„Bili“ sa za Kollára, Černáka či Kočnera. Posvietili sme si na advokátov z najznámejších káuz

  • Startitup sa pozrel na advokátov známych tvárí
  • Medzi mediálne známe esá patrí napríklad Eva Mišíková, ale aj Peter Kubina
Boris Kollár, Mikuláš Černák, Marian Kočner
TASR/Jakub Kotian, TASR/Michal Svítok
  • Startitup sa pozrel na advokátov známych tvárí
  • Medzi mediálne známe esá patrí napríklad Eva Mišíková, ale aj Peter Kubina

Nie sú hlavným terčom publicity, no častokrát ich pri ostrosledovaných kauzách vídavať po boku známych tvári, kontroverzných biznismenov, politikov, ale aj regulérnych mafiánov. Niektorí advokáti sa častokrát stratia v tieni svojich klientov či v šume súdnych procesov. Z iných sa aj vďaka portfóliu medializovaných zákaziek doslova stávajú „superstars“ súčasnej advokácie.

Zaujímalo ťa, kto sa v najväčších súdnych prípadoch bil za Borisa Kollára, Daniela Lipšica, Jaroslava Haščáka, Mariana Kočnera či Mikuláša Černáka? Startitup sa pozrel bližšie práve na hviezdy a legendy súčasnej advokácie, ale taktiež sme sa bližšie pozreli na tému morálky a etiky slovenských advokátov.

Morálny kompas advokátov

Právo na obhajcu patrí medzi základné zásady trestného konania, teda má naň právo každý, kto je obvinený zo spáchania trestného činu. Jednoducho povedané aj ľudia podozriví z vrážd, rôzne kontroverzné figúrky, ale aj mafiáni či osoby, ktoré nemajú príliš pozitívny spoločenský obraz. Ako prizvukuje Slovenská advokátska komora, advokáti sa musia pridržiavať morálneho kompasu a pravidiel.

„Povinnosť dodržiavať pravidlá profesijnej etiky je jednou zo základných povinností advokáta, podobne ako povinnosť postupovať s odbornou starostlivosťou. Každý advokát musí konať tak, aby neznižoval dôstojnosť advokátskeho stavu. Porušenie týchto povinností, vrátane povinnosti dodržiavať pravidlá profesijnej etiky, je disciplinárnym previnením,“ k dôležitým hodnotovým otázkam sa pre Startitup vyjadril mediálny tím advokátskej komory.

Marek Para
zdroj: TASR/https://dennikn.sk/minuta/2759975/

Jednou z najviditeľnejších tvárí slovenskej advokácie je v súčasnosti obvinený a väzobne stíhaný Marek Para. Tomu komora pozastavila nedávno advokátsku činnosť.

Ako advokát bol spájaný najmä s menami ako Marian Kočner, Pavol Rusko, ale napríklad aj Filip Rybanič, ktorý posunul na verejnosť bankové účty Roberta Kaliňáka. Parovi, jeho klientele, politickej agende, ale aj najzaujímavejším súdnym prípadom sme sa venovali v tomto článku.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: HNonline.sk, TASR, Plus 7 Dní, Aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá