Bill Gates vydáva unikátnu autobiografiu: Priznáva experimenty so zakázanými látkami, autizmus a adrenalínové preteky

  • Bill Gates po prvýkrát odhaľuje svoje súkromie
  • V knihe opisuje búrlivé obdobie svojej mladosti
Bill Gates
  • Bill Gates po prvýkrát odhaľuje svoje súkromie
  • V knihe opisuje búrlivé obdobie svojej mladosti

Bill Gates, jeden z najbohatších ľudí sveta, vizionár, spoluzakladateľ technologického giganta Microsoft a významný filantrop, predstavil prvý diel svojej autobiografie.

Publikácia s názvom Zdrojový kód prináša autentický pohľad na jeho detstvo, formovanie osobnosti a intelektuálny vývoj, ktorý ho priviedol k revolučným inováciám v oblasti informačných technológií.

Bill Gates v knihe podrobne opisuje svoje záujmy a kľúčové momenty, ktoré ho nasmerovali k založeniu Microsoftu, ale aj výzvy, s ktorými sa musel vyrovnať na ceste k úspechu.

Prečo sa rozhodol napísať autobiografiu

Bill Gates si vždy zachovával značný odstup a neprezrádzal detaily zo svojho súkromného života. Nešlo pritom len o jeho prirodzenú rezervovanosť, ale aj o vedomé sústredenie na inovácie, riešenie globálnych výziev a podporu talentovaných jednotlivcov, ktorí formujú budúcnosť technológií a spoločnosti.

„Moju pozornosť priťahujú nové nápady a ľudia, ktorí pomáhajú riešiť problémy, na ktorých pracujem. A hoci sa rád učím históriu, nikdy som nestrávil veľa času pozeraním sa na tú svoju,“ píše Bill Gates na svojej stránke.

S pribúdajúcimi rokmi sa čoraz intenzívnejšie venoval sebareflexii. V období, keď jeho deti dosiahli samostatnosť a stal sa svedkom postupného úpadku svojho otca na Alzheimerovu chorobu, začal hlbšie analyzovať svoju minulosť a jej vplyv na vlastnú životnú cestu.

„Začal som sa prehrabávať starými fotografiami, rodinnými dokumentmi a škatuľami s predmetmi ako sú školské vysvedčenia, ktoré si moja matka uložila, a tiež výtlačkami počítačového kódu, ktoré som nevidel celé desaťročia. „

Gates pristúpil k systematickému zaznamenávaniu svojich spomienok, pričom aktívne zapájal aj rodinných príslušníkov a dlhoročných priateľov. Po prvýkrát sa cielene zaoberal analýzou svojich skúseností, rozhodnutí a významných životných momentov, aby hlbšie porozumel ich vplyvu na svoju osobnosť a súčasnú životnú dráhu.

Od nerda k technologickému géniovi

Bill Gates vo svojej knihe podrobne opisuje výzvy, ktorým čelil počas štúdia na súkromnej chlapčenskej škole Lakeside v North Seattle koncom 60. a začiatkom 70. rokov.

Ako sám priznáva, spolužiaci ho vnímali ako samotára, nerda a človeka s komplikovanou povahou. „Asi som bol všetkými týmito vecami,“ cituje Gatesa magazín Forbes . Nedokázal zapadnúť do kolektívu a nevedel, ako to zmeniť, preto sa rozhodol predstierať, že o to ani nestojí.

Neustále kývanie a pohupovanie fungovali ako metronóm, ktorý riadil jeho myšlienkový rytmus. Ako však sám uvádza, ak by vyrastal v súčasnosti, pravdepodobne by mu diagnostikovali poruchu autistického spektra. V jeho detstve len málo ľudí rozumelo tomu, že niektoré mozgy spracúvajú informácie inak ako väčšina.

Dôležitú úlohu v jeho živote zohrávala stará mama, ktorá v ňom podporovala lásku k čítaniu. Pravidelne ho brávala do knižnice, odkiaľ si každý týždeň odnášal plné tašky nových kníh. Spoločne trávili veľa času, najmä pri hraní kariet.

„Karty ma naučili, že aj keď sa niečo zdá extrémne zložité alebo dokonca nepochopiteľné, človek na to nakoniec príde. Že svetu možno porozumieť,“ dodáva Gates.

Ako Bill Gates experimentoval s dro*ami

Bill Gates otvorene priznáva, že keď v roku 1975 odišiel z Harvardu, aby sa naplno venoval budovaniu Microsoftu, „nemal žiadnu priateľku ani koníčky“. Udržiaval však intenzívne priateľstvo s Paulom Allenom, ktorý sa stal spoluzakladateľom Microsoftu.

Spomína na ich spoločné experimentovanie vrátane skúšania L*D a na ich fascináciu rýchlou jazdou. Často napodobňovali preteky Le Mans a bez zábran prekračovali povolenú rýchlosť.

Ako uvádza The Sun, autobiografia zachytáva aj náročné obdobie, keď sa Gates rozhodol podstúpiť terapiu kvôli komplikovanému vzťahu s rodičmi. Spomína, ako po ostrej výmene názorov natoľko urazil svoju matku, až mu otec v návale emócií chrstol do tváre pohár vody.

Napriek týmto nezhodám Gates vyjadruje hlboký rešpekt a vďaku svojej matke. „Bola to matka, kto mi priebežne pripomínal, že všetko svoje nadobudnuté bohatstvo mám len v opatrovaní. S bohatstvom prichádza aj zodpovednosť ho rozdať, hovorievala mi.“

V roku 2000 spolu s vtedajšou manželkou Melindou Gatesovou založil nadáciu Bill & Melinda Gates Foundation, ktorá sa s kapitálom 50 miliárd dolárov zaradila medzi najväčšie charitatívne organizácie na svete. Gates venoval tejto nadácii akcie Microsoftu v hodnote 35,8 miliardy dolárov.

Podľa odhadov Forbesu dosahuje jeho majetok hodnotu 106,9 miliardy dolárov, čím si naďalej udržiava pozíciu jedného z najbohatších ľudí planéty.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: Forbes, The Sun, Gates Notes

Najnovšie videá

Trendové videá