Bill Gates sa ostro pustil do Elona Muska, jeho slová sa stali ihneď virálne

  • Miliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates počas svojho kariérneho života spolupracoval s mnohými úspešnými podnikateľmi
  • O svojich kolegoch z brandže sa rozhovoril pre Bloomberg
  • Spoluzakladateľ Microsoftu mal so Stevom Jobsom komplikovaný vzťah. Podobne sporný vzťah má aj s Elonom Muskom
bill gates
TASR/AFP/Nicholas Kamm
  • Miliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates počas svojho kariérneho života spolupracoval s mnohými úspešnými podnikateľmi
  • O svojich kolegoch z brandže sa rozhovoril pre Bloomberg
  • Spoluzakladateľ Microsoftu mal so Stevom Jobsom komplikovaný vzťah. Podobne sporný vzťah má aj s Elonom Muskom

Miliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates počas svojho kariérneho života spolupracoval s mnohými úspešnými podnikateľmi.

S niektorými ho spája priateľstvo, ako napríklad s Warrenom Buffettom, s ktorými založili iniciatívu The Giving Pledge, kde sa miliardári rozhodli rozdať väčšinu svojho majetku ešte počas života. S niektorými má, naopak, napäté vzťahy. O svojich kolegoch z brandže sa rozhovoril pre Bloomberg.

gates
zdroj: SITA via AP/Elaine Thompson

Muska a Jobsa by ste si nepomýlili, tvrdí Gates

V rozhovore sa Gatesa pýtali, či by jeho súčasník Elon Musk mohol byť považovaný za „budúceho Steva Jobsa“ kvôli pokrokom, ktoré dosiahli jeho spoločnosti Tesla a SpaceX v elektrických autách a vo vývoji rakiet. 

„Ak ľudí poznáte osobne, zdá sa vám tento druh hrubého zjednodušenia zvláštny. Elon je skôr praktický inžinier. Steve bol génius v oblasti dizajnu, výberu ľudí a marketingu. Nevošli by ste do miestnosti a nepomýlili by ste si ich navzájom,“ uviedol Gates.

Riaditeľ Tesly je známy svojimi praktickými schopnosťami. CNBC v roku 2018 uviedla, že Musk niekedy pracuje 120 hodín týždenne, vrátane víkendov, keď prespával na podlahe vo svojej kancelárii bez sprchy. Podľa Muskových vlastných slov sa snažil „riešiť problémy tam, kde sa dá“.

Pokiaľ ide o Jobsa, „bol takým čarodejníkom nadmerne motivujúcich ľudí. Videl som, ako čaruje, a potom by som sa pozrel na ľudí a videl ich zhypnotizovaných,“ povedal Gates 20. augusta v podcaste Armchair Expert moderátorovi Daxovi Shepardovi.

Bill Gates
zdroj: TASR/AP

Vzťahy Gatesa s oboma podnikateľmi sú komplikované 

Vzťah spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft a Steva Jobsa, ktorý spoluzaložil spoločnosť Apple, bol komplikovaný. Média ich vzťah označili za vzťah lásky a nenávisti. Obaja podnikatelia boli prirodzenými rivalmi, ktorí začali podnikať v rovnakom čase a bili sa o potenciálnych zákazníkov. Ich vzťah striedali obdobia vzájomnej slušnosti a urážania sa. V podcaste tiež Gates priznal, že na Jobsa žiarlil a nazval ho géniom.

Komplikovaný vzťah má aj s mladým miliardárom Elonom Muskom, s ktorým sa viackrát dostal do konfliktu pre elektromobily ako i pandémiu koronavírusu.

Elon Musk spochybňuje antigénové testy: Deje sa niečo mimoriadne falošné

V auguste Gates napísal blog o elektrických vozidlách s tým, že „nikdy nebudú praktickým riešením“, hlavne pri nákladných vozidlách a vozidlách na dlhé vzdialenosti. Musk reagoval na Gatesove komentáre na Twitteri a uviedol, že „o elektrických nákladných vozidlách nemá nijaké tušenie“.

Nezhodnú sa ani pri pandémii koronavírusu. Muskovi sa nepáčili tvrdé epidemiologické opatrenia v Kalifornii, ktoré podľa neho ničia ekonomiku.

Do sporu sa dostali aj pre Muskovo údajné zľahčovanie pandémie, keď predpokladal, že pandémia v USA ustúpi mesiac po jej vypuknutí, alebo keď tvrdil, že on a jeho rodina sa očkovať nedajú, lebo ich pandémia neohrozuje. „Elonovou snahou je udržiavať vysokú úroveň poburujúcich komentárov,“ uviedol Gates pre CNBC na slová riaditeľa Tesly.

Zdroje: Bloomberg, CNBC, Armchair Expert, CNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech