Bill Gates odhalil tipy na knihy, po ktorých sa oplatí siahnuť v zime 2021. Ľuďom sa prihovára netypickým videom

  • Mnohí počas dlhých zimných večerov siahajú po knihách
  • Ak nemáš námet na ďalší titul, pomôžu ti návrhy Billa Gatesa
ga
Ilustračný obrázok, Gates Notes, reprofoto/youtube/Bill Gates
  • Mnohí počas dlhých zimných večerov siahajú po knihách
  • Ak nemáš námet na ďalší titul, pomôžu ti návrhy Billa Gatesa

Ako každý rok, aj tento sme sa dočkali zoznamu kníh na zimu 2021 od Billa Gatesa. Keďže je spoluzakladateľ Microsoftu známy svojou vášňou ku knihám, jeho odporúčaniami sa riadi mnoho ľudí po celom svete. Pozri sa spolu s nami, čo Gates do zoznamu zaradil tento rok.

Aké knihy preferuje?

Nenásytný čitateľ Gates, ktorý každý rok prečíta okolo 50 kníh, v príspevku uviedol, že jeho čitateľské preferencie sa vekom menia. „Keď som bol dieťa, bol som posadnutý žánrom sci-fi,“ uvádza. Pokračuje však, že s pribúdajúcim vekom sa v jeho knižnici začali hromadiť skôr knihy patriace do literatúry faktu.

„V mladosti som sa zaujímal o knihy, ktoré skúmali dôsledky možných inovácií, no neskôr mi pripadalo dôležitejšie dozvedieť sa niečo o našom skutočnom svete. V poslednej dobe však zisťujem, že ma to opäť ťahá späť ku knihám, ktoré som miloval ako dieťa,“ dodáva Gates.

Práve preto do svojho zoznamu zaradil aj tituly z kategórie vedecko-fantastických kníh. V odporúčaniach nájdeš dve knihy sci-fi, ďalšie dva náučné tituly a piate odporúčanie, ktoré ho prinútilo pozrieť sa na jednu z najslávnejších postáv histórie inou optikou.

A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence od autora Jeffa Hawkinsa

Začneme s knihou, ktorá môže na prvý pohľad pôsobiť náročne. Ak však patríš do skupiny čitateľov, ktorí sú dychtiví po nových informáciách, titul bude pre teba ako stvorený. Kniha sa zameriava na predkladanie novej teórie inteligencie v súvislosti s pochopením mozgu a budúcej umelej inteligencie.

Ak máte záujem dozvedieť sa viac o tom, čo môže byť potrebné k vytvoreniu skutočnej umelej inteligencie, táto kniha ponúka fascinujúcu teóriu,“ hovorí o knihe Gates. Podľa jeho slov je kniha vhodnou voľbou aj pre laikov, ktorí sa o danú oblasť zaujímajú.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Deanna Duff (@msbookflirt)

Project Hail Mary od autora Andy Weir (v slovenčine ju nájdeš pod názvom Posledná šanca)

Gates hneď na úvod objasnil, že s autorovým štýlom písania sa stretol po prvýkrát pri diele Marťan.

Logo

„Jeho najnovší román je divokým príbehom o stredoškolskom učiteľovi prírodných vied, ktorý sa prebudí v inom hviezdnom systéme a nepamätá si, ako sa tam dostal. Zvyšok príbehu je o tom, ako využíva vedu a techniku, k tomu aby zachránil situáciu,“ uvádza do deja čitateľov Gates.

Na záver podotýka že kniha je zábavným čítaním a on sám ju zhltol v priebehu jedného víkendu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Fave Reads (@favereads)

Hamnet od Maggie O’Farrell

Ak ste fanúšikom Shakespeara, tento dojemný román o tom, ako jeho osobný život mohol ovplyvniť písanie jednej z jeho najslávnejších hier, si zamilujete,“ uvádza dielo Gates. Aj napriek tomu, že ide o fikciu, dielo je prepojené skutočnými udalosťami zo života Williama Shakespearea.

Autorka v diele opisuje syna slávneho dramatika, ktorý zomrel vo veku 11 rokov. Maggie O’Farrell hneď v úvode knihy uviedla, že po smrti Shakespearovho syna Hamneta vznikla po približne štyroch rokoch práve svetoznáma kniha Hamlet. Medzi udalosťami vníma spojitosti, ktoré vo fiktívnom príbehu predkladá čitateľom.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vicky | Longster’s Library (@longsterslibrary)

Klara and the Sun od Kazuo Ishiguro

Klára je robot, ktorý je oddaným priateľom chorého dievčatka Josie. Futuristický príbeh je vsadený do doby, v ktorej sú už deti geneticky upravené tak, aby boli múdrejšie.

„Hoci sa príbeh odohráva v dystopickej budúcnosti, roboti nie sú zdrojom zla. Namiesto toho slúžia ako priatelia, ktorí ľuďom robia spoločnosť,“ hovorí Bill Gates.

Dodáva tiež, že práve kniha ho prinútila k tomu, aby sa zamyslel nad tým, ako by mohol vyzerať život so superinteligentnými robotmi. Kladie si tiež otázku, či budú ľudia v budúcnosti umelú inteligenciu považovať len za istý druh stroja, alebo im prisúdime väčšiu dôležitosť.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Literatura Inglesa Brasil (@literaturainglesabr)

The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and the Future of the Human Race od autora Waltera Isaacsona

Americký autor Walter Isaacson má na konte hneď niekoľko úspešných biografií. Azda najznámejším životopisom, ktorý vznikol pod jeho rukami, je ten o Steveovi Jobsovi. O tom sa však aktuálne rozprávať nebudeme.

Bill Gates totiž do svojho zoznamu zaradil iný životopisný titul. Ten nesie názov The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and the Future of the Human Race a rozpráva o vedkyni, ktorá získala Nobelovu cenu a pomohla objaviť úpravu génov CRISPR.

„Úprava génov CRISPR je jedným z najúžasnejších a možno najvýznamnejších vedeckých objavov za posledné desaťročie,“ hovorí s nadšením Gates v odporúčaní knihy.

Zdroj: linkedin/Gates Notes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie