Bill Gates: Umelá inteligencia a génová terapia nám dokážu zachrániť životy

  • Umelá inteligencia a génová terapia nám pomôže pochopiť biológiu ľudského tela
  • Tieto slová povedal miliardár Bill Gates v prejave pre Americkú asociáciu pre rozvoj vedy
befunky-collage-2-5-1090x610
TASR
  • Umelá inteligencia a génová terapia nám pomôže pochopiť biológiu ľudského tela
  • Tieto slová povedal miliardár Bill Gates v prejave pre Americkú asociáciu pre rozvoj vedy

Bill Gates už vyše dvadsať rokov pracuje na zlepšení stavu globálneho zdravotníctva prostredníctvom svojej neziskovej organizácie  Bill and Melinda Gates Foundation.

Miliardár a zakladateľ Microsoftu je však okrem iného známy aj ako zástanca neustáleho vedeckého pokroku v zdravotníctve. Potvrdil to aj svojim najnovším prejavom na konferencii Americkej asociácie pre rozvoj vedy, ktorá sa konala len pred pár dňami, informuje portál geekwire.com

Veľká úloha v zdravotníctve

Na konferencii uviedol, že umelá inteligencia a génová terapia sú dve moderné technológie, ktoré budú o pár rokov hrať v zdravotníctve veľkú rolu a môžu zachrániť niekoľko životov. Umelá inteligencia totiž podľa neho dokáže oveľa komplexnejšie pochopiť zložité biologické systémy a génová terapia má potenciál vyliečiť napríklad AIDS. 

Svoje tvrdenia argumentoval aj tým, že potenciál umelej inteligencie sa práve začína ukazovať, keďže jej výpočtová sila sa zdvojnásobuje priemerne každého tri a pol mesiaca. 

Ak sa teda zlepší manipulácia s údajmi, podľa Gatesa dokáže umelá inteligencia syntetizovať, analyzovať a získavať informácie, z ktorých vytvorí predpovede v oveľa väčších dimenziách, ako dokáže človek pochopiť. 

Vývoj umelej inteligencie

Okrem sily umelej inteligencie sa zakladateľ Microsoftu vyjadril aj ku génovej terapii, do ktorej v jeho nadácií každý rok investujú stovky miliónov. Táto technológia podľa Gatesa môže zlepšiť nie len zriedkavé genetické poruchy, ale aj rôzne choroby, ktoré postihujú ľudí v najchudobnejších krajinách sveta.

Čítaj viac TU>>Bill Gates propaguje očkovanie a vysvetľuje, prečo je vakcinácia zázrak

Gates sa vo svojom prejave venoval aj smrteľnému koronavírusu, ktorý momentálne traumatizuje celý svet. Podľa neho práve vývoj umelej inteligencie a génovej terapie môžu pomôcť aj v tomto probléme. 

Ich využitie vidí najmä pri pomoci v diagnostických testoch a vývoji vakcíny proti koronavírusu. Ten sa Gates pokúša spomaliť a zastaviť aj finančnou pomocou. Na jeho liečbu totiž vyčlenil 100 miliónov dolárov. Peniaze putovali najmä do krajín v subsahaskej Afrike a južnej Ázii, kde majú pomôcť najzraniteľnejším občanom v príprave ochrany pred vírusom. 

Zdroje: geekwire.com, cnet.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK