Biochemik Čekan: Médiá nevedomky šíria lož. Presnosť plošného testovania je úplne iná

  • Biochemik upozorňuje na fakt, že antigénové testy nezachytávajú až 50% pozitívnych, z ktorých časť môže byť infekčná
  • Zachytáva 50% pozitívnych, ktorí majú najväčší potenciál byť infekční
23_10_2020_Bardejov_testovanie_02736081
TASR/Milan Kapusta
  • Biochemik upozorňuje na fakt, že antigénové testy nezachytávajú až 50% pozitívnych, z ktorých časť môže byť infekčná
  • Zachytáva 50% pozitívnych, ktorí majú najväčší potenciál byť infekční

Nielen prostredníctvom politikov ale aj médií sa v posledných dňoch verejnosť dozvedá rôzne percentá úspešnosti testov. Koľko percent infekčných ľudí testy zachytia, koľkí infikovaní sú, ale nie sú infekční? K problematike sa vyjadril aj biochemik a CEO spoločnosti Multipex DX Pavol Čekan. 

Na svojich sociálnych sieťach dáva tvrdenia do poriadku a vyvracia, že antigénové testy zachytávajú len infekčných ľudí.

O naše plošné testovanie sa zaujíma jeden z najprestížnejších časopisov na svete. Je to pocta, vraví infektológ

Nie je pravda, že Ag test zachytáva iba infekčných. A tiež nie je pravda, že ktorých nezachytí, nemôžu byť infekční. Toto dnes začali nevedomky, ale aj nevinne šíriť médiá,“ píše v statuse Čekan.

50% pozitívnych s najväčším potenciálom byť infekční

Biochemik v príspevku upozorňuje na fakt, že antigénové testy nezachytávajú 50% pozitívnych, z ktorých časť môže byť infekčná, ale 50% pozitívnych, ktorí majú najväčší potenciál byť infekční. 

„Pri plošnom testovaní Ag test zachytáva okolo 50% pozitívnych, ktorí majú najväčší potenciál byť infekční. A nezachytáva okolo 50% pozitívnych, z ktorých nejaká časť môže byť infekčná. Nie zajtra, ani o 2 dni, ale hneď v čase testu. Prosím, šírte túto vedomosť, nech si ľudia dávajú pozor. Veľká opatrnosť a poctivé dodržiavanie ROR je teraz extra dôležité. Prosím, držte sa na severe a východe. Nech všetko dobre dopadne.“

Matovič: Testy odhaľujú skôr šíriteľa vírusu s príznakmi ako bezpríznakového

Počas pilotnej fázy plošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovali zdravotníci 140 945 ľudí. O výsledkoch informoval na dnešnej tlačovej besede predseda vlády Igor Matovič. Z otestovaných ľudí bolo 5 594 identifikovaných ako infekčných, ich celkový percentuálny podiel je 3,97 percenta.  

Premiér naďalej obhajuje testovanie pomocou antigénových testov, hoci sú výraznejšie schopné odhaliť šíriteľa vírusu s príznakmi ako bezpríznakového. Poukázal na to, že počas dvoch dní testovania v okresoch na Orave a v okrese Bardejov odhalili približne 4500 takýchto šíriteľov. „Do večera to môže byť, odhadujem, okolo 6000 ľudí, šíriteľov, ktorých v podstatne normálnym spôsobom nemáme ako identifikovať. To je úžasné na tom,“ skonštatoval.

Na pilotné testovanie prišlo enormné množstvo Slovákov, Matovič je spokojný: Klobúk dole

V súvislosti s nákupom antigénových testov uviedol, že Správa štátnych hmotných rezerv SR je v rukách SaS, pretože ju vedie ich nominant. Matovič deklaroval, že preto nemá dôvod robiť pri obstarávaniach nejaký svoj biznis. Hovorí, že testy nakúpil štát výhodne. Na otázku, či bude prípadne aj úplný lockdown, povedal, že to závisí od všetkých z nás a nášho správania, či to zvládneme aj bez neho.

Klempa: testovaním „nevychytáme“ infekčných ľudí

Virológ Boris Klempa kritizoval po stretnutí s prezidentkou označenie, že „týmto testovaním vychytávame infekčných ľudí“, spomenul to na dnešnej tlačovej besede s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Zdôraznil, že negatívny test neznamená automaticky, že je testovaný človek negatívny alebo neinfekčný.

Tá považuje za dôležité, aby ľudia počúvali v čase pandémie hlas vedcov, odborníkov či lekárov. Považuje ho za absolútne relevantný. Uviedla to po rokovaní s expertmi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou a celoplošným testovaním na COVID-19 antigénovými testami.

Odborníci podľa Čaputovej považujú za potrebné zvýšiť dostupnosť testovania. „Ľudia sa chcú testovať. Počúvam príbehy ľudí, ktorí čakajú niekoľko dní na testy,“ poznamenala.

zdroj: TASR/Dano Veselský

Bezplatné PCR testy na zistenie nového koronavírusu sú podľa hlavy štátu vecou politického rozhodnutia, kam investovať finančné a ľudské zdroje.

PCR testy sú presnejšie a zachytávajú výskyt ochorenia v širšom časovom pásme,“ hovorí prezidentka. Myslí si, že dostatočný počet odberných miest by sa mohol zaobstarať aj mobilnou formou, aby bolo testovanie dostupné každému.

 

Zdroje: Facebook/PavolCekan, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK