O naše plošné testovanie sa zaujíma jeden z najprestížnejších časopisov na svete. Je to pocta, vraví infektológ

  • Z otestovaných ľudí bolo 5 298 identifikovaných ako infekčných
  • Infektológ hovorí, že plošným testovaním vírus nezmizne
nemocnica koronavírus
TASR/Jaroslav Novák
  • Z otestovaných ľudí bolo 5 298 identifikovaných ako infekčných
  • Infektológ hovorí, že plošným testovaním vírus nezmizne

Trojdňové testovanie v oravských okresoch Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín a tiež v bardejovskom okrese na východe Slovenska je pilotnou akciou operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá bude pod gesciou Ministerstva obrany SR pokračovať celoslovenským testovaním počas nasledujúcich dvoch víkendov. 

Samotná pilotná fáza testovania dopadla podľa ministra obrany nad očakávania dobre. „Občania boli veľmi zodpovední,“ povedal s tým, že dúfa, že podobne bezproblémovo prebehne aj celoštátne testovanie. Spokojnosť s priebehom testovania vyjadril aj predseda vlády Igor Matovič

Na pilotné testovanie prišlo enormné množstvo Slovákov, Matovič je spokojný: Klobúk dole

Jarčuška: Plošným testovaním vírus nezmizne

V rozhovore s infektológom a členom vládnej pandemickej komisie Pavlom Jarčuškom v Denníku N zaznelo, že plošným testovaním sa koronavírus na Slovensku nezastaví. 

Určite by to malo krivku sploštiť, aj keď nie skôr ako za dva-tri týždne. Skôr sa to očakávať nedá. A nebude to len efekt testovania, ale aj opatrení, ktoré platia od 15. októbra. Tí, ktorí vďaka antigénovým testom teraz vedia, že sú pozitívni, určite nepôjdu za príbuznými či inými ľuďmi z rizikových skupín. To je veľmi dôležitý efekt,“ uviedol Jarčuška pre Denník N.

zdroj: TASR /Erika Ďurčová

O slovenskom testovaní vo svetových médiách

Nielen premiér ale aj viacerí ďalší politici ďakovali ľuďom, že prišli v tak hojnom počte.

Počas pilotnej fázy plošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovali zdravotníci 140 945 ľudí. O výsledkoch informoval na dnešnej tlačovej besede predseda vlády Igor Matovič. Z otestovaných ľudí bolo 5 594 identifikovaných ako infekčných, ich celkový percentuálny podiel je 3,97 percenta.  

Práve percento účasti malo byť piliérom toho, že celá operácia bude mať zmysel. Ľudia prišli a o prvom celoplošnom testovaní sa začalo písať aj vo svetových denníkoch.

Na Slovensku pribudlo viac ako 1 300 ľudí s COVID-19. V nemocnici leží takmer 1 000 pacientov s koronavírusom

Prišlo viac ľudí ako na voľby, z čoho som príjemne prekvapený. Dokonca sa nám na Slovenskú spoločnosť infektológov ozvali z prestížneho lekárskeho odborného časopisu Lancet, ktorý chce o našom plošnom testovaní urobiť článok. To je naozaj veľká vec,“ doplnil infektológ v rozhovore pre Denník N.

Testovanie nesmie ohrozovať životy

Ako zvládneme situáciu v ostatných mestách je ešte otázne. Pravdou stále ostáva fakt, že víkendové testovanie bolo pokusom na nečisto.

Ako uviedol Zväz ambulantných poskytovateľov v tlačovej správe, je okamžite pripravený podporiť mobilizáciu a zabezpečenie personálneho pokrytia doteraz najväčšej celoplošnej akcie na Slovensku. Podmienkou však je, aby vláda SR a Ústredný krízový štáb garantovali jej nespochybniteľnú logistickú a materiálnu bezpečnosť.

Ak bude akcia dôkladne pripravená, zväz odporučí predovšetkým svojim mladším a zdravým členom personálne podporiť testovanie svojou účasťou. Rozhodnutie však bude na osobnom zvážení možností každého jednotlivca.

Osobitne si ceníme statočnosť a ochotu všetkých, ktorí v tejto ťažkej chvíli stoja pri svojich pacientoch. Vzhľadom na rôznorodosť názorov verejnej odbornosti na efektivitu a doteraz medializované informácie o bezpečnosti tohto projektu ZAP zároveň apeluje na Vládu SR, aby účasť na celoplošnom testovaní nepodmieňovala sankciami,“ konštatovala prezidentka ZAP Zuzana Dolinková.

Zdroje: SITA, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech