Bill Gates tvrdí, že nás čaká ešte niečo horšie ako pandémia a nezachráni nás ani vakcína

  • Podľa Billa Gatesa čaká ľudstvo ešte oveľa náročnejšia skúška, než akou je súčasná pandémia COVID-19
  • Upozorňuje, že musíme urobiť všetko pre to, aby sme zvrátili dopady klimatickej krízy, ktorá bude mať čoskoro ničivé dopady na nás všetkých
gates bill
Youtube/ Bill Gates
  • Podľa Billa Gatesa čaká ľudstvo ešte oveľa náročnejšia skúška, než akou je súčasná pandémia COVID-19
  • Upozorňuje, že musíme urobiť všetko pre to, aby sme zvrátili dopady klimatickej krízy, ktorá bude mať čoskoro ničivé dopady na nás všetkých

Podľa štúdie, ktorá bola zverejnená vo vedeckom časopise The Lancet Planetary Health, by globálne otepľovanie mohlo do roku 2100 ovplyvniť asi dve tretiny európskej populácie, 351 miliónov ľudí ročne, čo by malo za následok 152 000 úmrtí ročne.

Práve na klimatické zmeny a ich ignoráciu upozorňuje aj zakladateľ spoločnosti Microsoft – Bill Gates. Vizionár Gates konštatuje, že ide o problém, ktorý ľudstvo zasiahne ešte viac ako pandémia. 

Toto robí každý deň Bill Gates ako rutinu a vďaka tomu je tam, kde je. Rob to aj ty

„Aj keď je táto pandémia strašná, zmena podnebia by mohla byť horšia.” napísal v nedávnom blogovom príspevku miliardár a filantrop Gates.

„Globálna kríza šokovala svet. Spôsobuje tragický počet úmrtí, vyvoláva v ľuďoch strach z opustenia domova a vedie k ekonomickým ťažkostiam, aké sa neobjavili u mnohých generácií. Jej účinky sa šíria po celom svete,” napísal Gates . 

„Je zrejmé, že hovorím o COVID-19. Ale len o pár desaťročí bude rovnaký popis zodpovedať ďalšej globálnej kríze – zmene podnebia.“

Aby sa zabránilo úmrtiam, škodám a zničeniu, ktoré prídu s otepľujúcou sa planétou, je podľa neho potrebné inovovať. To sa stalo zreteľnejším než kedykoľvek predtým, pretože aj keď pandémia takmer zastavila cestovné a ekonomické aktivity, emisie skleníkových plynov sa stále neznížili natoľko, aby zabránili najhorším následkom. „Pozoruhodné nie je to, koľko emisií klesne kvôli pandémii, ale ako málo,” napísal Gates .

bill gates
zdroj: TASR/AFP/Nicholas Kamm

Relatívne malý pokles emisií v roku 2020 podľa neho ukázal zásadnú vec. K nulovým emisiám sa nedostaneme jednoducho, dokonca ani tým, že budeme menej lietať a jazdiť. Podľa Gatesa to neznamená, že zníženie spotreby paliva emitujúceho emisie uhlíkových plynov nie je dôstojným cieľom, jednoducho to ale nestačí.

Zdôrazňuje, že inovácie v boji proti zmene podnebia musia začať urgentne. Na rozdiel od nového koronavírusu na ktorý sa nám už podarilo vyvinúť vakcínu, neexistuje spôsob ako „opraviť“ podnebie za dva roky.

„Bude trvať desaťročia, kým vyvinieme a nasadíme všetky vynálezy čistej energie, ktoré potrebujeme,“ napísal Gates .

Federálna vláda tiež podľa jeho slov musí investovať viac peňazí do vedy a inovácií a mať jasný plán. Gates pritom nie je jediný, kto dal takýto návrh.

Bývalý riaditeľ spoločnosti Google a miliardár Eric Schmidt v príspevku na blogu Medium 14. septembra napísal , že federálna vláda musí minúť viac peňazí na vedu, aby zabránila ďalšej ničivej pandémii.

„Predstavme si budúcu pandémiu – je mi ľúto, že som nositeľom zlých správ, ale určite sa nejaké vyskytnú. A poďme si predstaviť, že globálny konkurent, ako je Čína, riešenie nielen vymyslí, ale si ho nechá pre seba,“ napísal Schmidt.

127 000 Slovákov žiada riešenie klimatickej krízy

Ani na Slovensku podľa iniciátorov petície Mladí za klímu neexistuje ucelená legislatíva, ktorá by riešila problém klimatickej zmeny. Slovensko nemá ani stratégiu či plán, akým chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Virálnu petíciu do dnešného dňa podpísalo už viac ako 127 000 ľudí.

Signatári petície žiadajú Národnú radu SR, aby vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu, aby v rámci neho podriadila prípravu a schválenie legislatívy, štátnych politík a projektov s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2040.

Mala by sa podľa teba vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

Túto iniciatívu vítajú aj prezidentka Zuzana Čaputová a minister životného prostredia Ján Budaj.

„Veľmi milo ma prekvapilo to, aká virálna je petícia ale najmä preto, že ma teší, koľkým ľuďom záleží na budúcnosti našej generácie na planéte. Som za to veľmi rada, že toľkým ľuďom aj na Slovensku záleží na tejto téme. Viem, že jednou z hlavných priorít pani prezidentky sú práve zelené témy, čiže ma veľmi potešilo, že aj nás, mladých ľudí, podporuje v týchto dôležitých aktivitách. Veľmi si vážime jej podporu,“ vyjadrila sa pre Startitup Marta Fandlová z iniciatívy Mladí za klímu.

Ďalšou z požiadaviek je, aby parlament zaviazal vládu, aby do konca roka 2021 pripravila a schválila štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality Slovenska do roku 2040. Malo by ísť podľa iniciatívy o plán krokov v jednotlivých odvetviach hospodárstva.

NR SR má tiež zaviazať vládny kabinet k podpore sprísnenia klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia, požadujú iniciátori petície. Ide o zvýšenie záväzku redukcie emisií oxidu uhličitého do roku 2030 o 55 % oproti súčasným 40 %.

„Klimatická zmena, spojená s nárastom globálnej teploty, neznamená nevyhnutne, že všade a vždy bude teplejšie. Dôležitá vlastnosť zmeny je nárast extrémov počasia a klímy. Výraznejšie suchá, výraznejšie búrky, výraznejšie horúčavy, aj výraznejšie prepady arktického vzduchu do južných oblastí, čo môže mať podobu pol metra snehu v Madride,“ reaguje na súčasný stav v hlavnom meste Španielska, europoslanec Michal Wiezik.

Signatári pripomínajú, že klimatická zmena bude mať na globálnej úrovni ekologické, spoločenské, ekonomické a politické dôsledky. Tie sa dotknú aj Slovenska. 

„Rozsiahle jarné suchá striedané prívalovými dažďami a povodňami, ktoré ničia majetok ľudí aj infraštruktúru, sú len jedným z hmatateľných prejavov klimatickej zmeny,“ tvrdia.


Iniciatívu Klíma ťa potrebuje založili ľudia venujúci sa zeleným témam, ako napríklad Natália Pažická, zakladateľka iniciatívy Platforma udržateľnosti Zuzana Dutková, koordinátor hnutia Fridays For Future Slovensko Jakub Hrbáň a novinár a spisovateľ Jakub Filo, taktiež aj Sabo a Fandlová.

Zdroje: The Lancet Planetary Health, Gates Notes, Medium, peticie.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá