretnutie s rodinami amerických diplomatov.
 • V základnej škole na Tomášikovej ulici v Košiciach navštívila matky a deti z Ukrajiny. V sprievode predsedu vlády SR Eduarda Hegera, jeho manželky a ministra vnútra Romana Mikulca zavítala tiež na hraničný priechod Vyšné Nemecké.
 • Odtiaľ sa Bidenová neohlásene presunula na Ukrajinu. V meste Užhorod sa stretla s prvou dámou Ukrajiny Olenou Zelenskou. Prvé dámy sa stretli v budove školy, ktorá v súčasnosti poskytuje ubytovanie ľuďom utekajúcim pred vojnou.
 • Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme v pondelok (9. 5.) v Prezidentskom paláci prvú dámu USA Jill Bidenovú v rámci jej návštevy Slovenska. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá