Bill Gates prezradil jeho jasnú víziu na rok 2021. Oproti katastrofe v roku 2020 má skvelú správu

  • Bill Gates ukončil tento rok s pozitívnou víziou
  • Je toho názoru, že už v roku 2021 bude život vo svete „oveľa bližšie k normálu“
jo
Instagram/Bill Gates, Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
  • Bill Gates ukončil tento rok s pozitívnou víziou
  • Je toho názoru, že už v roku 2021 bude život vo svete „oveľa bližšie k normálu“

Pesimista by v týchto časoch mohol pokojne povedať, že budúci rok bude určite lepší ako ten súčasný. Predsa len, zdá sa, že o moc horšie to už byť ani nemôže.

Rok 2020 priniesol viac ako 1,6 milióna úmrtí na COVID-19, milióny ľudí po celom svete sú bez práce a školy, boli sme svedkami ničivých požiarov a politických rozbrojov.

Bill Gates sa ostro pustil do Elona Muska, jeho slová sa stali ihneď virálne

Avšak filantrop a zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates v sebe nezaprie svoj optimizmus ani v súčasnosti. Je presvedčený, že budúci rok bude lepší ako tento. Dôvodom je aj to, že rok 2020 priniesol skutočne ohromujúce vedecké objavy. 

„Keď si spomeniem na tempo vedeckého pokroku v roku 2020, som ohromený,“ napísal zakladateľ spoločnosti Microsoft vo svojom najnovšom blogovom príspevku.  Gates vo svojom príspevku približuje bezprecedentné výzvy posledných dvanástich mesiacov a ponúka pohľad na to, čo má ľudstvo pred sebou.

„Ľudia ešte nikdy za jeden rok neurobili taký veľký pokrok v liečbe žiadnej choroby ako v prípade COVID-19 v tomto roku. Za normálnych okolností môže vývoj vakcíny trvať desať rokov. Tentokrát sa vyvinulo za menej ako rok hneď niekoľko vakcín.“

Vizionár Gates predpovedá, že dostupnosť vakcín dosiahne na jar 2021 rozsah nevyhnutný pre ich globálny dopad. „Aj keď stále budú musieť existovať určité obmedzenia napríklad na veľkých verejných zhromaždeniach, počet prípadov a úmrtí začne veľmi klesať – minimálne v bohatých krajinách. Život bude oveľa bližšie k normálu ako je tomu teraz,“ píše.

Myslíš si, že rok 2021 bude lepší ako ten súčasný?

Medzitým poukazuje na potrebu vytvoriť lepšie testy na nový koronavírus s rýchlejšími výsledkami a menej bolestivými metódami odberu vzoriek. Jeho súkromná kancelária Gates Ventures financuje bezplatný domáci test Seattle Coronavirus Assessment Network, ktorý možno realizovať jednoduchým výterom z nosa aj v domácom prostredí. Podobný projekt prebieha v San Franciscu.

„Čo je dôležité v projektoch v Seattli a San Franciscu je to, že pomáhajú výskumníkom zistiť, ako sa vírus šíri,“ píše Gates. „A v budúcnosti bude systém odosielania a spracovania testovacích súprav užitočný na detekciu ďalších nových patogénov, ktoré by sa mohli vyskytnúť.“

„Vízia na rok 2021? Bankroty, prepúšťanie, ale aj rýchle oživenie trhu,“ tvrdí ekonóm Július Činčala

Nadácia Billa a Melindy Gatesových vyčlenila 1,75 miliardy dolárov na globálne iniciatívy COVID-19, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na spravodlivú distribúciu vakcín po celom svete.

V nasledujúcich mesiacoch bude mať Gates na programe ďalší bod, je ním zmena podnebia. Jeho nová kniha na tému Ako predchádzať klimatickým katastrofám by mala vyjsť už vo februári.

Na záver svojho koncoročného príspevku vyjadril nádej, že v budúcnom roku strávi väčšinu času rozhovormi so svetovými lídrami o zmene podnebia, ale aj ochorení COVID-19.

„Myslím si, že o rok sa budeme môcť ohliadnuť späť a povedať, že rok 2021 bol v porovnaní s rokom 2020 zlepšením. Toto zlepšenie nemusí byť obrovské, ale bude to znateľný, merateľný krok vpred pre ľudí na celom svete, píše. 

Zdroje: Gates Notes, scanpublichealth.org, catchstudy.stanford.edu, gatesfoundation.org, Amazon

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK