Bill Gates tvrdí, že ukončenie pandémie COVID-19 je veľmi jednoduché oproti tomu, čo ľudstvo čaká najbližšie

  • Vyriešiť pandémiu spôsobenú novým koronavírusom je podľa Billa Gatesa celkom jednoduché v porovnaní s riešením klimatickej krízy
  • Zakladateľ Microsoftu upozorňuje, že ľudstvo sa dostalo do zlomového bodu, kedy musí urobiť všetko pre to, aby zabránilo príchodu katastrofy spôsobenej zmenou klímy
bill gates
Bill Gates/ gatesnotes.com
  • Vyriešiť pandémiu spôsobenú novým koronavírusom je podľa Billa Gatesa celkom jednoduché v porovnaní s riešením klimatickej krízy
  • Zakladateľ Microsoftu upozorňuje, že ľudstvo sa dostalo do zlomového bodu, kedy musí urobiť všetko pre to, aby zabránilo príchodu katastrofy spôsobenej zmenou klímy

Podľa Billa Gatesa musí ľudstvo znížiť svoje emisie skleníkových plynov zo súčasných 51 miliárd ton ročne na absolútnu nulu. Upozorňuje, že ak nič neurobíme dopady klimatickej krízy budú mať čoskoro ničivé dopady na nás všetkých. Následne budeme v oveľa horšej situácii, než do akej sme sa dostali kvôli pandémii COVID-19.

Podľa vizionára máme reálnu šancu emisie celkom okresať, ľahké to však nebude. Aby sme to dosiahli, musíme podľa neho nájsť spôsoby, ako vyrábať a skladovať čistú elektrinu, pestovať plodiny, vyrábať veci, pohybovať sa, vykurovať a chladiť naše budovy bez uvoľňovania skleníkových plynov.

„Bude to tvrdšie ako čokoľvek, čo ľudstvo kedy urobilo,“ tvrdí Gates. Vyžadovať si to podľa jeho slov bude neustálu prácu, a to nasledujúcich 30 rokov.

Predstavil novú knihu

Gates konštatuje, že v dobe, kedy orientoval svoje úsilie do Microsoftu, bolo preňho vždy vzrušujúce vidieť, ako sa produkt, na ktorom s tímom roky pracoval, konečne dostane na verejnosť. Rovnaký pocit očakávania však pociťuje aj dnes.

Svetu totižto predstavil svoju najnovšiu knihuHow to avoid a climate disaster (Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe), ktorá je akýmsi návodom, ako do roku 2050 eliminovať emisie oxidu uhličitého tak, aby sme mali šancu zabrániť obrovským environmentálnym a ekonomickým škodám.

Bill Gates odhalil plán ako sa vyhnúť ďalšej pandémii, ktorá môže byť až desaťkrát horšia než tá súčasná

Vo svojej novej knihe sa miliardár usiluje pristupovať ku klimatickej kríze s pokorou, uznáva svoju vlastnú nadmernú uhlíkovú stopu a popisuje svoje úsilie na zmiernenie týchto škôd.

„Som si vedomý, že som nedokonalý posol v oblasti zmeny podnebia,“ píše Gates. „Svetu nechýbajú bohatí muži s veľkými predstavami o tom, čo by mali robiť iní ľudia, alebo tí, ktorí si myslia, že technológia dokáže vyriešiť akýkoľvek problém.“

Priznáva, že každý rok minie asi 5 miliónov dolárov na vyrovnanie uhlíkovej stopy svojej rodiny. Momentálne je štandardný výpočet uhlíkových stôp postavený na odhade, kedy možno tonu emisií „eliminovať“  sumou vo výške 400 dolárov.

Mala by sa podľa tebá vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

„Ale keďže spôsob výpočtu uhlíkových stôp je ešte len v začiatkoch, vezmem uhlíkovú stopu našej rodiny a zdvojnásobím ju, aby sme sa uistili, že plne pokrývame našu uhlíkovú stopu na planéte,“ hovorí o svojom novom záväzku Bill Gates.

Sme v bode, kedy už nemožno ďalej čakať

Podľa Gatesa prišiel pre ľudstvo rozhodujúci čas. „Za viac ako 15 rokov, čo sa učím o energii a zmene podnebia, som zaznamenal vzrušujúci pokrok.“

Poukazuje na fakt, že náklady na obnoviteľnú energiu zo slnka a vetra dramaticky stúpli. Vlády a spoločnosti po celom svete si stanovujú ambiciózne ciele v oblasti znižovania emisií. Teraz podľa Gatesa už potrebujeme len plán, ktorý premení celú túto dynamiku na praktické kroky na dosiahnutie našich veľkých cieľov. Potrebná zmena prístupu bude podľa neho náročná, avšak nie nemožná.

Bill Gates v tejto súvislosti spomína aj jeho organizáciu Breakthrough Energy. Ide o firmu, ktorá investuje do nádejných spoločností, ktoré sa zaoberajú využitím čistej energie a majú potenciál urýchliť energetické inovácie.

Najúspešnejšia slovenská petícia mieri do parlamentu. Podpísalo ju už 127 000 ľudí

„Budeme investovať do veľkých mysliteľov a špičkových technológií a podnikov, ako aj do presadzovania politík vo verejnom a súkromnom sektore, ktoré urýchlia prechod na čistú energiu.“

Zakladateľ spoločnosti Microsoft venuje počas nasledujúcich piatich rokov v prepočte 1,6 miliardy eur na boj proti klimatickej zmene. 

Podnikateľ a filantrop tiež vyzval vlády krajín sveta, aby počas nasledujúcich desiatich rokov najmenej späťnásobili svoje investície do výskumných projektov v oblasti čistej energie a ďalších inovácií.

Odhaduje, že na naplnenie vytýčeného cieľa bude potrebné do výskumu investovať najmenej 100 miliárd dolárov, v prepočte cca. 82 miliárd eur ročne.

⚠️ Vedci nám dávajú už iba necelých 10 rokov na to, aby sme presadili dôležité zmeny v energetike, doprave a…

Posted by Greenpeace Slovensko on Wednesday, December 2, 2020

Podľa Gatesa je nevyhnuté, aby ľudstvo zmenilo chod svojej ekonomiky takým tempom, ako ešte nikdy doposiaľ. Dôležitosť v tomto smere pripisuje prechodu na využívanie obnoviteľných zdrojov v podobe solárnej či veternej energie, ako aj zavedeniu tzv. uhlíkovej dane.

„Ak chceme znížiť náklady na alternatívy s nulovým obsahom uhlíka, potrebujeme veľa inovácií. Vlády musia ísť v čele tejto inovácie, pretože môžu investovať do nových myšlienok, ktoré by mohli byť príliš riskantné na to, aby ich mohol financovať súkromný sektor,“ pripomína.

Nestačí však podľa jeho slov iba dodať viac inovácií. Zásadným aspektom bude aj vytváranie dopytu, aby sa nové produkty a služby presadili na konkurenčnom trhu.

„Nie je nič zlé na tom, keď spotrebujete viac energie, pokiaľ je bez uhlíka. Kľúčom k riešeniu zmeny podnebia je, aby bola čistá energia rovnako lacná a spoľahlivá ako tá, ktorú získavame z fosílnych palív.“

Bill Gates zdôrazňuje, že vďaka rokom bádania je presvedčený o troch zásadných veciach, ktoré by sme mali mať všetci na pamäti:

  1. Ak sa chceme vyhnúť klimatickej katastrofe, svet musí do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie
  2. Musíme do praxe nasadiť všetky nástroje, ktoré už máme, ide napríklad o solárne a veterné elektrárne
  3. Musíme vytvoriť a začať využívať prielomové technológie, ktoré budú pre ľudstvo zásadné po zvyšok jeho cesty
Zdroj: gatesnotes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech