Biela noc deťom: umelecké tipy pre celú rodinu!

  • Vezmite rodinu v posledný septembrový víkend na prechádzku mestom, navštívte animovaný podmorský svet, zahrajte si tieňové divadlo alebo sa zasmejte na ufrflanom Slnku. Biela noc vám prináša tipy z programu, ktoré odporučí 10 z 10 detí!
  • Vezmite rodinu v posledný septembrový víkend na prechádzku mestom, navštívte animovaný podmorský svet, zahrajte si tieňové divadlo alebo sa zasmejte na ufrflanom Slnku. Biela noc vám prináša tipy z programu, ktoré odporučí 10 z 10 detí!

Vďaka spolupráci so ZSE môžeme aktuálny ročník Bielej noci rozšíriť o niekoľko diel, ktoré potešia najmä najmladších divákov – napríklad o magickú tieňohru od Liz Von Graevenitz, veselú projekciu podmorského sveta od Veroniky Kocourkovej, workshop Tagtool animácie s VJ Suave z Brazílie či premietanie výborných detských filmov v spolupráci s Fest Anča. Chcete vedieť viac? Čítajte ďalej!

Príbehy z druhej strany – tieňohra pre všetky generácie

Interaktívne divadlo, v ktorom sa publikum stáva hercami. Urobte radosť svojim najmladším, zastavte sa na nádvorí Primaciálneho paláca a prebuďte v sebe hravosť dieťaťa v tieňohre vizuálnej umelkyne Liz Von Graevenitz! Príbehy z druhej strany (Tales from the Other Side) sú inšpirované prírodou a magickými bytosťami, ktoré prebývajú v jej tieňoch. Britská autorka túži v každom z nás prebudiť to, čo často v dospelosti zomletí vírom povinností strácame – slobodu a ľahkosť bytia, takú samozrejmú pre deti. Preto pozýva všetky generácie návštevníkov, aby nechali voľný priebeh svojej fantázii a stali sa vďaka hre svetla a tmy magickými bytosťami “z druhej strany” pre ostatných.

Podmorský svet nad Dunajom

Zažite atmosféru z hlbín mora priamo na brehu sladkovodného Dunaja! Na dobrodružnú cestu vás v sobotu po zotmení pozve Veronika Kocourková spolu s postavičkami z jej autorského animovaného seriálu Tresky Plesky. V ňom reportérka Kata Strofová v trinástich častiach prináša divákom najnovšie správy z tých najnebezpečnejších oblastí: z epicentra lavíny, zosuvov pôdy či hrozivej cunami. Deti aj ich zvedaví rodičia sa tak bez námahy učia o prírodných javoch, vždy zábavným a zrozumiteľným spôsobom. Na Tyršovom nábreží v Bratislave sa vám predostrie farebné dobrodružstvo, inšpirované výtvarnosťou seriálu a podvodnými nástrahami. Projekciu sprevádza skladba od Jany Kirschner, ktorá odznie aj v jednej z častí.

zdroj: Veronika Kocourková _ TRESKY PLESKY _

S Fest Ančou do kina

Organizátori Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča na Bielu noc prinesú kolekciu najlepších krátkych filmov od súčasných autorov, ktoré inde neuvidíte. Zbierka snímok z celého sveta je reprezentatívnym výberom plným zábavy, poučenia, jedinečných autorských prístupov, nápaditých výtvarných štylizácií a originálnych techník, aké dokáže deťom ponúknuť jedine autorský animovaný film. Nezabudnuteľné vizuálne aj príbehové zážitky vás čakajú v Kine Film Europe v piatok, sobotu a v nedeľu od 15.00 do 18.00 hod.!

Vodná trasa ožije komiksom!

Od River Parku až po Sklad č. 7 bude na Bratislavu útočiť umenie – trojdimenzionálne, obrovské, hravé a farebné! Britská dvojica Filthy Luker a Pedro Estrellas miešajú svojský komiksový svet s mestským prostredím v nečakaných a najmä úsmevných kombináciách. Vďaka nim na strechu River Parku spadne vesmírna raketa, jeden zo stromov na promenáde Eurovea dostane oči a Sklad č. 7 obsadí svojimi zvedavými chápadlami mýtická chobotnica! Ak sa okolím budete túlať aj po zotmení, na Tower 115 v Panorama Parku uvidíte (a začujete!) aj obrovské a nesmierne ukecané Slnko z dielne slovenského Matje! Rovnako vás a vaše deti poteší sci-fi obývateľná socha od rakúskych Numen/For Use pod Zuckermandlom, vďaka ktorej sa budete cítiť ako na vesmírnej preliezke!

Pre budúcich astronautov a biológov

Britský vizuálny umelec Luke Jerram sa vracia na Bielu noc s dielom ešte impozantnejším ako pred dvomi rokmi. Jeho 7-metrov široká Gaia je vernou napodobeninou našej planéty, vytvorenou na základe záznamov NASA. Každý jej centimeter predstavuje 18 km zemského povrchu! V sprievode autorskej hudby Dana Jonesa sa bude v Átriu Filozofickej fakulty UK na Gondovej vznášať celý víkend. Deti majú navyše skvelú príležisťou absolvovať v jej blízkosti workshop Zelená zem pod vedením Jany Kobolkovej a Zuzany Mitošinkovej z vydavateľstva Egreš. Počas dvoch nedeľných hodín si spoločne vytvoria multisenzorickú inštaláciu lesa, ktorá im umožní pochopiť nie iba to, ako les funguje, ale aj prečo je pre ľudí dôležitý.

Animovaná prechádzka (aj) pre neposedných

Až z Brazílie k nám doletí dvojica vizuálnych umelcov známych po celom svete ako VJ Suave. Na Bielej noci nás potešia dvojnásobne – oi. sobotným workshopom animácie s aplikáciou Tagtool, ktorého výsledky sa budú naživo premietať na fasádu OD My na Kamennom námestí. Stanú sa tak súčasťou expozície sobotnej noci! Skvelým zážitkom však budú aj hodinové prechádzky s umelcami, ktoré začnú každý festivalový večer o 20.00 hod. na ulici Kúpeľná a skončia pod Starým mostom. Práve počas nich na bratislavských fasádach, kríkoch, garážach aj stromoch ožijú kreslené postavičky plné farieb a vtipu. VJ Suave premietajú svoje animované príbehy zo špeciálne upravených bicyklov, tzv. suaveciclos. Svojimi interaktívnymi performance si získavajú srdcia divákov po celom svete, určite potešia vás aj vašich najmenších!

zdroj: VJ Suave_ SUAVECICLOS PERFORMANCE _

Keď sa zotmie – Biela noc pre odvážne deti

Pútavá atmosféra magického lesa plného nepoznaných tajomstiev. Vďaka svetelnému dizajnu od BN Label sa práve takým na celý festivalový víkend stane legendárne Lido! Pozorovať ho môžete z diaľky, z jedného brehu rieky na ten druhý. Výzvou pre fantáziu publika je aj svetelná inštalácia Lucie Luptákovej, ktorý čarovným a napínavým spôsobom zviditeľnuje architektúru jednej z prehliadaných a možno cielene ignorovaných budov v meste – verejných záchodov na Šafárikovom námestí. Prečo sa vo vnútri svieti, keď je mreža nad schodiskom zamknutá? Svetlá prebliknú, z podzemia uniká dym a pod kožu nám preniká nízky, monotónny zvuk. Možno bežné zvuky stroja? Alebo sa sa vnútri deje niečo nekalé? Trúfate si vyriešiť záhadu?

Víkend plný zážitkov

Nezabudnite, najväčší festival súčasného umenia na Slovensku tento rok nekončí už po jednej noci, ale trvá celý víkend. Program sa spúšťa 27. septembra a vychutnávať si ho môžete každý deň od piatka až do nedele medzi 12.00 a 24.00 hod. Niektoré diela budú zážitkom po celý deň, iné sa objavia až po zotmení a časť programu sa odohrá len v presne vyhradených časoch. Sledujte program a nechajte sa očariť umením kedykoľvek to vám a vašim deťom vyhovuje najlepšie!

Biela noc Bratislava: 27. – 29. september 2019

www.bielanoc.sk

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech