Biela noc predstaví netradičné projekty zo slovenskej produkcie

  • Prvé dve októbrové sobotné noci bude Slovensko na nohách – čaká nás totiž najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia, Biela noc. Festival okrem svetových mien vizuálneho umenia, dáva dôraz na prezentáciu domáceho umenia a podporu vzniku nových diel. Vzniká tak zaujímavý dialóg medzi domácou a medzinárodnou umeleckou scénou.
most
  • Prvé dve októbrové sobotné noci bude Slovensko na nohách – čaká nás totiž najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia, Biela noc. Festival okrem svetových mien vizuálneho umenia, dáva dôraz na prezentáciu domáceho umenia a podporu vzniku nových diel. Vzniká tak zaujímavý dialóg medzi domácou a medzinárodnou umeleckou scénou.

Súčasné umenie nielen v galériách, ale hlavne v uliciach, vo verejných priestranstvách, mostoch, parkoch, fasádach, kostoloch… V netradičnom čase, v noci. Súčasné umenie, ktoré chcú v jednu noc vidieť masy – mladí, starší i deti, odborníci i nadšenci. A do tretice – súčasné umenie, inštalácie rôznych žánrov, perfomance či objekty, nie atrakcie.

lumikon

„Najnáročnejšia je dramaturgia. Každý rok je nesmierne ťažké skĺbiť výber diel a umelcov tak, aby sme na jednej strane správne namiešali svetovú špičku s domácimi autormi a na strane druhej, uspokojili čo najširšie publikum, ale s tým, aby sme si vždy udržali umeleckú úroveň a kvalitu. Hlavne sa však snažíme vytvoriť priestor pre domácich umelcov, ktorým Biela noc poskytuje obrovské možnosti zviditeľnenia,” približuje umelecká riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková.

luna

Dve mestá, dva rôzne programy, ale prepojené niektorými spoločnými dielami slovenských umelcov

Peter Vrabeľ a Braňo Bernár nám predstavia svetelno-zvukovú inštaláciu Udalosť ako reakciu na šírenie poplašných správ. Róberta Farkaša (Sedemminut), poznáme ako autora „svetelných bežcov”, ktorí za posledných 12 mesiacov precestovali takmer celým Slovenskom. Tentokrát sa predstaví s programovateľnými svetelnými objektami v symbióze s autorskou hudbou od Isobutana. Neživé bežné predmety, okolo ktorých denno-denne prechádzame, napr. poštovú schránku na Hlavnej ulici v Košiciach alebo rúry pri Tescu na Kamennom námestí, oživí Matej Mazák. Budeš mať možnosť zahrať sa s interaktívnou hviezdou Zdena Hlinku. Divadlo NA PERÓNE, ktoré si  pre teba pripravilo performance Hosť do domu, na ktorej budeš môcť nahliadnuť do čistých a otvorených slovenských hláv a duší a klásť si otázku, čo ich trápi, čo ťaží. Ak sa ti páči vizuál tohtoročnej Bielej noci od grafického štúdia 436, v oboch mestách sa s ním môžeš zahrať v interaktívnej projekcii s názvom Defragmentácia. Tento rok si so sebou určite zober aj slúchadlá od svojho smartfónu! Zatancuješ si totiž na Smartphone Disco, ktorú pre teba zostrojili Ondrej Makši a Kelso. V oboch mestách ťa po náročnej celonočnej túre za súčasným umení čaká zaslúžený oddych na oficiálnej festivalovej Afterpárty.

most

Začíname v Košiciach!

V podzemí Východoslovenskej galérie sa predstaví netradičná kombinácia betónových objektov v kombinácii s najnovšími technológiami augmented reality z dielne Moniky a Bohuša Kubinských. Prvá (a zatiaľ jediná) slovenská galéria digitálnych médií DIG gallery vystaví unikátne diela z prestížneho svetového festivalu Ars Electronica. Do Múzea Vojtecha Löfflera sa vracia obľúbený Erik Binder s úplne čerstvými dielami plných humoru. Tomáš Makara si v ŠOPA gallery položí otázku: Kto dnes potrebuje súčasných umelcov? Budete mať jedinečnú šancu nahliadnuť do ateliéru Evy Tkáčikovej, ktorá vám ukáže svoj vesmírny život ako „Cosmic Girl“ (alias E. T.) v podobe svetelnej „junk-artovej“  LED sci-fi inštalácie svetielkujúcich vesmírnych lodí a lietajúcich tanierov. Svetelné štúdio Showmedia rozpohybuje netradičnú fasádu Kina Úsmev od architektonického štúdia Zero Zero. Stretneš sa aj so študentami Fakulty umení Technickej univerzity,  zalistuješ si vo výklade košického Artfora autorské litografie Kataríny Rybnickej inšpirované knihou Itala Calvina: Neviditeľné mestá. Prvýkrát sa do Bielej noci zapojí aj Štátna filharmónia Košice s dirigentom Adrianom Havranom a zaujímavou kombináciou súčasnej hudby s nemými filmami. Obľúbený KLUB ťa vtiahne do multižánrovej performance, košickí streetartisti zo SAC pre teba pripravujú workshopy vo svojom shope v Tabačke.

 kvapky-jpg

Bratislava zmení svoju tvár

Biela noc v hlavnom meste opäť zmení podobu významných architektonických dominánt. Umelci z BN Label-u prefarbia nový Starý most svetelnou inštaláciou Harmony. Takisto pretvoria mimozemské Ufo na morský Maják ukazujúci ten správny smer. Showmedia predvedie unikátny mapping s použitím najnovších moderných technológií a dynamických laserov a zmení tak fasádu VÚB banky. Sad Janka Kráľa zahalí magická farebná krajina z miliónov Kvapiek od Braňa Bernára. Samotní duchovia nočnej Bratislavy sa tentokrát zjavia priamo na fasáde Hotela Kyjev a návštevníci tak budú svedkami toho, že sa hlavné mesto na moment zmení na jednu veľkú retro videohru od umelcov Andreja Kolenčíka & Veroniky Kocourkovej. Ikonický Modrý kostolík už nebude modrý vďaka Nine Soškovej a Eve Činčalovej! Galérii pod divadlom DPOH bude levitujúci prízrak reagujúci na pohyb a zvuky z okolia, takže Pssst! od Zany Petrovičovej a Jakuba Pišeka (Kubriel). Dvor Fugy bude patriť opäť umeleckej dvojici Boris Vitázek & Zuzana Sabová, tentokrát s dielom Litany. Svojím hlasom budete môcť doslova zmeniť krajinu a ovplyvniť jej ekosystém vo výklade Poľského inštitútu z produkcie skupiny Mladý pes – Ľubica Drangová & Matej Fandl. Môžeš sa tešiť aj na live performance študentov VŠVU na domácej pôde, ako aj na svetelné zásahy ich kolegov z VŠMU. Dzurek, galerie.

psst

zdroj fotografií: archív Biela noc, zdroj titulnej fotografie: intagram.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK