BILLA, TESCO a Kaufland sťahujú z pultov obľúbené holandské kakao. Látka v ňom vie spôsobiť rakovinu

  • Ochratoxin A môže spôsobovať poškodenie DNA a byť genotoxický
  • Kakao sťahujú všetky predajne v rámci Českej republiky
kaufland
Ilustračný obrázok Reprofoto:TASR/Radovan Stoklasa, Freepik
  • Ochratoxin A môže spôsobovať poškodenie DNA a byť genotoxický
  • Kakao sťahujú všetky predajne v rámci Českej republiky

Billa, Tesco aj Kaufland sťahujú z českého trhu holandské kakao od spoločnosti KÁVOVINY. Dôvodom má byť vysoký podiel látky ochratoxin A, ktorá môže spôsobovať rakovinu. Reťazce o tom informovali na svojich stránkach. Na informáciu upozornil portál CNN Prima NEWS

V rámci pravidelných kontrol a priebežných analýz u výrobcu uvedenej potraviny bol nájdený ochratoxin A, ktorého množstvo presiahlo zákonný limit. Tento problém nebol spôsobený žiadnym z výrobných procesov v KÁVOVINY akciová spoločnosť,“ informoval obchodný reťazec Kaufland zákazníkov na svojom webe. Ochratoxin A, je látka, ktorá môže spôsobiť rakovinu obličiek.

nebezpečné kakao
zdroj: Kaufland

Stiahnutie z predaja sa týka výrobku s názvom Holandské kakao 100 g, EAN: 8594000770336 a s dátumom minimálnej spotreby 5. 12. 2024, 6. 12. 2024, 7. 12. 2024, 8. 12. 2024, 12. 12. 2024, 13. 12. 2024, 5. 1. 2025, 8. 1. 2025. 9. 1. 2025, 10. 1. 2025 a 30. 1. 2025.

Ak si ho u našich susedov zakúpil, jednoznačne ho nejedz. Na to, či sa stiahnutie z predaja týka aj slovenských predajní, sme sa pýtali priamo u reťazcov Tesco, Billa a Kaufland, po obdržaní vyjadrenia budeme článok aktualizovať.

Poškodzuje DNA

Obchodné reťazce Tesco, Billa aj Kaufland českým zákazníkom odporúčajú zakúpený výrobok nekonzumovať a vrátiť ho do akejkoľvek predajne. Ochratoxin A je látka, ktorá sa vyskytuje v potravinách, ako sú obilniny a výrobky z nich. Taktiež v kávových zrnách, sušenom ovocí, víne a hroznovej šťave, korení a sladkom drievku. 

Látka sa tvorí počas sušenia plodín na slnku a ich skladovaniu. Odborníci z Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) potvrdili, že ochratoxin A môže spôsobovať rakovinu obličiek. Taktiež môže byť genotoxický a poškodzovať DNA. Práve z tohto dôvodu je stanovená presná hladina za týždeň, ktorú môže človek skonzumovať. 

Slovenský zákazníci sa nemusia obávať

V rámci slovenských predajní Billa a Kaufland sa však nie je čoho báť. Toto holandské kakao totiž nie je zaradené v ich sortimente. Pre Statritup to potvrdil hovorca Billa Marek Kravjar: „Vami menovaný produkt, teda Holandské kakao, spoločnosť Billa na Slovensku nepredáva.“

Hovorca Billy Kravjar ešte dodal, že ak by sa v budúcnosti z predajní sťahovala potravina, budú platiť všeobecné pravidlá. „Ale vo všeobecnosti platia pravidlá, že ak Billa sťahuje z predaja produkt, tak stačí, aby zákazníčka alebo zákazník prišiel s tovarom a bločkom do ktorejkoľvek predajne BILLA a budú mu vrátené peniaze v plnej výške. Pri privátnych značkách ako Clever, BILLA, Mäsiarov výber, Nice Bites či Bon Via, zákazníctvo môže vrátiť tovar aj bez bločku.“

Holandské kakao sa taktiež nenachádza v slovenských predajniach Kaufland. „Daný produkt nemáme zaradený v sortimente,“ potvrdila hovorkyňa Kaufland Lucia Vargová.  

Správu budeme aktualizovať. 

Zdroje: CNN Prima News, Kaufland 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá