Bill Gates o vakcíne: Nie všetci sa budú chcieť dať zaočkovať. Určil čas, kedy sa vrátime do normálu

  • Bill Gates tvrdí, že vyspelejšie krajiny by sa do konca roku 2021 mohli vrátiť do normálu
  • To je podmienené veľkou globálnou distribúciou vakcíny
  • Gates dodáva, že v prípade pozastavenia tranzitu proces môže trvať ďalšie tri roky
  • Varuje vládu USA, aby sa snažila odstrániť akýkoľvek odpor verejnosti proti očkovaniu
Bill Gates vakcína Covid-19
SITA/AP/Ludovic Marin, Youtube/Bill Gates reprofoto
  • Bill Gates tvrdí, že vyspelejšie krajiny by sa do konca roku 2021 mohli vrátiť do normálu
  • To je podmienené veľkou globálnou distribúciou vakcíny
  • Gates dodáva, že v prípade pozastavenia tranzitu proces môže trvať ďalšie tri roky
  • Varuje vládu USA, aby sa snažila odstrániť akýkoľvek odpor verejnosti proti očkovaniu

Bohaté krajiny by sa mali dostať späť do normálu až ku koncu roku 2021, ak bude vakcína COVID-19 čoskoro schválená a široko distribuovaná, uviedol to v utorok zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates pre Wall Street Journal.

Gates varoval, že úspech vakcín, ktoré sa v súčasnosti v USA testujú, nie je zaručený. Vyzval však vládu, aby už začala pripravovať kampaň, ktorá vyvráti pochybnosti verejnosti o bezpečnosti vakcíny. V Amerike narastajú obavy, že objav vakcíny je príliš politický na to, aby sa tomu dalo uveriť, informoval o tom britský Daily Mail

Bill Gates odhaduje, kedy najneskôr môžeme očakávať koniec pandémie

Na vývoji vakcíny COVID-19 pracujú najmä spoločnosti Pfizer a AstraZeneca, ktoré podpísali kontrakt na 400 miliónov dávok vakcíny proti vírusu COVID-19 s alianciou Inclusive Vaccines Alliance. Tá je založená Francúzskom, Nemeckom, Talianskom a Holandskom a jej účelom je zabezpečenie dostatočného počtu vakcín na boj s COVID-19 pre celú EÚ.

Stále nevieme, či tieto vakcíny budú fungovať,“ uviedol Gates pre Daily Mail. „Vakcíny, ktoré budú putovať do menej prístupných krajín, prídu k ľuďom o niečo neskôr. Tento proces môže trvať ďalšie dva až tri roky,“ pokračoval.

Vo vyspelých krajinách však platí, že vakcína by sa mala distribuovať v prvých mesiacoch budúceho roka. Ak budú účinné v blokovaní prenosu koronavírusu, potom môžeme očakávať, že sa do konca roka 2021 začne všetko vracať do normálu.“

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie v utorok uviedol, že vakcína proti COVID-19 môže byť pripravená do konca roka. Gates, ktorý zbohatol vďaka spoločnosti Microsoft, odvtedy daroval 36 miliárd dolárov nadácii Bill & Melinda Gates Foundation, ktorá sa zameriava na riešenie extrémnej chudoby a nedostačujúcej zdravotnej starostlivosti.

Minulý mesiac nadácia podpísala dohodu s 16 farmaceutickými spoločnosťami, ktoré sa podľa Gatesa zaviazali rozšíriť výrobu vakcín a zabezpečiť, aby sa schválené vakcíny dostali do širokej distribúcie čo najskôr.

Bill Gates v správe o stave sveta: Koronavírus za pár týždňov zničil všetko, čo sme budovali 25 rokov

Nie všetci sa budú chcieť dať zaočkovať

Bill Gates včera v rozhovore pre americkú televíziu CNN povedal, že nie každý sa bude chcieť dať hneď zaočkovať.

Nie každý sa bude chcieť dať z počiatku zaočkovať. Avšak, ak ľudia uvidia prvých 20 až 30 % ľudí, že prijali vakcínu, ktorá účinkuje a nevzťahujú s k nej primárne reklamné informácie o spoločnosti, ktorá ju vytvorila, myslím si, že ďalší sa budú chcieť dať zaočkovať,“ ozrejmil v rozhovore Gates. 

Gates tvrdí, že je potrebných 70 % zaočkovaných ľudí, aby pandémia zmizla úplne. Taktiež si myslí, že prvotné pochybnosti pominú po tom, čo sa bude čoraz viac ľudí očkovať.

 Gatesa v USA kritizujú za netransparentnosť

Doktor Rick Bright v televízii obvinil Gatesa, že neposkytol informácie o dopade pandémie a taktiež nepovedal o tom, keď sa vírusom nakazil on sám. „Keď zakrývate tak podstatné fakty a nie ste transparentný, tak asi skrývate niečo oveľa väčšie. Ak popierate pravdu a klamete Američanom, v podstate predlžujete dôsledky pandémie,“ povedal Bright. 

Bill Gates
zdroj: TASR via AP/Anja Niedringhaus

Gates sa obraňuje tým, že záležitosť s pandémiou začala byť výrazne politická a k veciam sa až príliš vyjadrujú ľudia bez lekárskeho či farmaceutického vzdelania. Politici vystupujú v televíziách a stávajú sa akýmsi hlasom, silnejším, než ktorýkoľvek zdravotník či expert na vývoj vakcíny.

Zdroje: Wall Street Journal, CNN, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá