Bin Ládinov kat šokuje receptom na evakuáciu Kábulu: Prejdem sa ulicami a zabijem všetkých, čo uvidím

  • Bývalý americký námorník a člen špeciálnych zložiek námorníctva Navy SEAL Robert O'Neill má riešenie ako evakuovať ľudí
  • O'Neill, ktorý sa preslávil ako človek, ktorý zabil teroristu Usáma bin Ládina
  • Teraz tvrdí, že by si cestu Kábulom vystrieľal. Stačilo by mu deväť mužov
  • Varoval aj pred novou vlnou terorizmu, ktorá sa podľa neho blíži
O Neill
SITA/TASR/AP, Rahmat Gul
  • Bývalý americký námorník a člen špeciálnych zložiek námorníctva Navy SEAL Robert O'Neill má riešenie ako evakuovať ľudí
  • O'Neill, ktorý sa preslávil ako človek, ktorý zabil teroristu Usáma bin Ládina
  • Teraz tvrdí, že by si cestu Kábulom vystrieľal. Stačilo by mu deväť mužov
  • Varoval aj pred novou vlnou terorizmu, ktorá sa podľa neho blíži

Bývalý americký námorník a člen špeciálnych zložiek námorníctva Navy SEALs Robert O’Neill, sa preslávil ako človek, ktorý tvrdí, že práve on zabil teroristu Usáma bin Ládina. Pre televíziu Fox News sa vyjadril k situácii v Afganistane a ponúkol aj svoje riešenie ako by z krajiny evakuoval Američanov.

O’Neill si neodpustil ani kritiku Bidenovej administratívy pre postup v Afganistane. Keď dostal otázku ako by postupoval ako veliteľ v prípade záchrannej operácie Američanov uväznených v Kábule, odpovedal by, že by si cestu Kábulom vystrieľal.

„Pozri, nechcem byť zodpovedný, ale keby som bol a chcem dostať Američanov preč? V pohode. Dajte mi deväť chlapov. Prejdem sa ulicami a zabijem všetkých, čo uvidím a Američanov uchmatnem domov. Nie je to ťažké,“ uviedol O’Neill pre Fox News.

Teroristi nás chcú zabiť, bombardujme ich, tvrdí 

Bývalý námorník v rozhovore vyjadril aj obavy z teroristov, ktorí chcú „zabiť nás všetkých“. Navrhuje, aby Spojené štáty zaútočili na nich ako prvý.

„Dúfam, že sú to ľudia dostatočne múdri na to, aby si uvedomili, hej, prichádza veľký konvoj, možno to bude Taliban. Poďme ich bombardovať. Hej, sú v prezidentskom paláci. Prečo to nezbombardujeme? Neviem, prečo je také ťažké zabíjať ľudí, ktorí sa vás pokúšajú zabiť,“ rozhovoril sa O’Neill.

zdroj: SITA/AP, Rahmat Gul

Bývalý člen Navy SEALs uviedol, že terorizmus sa nepodarilo nikdy úplne vyhladiť a členovia Talibanu aj ďalších teroristických organizácií ako ISIS alebo al-Káida naberajú deti, ktoré následne cvičia na hranici s Pakistanom. Svetu podľa neho hrozí ďalšia vlna terorizmu. „Prichádzajú. Vieme, že prídu,“ dodal bývalý námorník.

Zožal kritiku od predstaviteľov námorníctva aj členov jednotky 

O’Neill už viackrát vzbudil celosvetovú pozornosť. Najskôr, keď porušil prísne pravidlá mlčanlivosti jednotky SEALs a označil sa za človeka, ktorý stlačil spúšť a usmrtil vodcu al-Káidy, Usámu bin Ládina. Vodca teroristickej skupiny sa úspešne skrýval až 10 rokov po útoku na Svetové obchodné centrum, ktoré si vyžiadalo takmer 3-tisíc obetí.

Bin Ládina sa podarilo dolapiť až pri prísne tajnej operácii Neptúnov oštep 1. mája 2011. Skrýval sa v rozsiahlom sídle v pakistanskom Abbottábáde.

Za rozhodnutie označiť sa za strelca, ktorý ukončil život teroristu, si vyslúžil kritiku od predstaviteľov námorníctva a Pentagónu, ktorí tvrdili, že mu ide o slávu a peniaze, uvádza Washington Post. Informácie o operácii sú navyše klasifikované ako prísne tajné. Ozvali sa aj iní členovia jednotky, ktorí sa zúčastnili operácie a tí zas nesúhlasili s tvrdením O’Neila, že práve on je strelec. 

O’Neill v minulosti kritizoval aj recenziu New York Times, ktorá popísala bin Ládina ako rodinne založeného muža. „Rodinný muž. Svoju manželku použil ako ľudský štít,“ reagoval O’Neill na Twitteri a dodal: „Našťastie pre mňa bol vyšší ako ona.“

Evakuovali už viac ako 82-tísic ľudí 

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu na tlačovej konferencii oznámil, že Spojené štáty a ich spojenci za uplynulé dni evakuovali z Afganistanu vyše 82 300 osôb.

Úrady podľa Blinkena v stredu popoludní registrovali 500 Američanov, ktorí sa potrebovali dostať na letisko. V Afganistane sa stále môže nachádzať približne 1000 amerických občanov, informovalo vo štvrtok ministerstvo zahraničných vecí USA. Z nich sa pripravuje na odchod asi 750, dodalo ministerstvo.

Situáciu môžu skomplikovať samovražedné útoky v blízkosti kábulského letiska. 

The Wall Street Journal uvádza, že Ústredná spravodajská služba (CIA) a americká armáda podnikajú tajné evakuačné misie na záchranu civilistov mimo Kábulu pomocou helikoptér aj pozemných jednotiek.

„CIA v uplynulých dňoch začala tajné operácie na záchranu civilistov v Kábule, ale aj mimo neho. Na tieto operácie sú využívané americké vojenské helikoptéry, ale samotné misie sú pod taktovkou CIA,“ píše WSJ.

The Wall Street Journal doplnil, že letecké a pozemné operácie mimo kábulského letiska sú za súčasných okolností považované za nebezpečné.    

Zdroje: Fox News, Washington Post, TASR, CNN, The Wall Street Journal

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie