Bill Gates vyjadril obavy ohľadom vakcíny. Ide o kľúčový problém, ktorý musí ľudstvo zdolať

  • Bill Gates sa obáva nefunkčnej distribúcie vakcíny na úrovni jednotlivých štátoch
  • Zároveň verí, že tieto problémy sa dajú zvládnuť
  • Prezradil tiež, kedy sa dočkáme prílevu vysoko účinných vakcín od rôznych firiem
bill gates, microsoft
TASR/AP
  • Bill Gates sa obáva nefunkčnej distribúcie vakcíny na úrovni jednotlivých štátoch
  • Zároveň verí, že tieto problémy sa dajú zvládnuť
  • Prezradil tiež, kedy sa dočkáme prílevu vysoko účinných vakcín od rôznych firiem

Očkovanie proti novému koronavírusu je v posledných týždňoch jednou z hlavných tém nielen na Slovensku, ale po celom svete. K tejto veci sme v Startitup vytvorili samostatnú anketu, v ktorej sme sa ľudí pýtali či sa aj oni dajú proti COVID-19 novou vakcínou zaočkovať. Jej výsledky zrejme mnohých prekvapia.

Zo 16 648 ľudí, ktorí v ankete hlasovali, sa chce dať zaočkovať 5 738 ľudí, tí zároveň súhlasia s tvrdením, že ide o dôležitý krok. Anketa ukázala aj to, že 7 628 ľudí sa zaočkovať odmieta a tvrdia, že vakcínam neveria.

Matovič: Sulíkov semafor je anarchia a cesta do pekla

Zároveň je tu 3 282 ľudí, ktorí stále nie sú rozhodnutí, a preto nevedia povedať či očkovanie proti COVID-19 nakoniec podstúpia. Odborníci pritom tvrdia, že na zníženie počtu infikovaných bude musieť byť vakcínou zaočkovaných viac ako 70 % populácie.

Gates očakáva koniec pandémie

Nech už je to s našou ochotou nechať sa zaočkovať akokoľvek, väčšinu z nás zrejme poteší najnovšie vyjadrenie vizionára Billa Gatesa. Šéf Microsoftu sa pozerá na blízku budúcnosť pozitívne a čaká na koniec pandémie, vyjadril sa tak v rozhovore pre CNN. Gates vyjadril presvedčenie, že koniec pandémie je „celkom blízko“.

„Takmer všetky vakcíny budú funkčné a budú mať veľmi vysokú úroveň účinnosti. Som optimista, je veľmi pravdepodobné, že do februára sa všetky vakcíny ukážu ako veľmi efektívne a bezpečné,“ povedal Gates v  rozhovore pre Fareed Zakaria zo CNN.

V súčasnosti už tri spoločnosti ohlásili koniec testovania svojej vakcíny. Ako prvé verejnosti predstavilo výsledky svojich klinických štúdií duo spoločností BioNTech a Pfizer. Výskum uskutočnený na viac ako 40 000 ľuďoch potvrdil, že jej účinnosť dosahuje 95 %. 

O pár dní neskôr ohlásila koniec testov aj firma Moderna, ktorej účinnosť vakcíny tiež dosahuje 95 %. Následne sme sa dozvedeli, že vakcína vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca je pripravená, aj keď sa jej účinnosť odhaduje na 70 %.  

Bill Gates je hlboko presvedčený, že v nasledujúcich týždňoch môžeme očakávať viac takýchto oznámení a to od spoločností ako je Johnson & Johnson či Novavax. Gates zdôraznil, že čím viac vakcín sa objaví na trhu, tým rýchlejšie prebehne proces vakcinácie a následný nástup kolektívnej imunity.

Aj keď informácie ohľadom testovania vakcín sa nesú v pozitívnom duchu, vojnu s ochorením COVID-19 ešte nemáme vyhratú. Gates zdôraznil nutnosť „dostať vakcínu ku ľuďom“. Aj keď tento cieľ môže znieť oproti samotnému vývoju banálne, ide o kľúčový a veľmi problematický bod. Myslí si, že obavy by sme mali mať z nasledujúcich šiestich mesiacov. 

Gatesa znepokojuje logistika distribúcie očkovacích látok, ktorá sa podľa neho ponechala na správu štátov bez adekvátneho federálneho vedenia. Okrem toho, akonáhle bude vakcína dostupná, je nutné zabezpečiť aby ľudia dostali obe jej dávky. 

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Keď už hovoríme o logistických problémoch, Bill Gates poukázal na vysoké požiadavky na skladovanie a prepravu vakcín produkovaných spoločnosťami Pfizer a BioNTech.

Túto konkrétnu vakcínu je potrebné skladovať pri teplote asi mínus 80 stupňov Celzia od okamihu výroby až do podania očkovanej osobe. Tu stojí za zmienku, že vakcíny vyrobené spoločnosťami Moderna a AstraZeneca už také vysoké požiadavky nemajú. Gates je zároveň presvedčený, že logistické problémy je možné vyriešiť.

Kým budú vakcíny v jednotlivých ambulanciách, pomôže nám len zodpovedné správanie. „Všetci sa musíme postarať o to, aby sme v našich rodinách nemali jedného z posledných ľudí, ktorí zomrie na COVID-19. Musíme počkať do jari, keď začnú účinkovať vakcíny a počet infikovaných začne klesať,“ dodal Gates. 

Zdroje: CNN, Pfizer

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK