Bill Gates zakladá zelený fond na podporu inovácií v oblasti čistej energie

  • Bill Gates stále verí, že planétu dokážeme zachrániť pred klimatickými zmenami.
billcover
  • Bill Gates stále verí, že planétu dokážeme zachrániť pred klimatickými zmenami.

Zdá sa, že nádej patrí medzi nedostatkový tovar, a to najmä v USA po nedávnych voľbách. Nevyzeralo to práve ružovo, čo sa týka oblasti ochrany životného prostredia a redukcie skleníkových plynov.

Do celého procesu sa rozhodol vstúpiť najbohatší muž sveta Bill Gates. Je pripravený podporiť investície do nových foriem čistej energie a to viac ako 1 miliardou dolárov (cca 1miliarda eur). Bill Gates však v tom nezostal sám, podarilo sa mu okolo seba zhromaždiť okolo dvadsať podobne zmýšlajúcich podnikateľov. Spoločne tak založili fond s názvom Breakthrough Energy Venture.

gat2

zdroj fotografie:techspot.com

Peniaze z fondu by sa mali začať investovať už v priebehu roku 2017. Hlavným cieľom je pritom podpora vývoja technológií, ktoré majú potenciál znížiť emisie skleníkových plynov pri výrobe elektriny, v oblasti dopravy, poľnohospodárstva, ako aj pri výstavbe nových budov. Bill Gates je toho názoru, že naša budúcnosť potrebuje cenovo dostupné a spoľahlivé zdroje energie, ktoré viac nebudú devastovať naša životné prostredie. Taktiež sa musíme začať inak pozerať na investície do nových startupov, ktoré ponúkajú riešenia. Je nutné dostať ich projekty z laboratória do reálneho života.

Miliardár a filantrop pripustil, že očakáva zvýšenie finančných prostriedkov nachádzajúcich sa vo fonde. 1 miliarda dolárov predsa len nepredstavuje žiaden výrazný škrt cez rozpočet pre človeka ako je Gates. Aj keď žiaden z investorov nemusel kvôli podpore fondu predať svoje auto, čiastka je už teraz podstatne vyššia ako u ktoréhokoľvek predchádzajúceho fondu zameraného na inovácie v oblasti čistej energie.

bear

zdroj fotografie:theintellectualist.co

Gates sa vyjadril, že fond na podporu čistej energie je súčasťou úsilia o dosiahnutie nulových emisií uhlíka v rozvinutom svete do roku 2050 s cieľom obmedziť globálne otepľovanie na 2 stupne Celzia, aby sa dalo zabrániť katastrofálnej zmene klímy, ktorá nás inak čaká. Táto úloha sa však s príchodom Trumpa do Bieleho domu stala ešte náročnejšou, ale zároveň aj naliehavejšou.

Filantrop Gates, ktorého majetok sa odhaduje na 74 miliárd dolárov (cca 70 miliárd eur)  investoval do čistých zdrojov energie aj v minulosti. Spoločne s ďalšími invsetormi nedávno podporil technológiu založenú na použití roztavenej soli v jadrových reaktoroch. Tá by mohla mierniť atómóvu reakciu kvapalných palív lepšie ako voda a tuhé palivá. Nový typ reaktora by tak bol oveľa bezpečnejší, ale aj lacnejší.

zdroj:qz.com zdroj titulnej fotografie:constantinealexander.net/tedcdn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech