Bill Gates vie, kto v rekordnom čase dokáže vyrobiť 200 miliónov vakcín na COVID-19

  • Spoločnosť podporovaná Billom Gatesom by mala byť schopná už čoskoro dodať stovky miliónov vakcín proti na COVID-19
  • Podľa slovenského infektológa je v oblasti vakcín momentálne na trhu päť veľkých hráčov
  • USA je pripravená vyplatiť v prepočte 1,68 miliardy eur za 100 miliónov dávok novej vakcíny
  • Incia už dokonca vakcínu testuje aj na ľuďoch
Bill Gates
TASR via AP/Anja Niedringhaus
  • Spoločnosť podporovaná Billom Gatesom by mala byť schopná už čoskoro dodať stovky miliónov vakcín proti na COVID-19
  • Podľa slovenského infektológa je v oblasti vakcín momentálne na trhu päť veľkých hráčov
  • USA je pripravená vyplatiť v prepočte 1,68 miliardy eur za 100 miliónov dávok novej vakcíny
  • Incia už dokonca vakcínu testuje aj na ľuďoch

Juhokórejská farmaceutická spoločnosť SK Bioscience môže byť už do konca júna, schopná vyrobiť 200 000 000 súprav vakcín proti novému koronavírusu. Uviedol to v liste juhokórejskému prezidentovi Moonovi Jae-inovi spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Corp. Informuje Bloomberg.

Táto spoločnosť je podporovaná dokonca aj Billom Gatesom, ktorý SK Bioscience v máji poskytol 3,6 miliónov dolárov, ktoré mali byť využité na urýchlenie vývoja vakcín COVID-19. 

Oxford má vakcínu na dosah

Britskí výskumníci začali už v apríli s testovaním vakcíny na asi tisícke ľudí, pričom polovica z nich dostala experimentálnu vakcínu. Cieľom testov v takomto počiatočnom štádiu je vyhodnotenie bezpečnosti a zistenie toho, aký druh imunitnej reakcie látka vyvolá. Zatiaľ však nevedia povedať, či vakcína skutočne chráni.

V štúdii, ktorú publikovali v magazíne Lancet, vedci uvádzajú, že ich experimentálna vakcína proti ochoreniu COVID-19 vyvolala u ľudí vo veku 18 až 55 rokov dvojitú imunitnú reakciu, ktorá pretrvala najmenej dva mesiace po ich imunizácii.

Slovensko nechce povinné očkovanie

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej besede povedal, že rezort by pre Slovensko rád objednal zhruba 3 milióny vakcín. Ďalej konštatoval, že nechce, aby očkovanie bolo povinné, len odporúčané. „Veríme, že ľudia využijú túto príležitosť,“ hovorí.

Dôležité podľa ministra je, aby boli zaočkovaní aj pracovníci domovov sociálnej starostlivosti a zdravotnícky personál. Zvážiť by to mali podľa neho aj ľudia, ktorí cestujú.

Člen pandemickej komisie a Infektológ Pavol Jarčuška objasnil, že jedna z farmaceutických firiem už prisľúbila, že do konca roka vie vyrobiť sto miliónov dávok vakcíny a budúci rok 1,2 miliardy. Ďalšie z konzorcií podľa jeho slov sľúbilo, že zhruba do marca budúceho roka vedia do EÚ dodať 400 miliónov dávok vakcíny. 

Jarčuška objasňuje, že Európska komisia má centrálnu komisiu na nákup vakcín a na vyjednávanie s firmami, kde je tvrdý „hiring“. Na základe tohto vyjednávania dá EK členským krajinám odporúčanie.

„Každá z tých vakcín má nejaké drobné výhody a nevýhody. Je päť veľkých hráčov a uvidíme ako sa trh vyvinie, lebo nemáme ešte dokončené všetky relevantné fázy klinického skúšania, ale vieme, že tie vakcíny už u dobrovoľníkov, ktorí boli v druhej fáze, vedeli vytvoriť protilátky, čo zakladá nádej, že by to mohlo byť úspešné,“ dodal.

USA už zabezpečili 100 miliónov dávok vyvíjanej vakcíny 

Vláda USA súhlasila s vyplatením 1,95 miliardy dolárov (1,68 miliardy eur), aby si zaistila 100 miliónov dávok prípadnej očkovacej látky proti novému koronavírusu, v súčasnosti vyvíjanej americkým farmaceutickým gigantom Pfizer a nemeckou firmou Biontech. V stredu o tom informoval Biontech.

TRUMP: Nosenie rúšok spôsobuje problémy. Nenariadim američanom aby ich začali povinne nosiť

Spojené štáty majú zároveň predkupné právo na „ďalších 500 miliónov dávok“, dodala nemecká firma vo vyhlásení.

„Američania dostanú vakcínu zadarmo, v súlade so záväzkom americkej vlády – tá prisľúbila bezplatný prístup občanov k vakcínam proti ochoreniu COVID-19,“ dodal Biontech.

India testuje vakcínu na ľuďoch

India spustila prvé testy vakcíny proti COVID-19 na ľuďoch. Krajina zároveň zaznamenala rekordných takmer 49 000 nových prípadov nákazy. Celkový počet potvrdených prípadov v Indii tak prekročil 1,3 milióna. 

Dal by si sa očkovať proti COVID-19?

Miera úmrtnosti v tretej najhoršie postihnutej krajine je pritom omnoho nižšia ako v prvých dvoch – Spojených štátoch, ktoré hlásia 4,1 milióna prípadov a vyše 145-tisíc úmrtí, i Brazílii s takmer 2,3 milióna prípadmi a 85 238 úmrtiami.

All India Institute of Medical Sciences (AIIMS) v Naí Dillí informoval, že v piatok podal v rámci testovania prvú dávku vakcíny proti COVID-19. Covaxin je jednou z takmer dvoch desiatok vakcín, ktoré na celom svete testujú na ľuďoch, a AIIMS je jedným z 12 miest v Indii, kde ju testujú v rámci randomizovaného, dvojito zaslepeného testu.

Zdroje: Bloomberg, SK Bioscience, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech