Český vojak sa nevzdal, s Talibanom vyjednával až 6 hodín. Podarilo sa mu zachrániť vyše 80 ľudí

  • Veliteľ jednotky KAMBA českej vojenskej polície vyjednával s Talibanom až 6 hodín
  • Vojak vyjednával o evakuácii zamestnancov ambasády ČR aj všetkých afganských spolupracovníkov
  • Podarilo sa mu neuveriteľné, talibanci mu postupne privádzali ľudí zo zoznamu
  • Pomocou vyjednávania sa mu tak podarilo zachrániť životy 81 ľudí
US army
TASR/AP, Staff Sgt. Victor Mancilla
  • Veliteľ jednotky KAMBA českej vojenskej polície vyjednával s Talibanom až 6 hodín
  • Vojak vyjednával o evakuácii zamestnancov ambasády ČR aj všetkých afganských spolupracovníkov
  • Podarilo sa mu neuveriteľné, talibanci mu postupne privádzali ľudí zo zoznamu
  • Pomocou vyjednávania sa mu tak podarilo zachrániť životy 81 ľudí

Veliteľ jednotky KAMBA českej vojenskej polície, ktorá evakuovala ľudí z afganskej metropoly Kábul, vyjednával s Talibanom o odovzdaní zamestnancov ambasády ČR celkom šesť hodín. Informoval o tom v stredu oficiálny server ministerstva obrany ČR Army.cz.

Ako uviedol spravodajský server iDNES.cz, nemenovaný veliteľ jednotky KAMBA vyjednával okrem evakuácie zamestnancov ambasády ČR aj o evakuácii všetkých afganských spolupracovníkov českého ministerstva obrany.

Mysleli si, že Kábul odolá až do augusta 

„V sobotu 14. augusta som mal schôdzku so svojím americkým náprotivkom, rozprávali sme sa, že do konca augusta to v Kábule všetko vydrží,“ spomína veliteľ. Keď sa rozlúčili, za pol hodiny mu volal znova, že ambasáda Spojených štátov začína s urýchlenou evakuáciou. Taliban mesto ovládol už na druhý deň.

Do troch áut naložili českých diplomatov a na kábulskom letisku si znovu overili, že ich tam pustia. „Tiež som zavolal na americkú ambasádu, že začíname evakuovať, aby neboli prekvapení z našich ozbrojených áut,“ priblížil veliteľ.

zdroj: SITA/AP, U.S. Marine Corps

Počas cesty na letisko Hámida Karzaja však zistili, že Taliban už ovládol niektoré prístupové cesty. „Tušili sme, že sa budeme sťahovať za nepriaznivých podmienok. Na letisku sme vysadili veľvyslanca a náš tím sa stiahol späť na ambasádu,“ opisuje vývoj situácie policajt. Bolo potrebné zlikvidovať utajované materiály a zabezpečiť ďalšie vybavenie.

Zatiaľ čo ostatné štáty ešte ani nezačali s evakuáciou, príslušníci jednotky KAMBA už mali pripravený zoznam lokálnych zamestnancov ambasády.

„Necelých päť desiatok zamestnancov sme aj s ich deťmi s kolegami skontrolovali a doviezli ich k terminálu,“ dopĺňa veliteľ.

Talibanci sa na neho pozerali s údivom 

Situácia sa zhoršila o niekoľko dní neskôr. „Keď sme prišli k bráne, zistili sme, že za ňou nikto nestojí a je obkľúčená britskými vojakmi. Veliteľ nám povedal, že Taliban ľudí zatlačil hlboko do mesta,“ uviedol.

Veliteľ nechal kolegu v dobrej streleckej pozícii, aby ho mohol kryť. Odložil zbrane, vzal do ruky diplomatický pas a s rukami nad hlavou išiel k talibom.

„Pozerali sa na mňa s údivom, ako keby neverili, že si vôbec niekto dovolil sa k nim priblížiť,“ poznamenáva policajt. Poskytol im mená a oni mu ľudí zo zoznamu postupne privádzali.

zdroj: SITA/AP. Spanish Defence Ministry

Nikomu inému vyjednávať s príslušníkmi Talibanu ani nenapadlo. „Bola to neskutočná improvizácia. Na to vás nijaký výcvik nepripraví. Nikdy som nebol na kurze vyjednávania,“ podotýka. Vyjednával s nimi šesť hodín a okrem 81 ľudí sa mu podarilo do lietadla dostať ešte dve ženy z Poľska.

Veliteľ KAMBA aj so svojimi kolegami a veľvyslancom ČR opustili Afganistan s druhým armádnym letom. Celkom za tri dni do ČR pricestovalo z Kábulu 195 osôb. Rýchlosť evakuácie, ku ktorej nezanedbateľnou mierou prispel práve veliteľ jednotky KAMBA, bol jedným z dôvodov, prečo sa Českej republike na rozdiel od ostatných štátov podarilo vypraviť evakuačné lety tak rýchlo, píše web Army.cz.

Zdroje: iDNES.cz, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie