Biochemik Pavol Čekan: Tretia dávka očkovania robí skutočný rozdiel pri starších ľuďoch, úmrtí je výrazne menej

  • Najnovšie výsledky z Izraelu dokazujú, že tretia dávka očkovacej látky výrazne znižuje riziko úmrtia na COVID-19
  • Denná úmrtnosť v Izraeli za posledných 7 septembrových dní bola nižšia v prípade ľudí očkovaných treťou dávkou
  • Na štatistiku upozornil aj biochemik Pavol Čekan
Na snímke vedec, biochemik Pavol Čekan
TASR/Pavol Zachar
  • Najnovšie výsledky z Izraelu dokazujú, že tretia dávka očkovacej látky výrazne znižuje riziko úmrtia na COVID-19
  • Denná úmrtnosť v Izraeli za posledných 7 septembrových dní bola nižšia v prípade ľudí očkovaných treťou dávkou
  • Na štatistiku upozornil aj biochemik Pavol Čekan

Biochemik Pavol Čekan dnes upozornil na dôležitú štatistiku v súvislosti s očkovaním treťou dávkou. Podľa článku The Times of Israel, na ktorý sa Čekan odvolal, je pri človeku, ktorý je zaočkovaný aj treťou dávkou vakcíny, päťdesiatkrát nižšie riziko úmrtia v dôsledku ochorenia COVID-19.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva za posledných sedem septembrových dní pripadalo 6,43 denných úmrtí na 100 000 Izraelčanov vo veku 60 rokov a viac. V prípade starších ľudí, ktorí boli trikrát očkovaní, bol priemer 0,13,“ informuje The Times of Israel.

Nechal by si sa zaočkovať treťou dávkou vakcíny?

Dôležitosť tretej dávky v praxi

Čekan preto upozorňuje, že „tretia dávka očkovania robí skutočný rozdiel pri starších ľuďoch“. Ako uvádza The Times of Israel, denná úmrtnosť za posledných 7 septembrových dní bola v prípade ľudí, ktorí podstúpili len dve kolá očkovania, 1,5. Pri ľuďoch, ktorí majú už tretiu dávku, to bolo 0,13. 

TRETIA DÁVKA OČKOVANIA ROBÍ SKUTOČNÝ ROZDIEL PRI STARŠÍCH ĽUĎOCH. Približne 50-krát nižšie riziko úmrtia, respektíve…

Posted by Pavol Cekan on Tuesday, October 5, 2021

Ako informuje agentúra SITA, Európska agentúra pre lieky (EMA) včera súhlasila s tým, aby sa ľuďom nad 18 rokov podávala tretia dávka vakcíny proti Covidu od konzorcia Pfizer/BioNTech a od spoločnosti Moderna. 

Aj u nás je očkovanie ešte stále najefektívnejšou cestou ochrany pred ťažkým priebehom a dlhodobými chronickými následkami, respektíve smrťou. Čaká nás pravdepodobne ťažká 3. vlna pandémie,“ vraví Čekan.

Hoci sme už všetci unavení, nestrácajme ostražitosť a zdravý rozum. Tretia dávka, ale aj tá prvá, má pre mnohých z nás v delta časoch cenu zlata,“ uzavrel.

Tretia dávka viazne

Hoci Slovensko už dávnejšie schválilo podávanie tretej dávky a dokonca ho stihla odobriť aj Európska lieková agentúra (EMA), zatiaľ sa u nás treťou dávkou neočkuje. Začať sa pritom malo už 13. septembra a niektorým skupinám ľudí už dokonca prišiel termín očkovania, vzápätí sa však termíny rušili.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský však v relácii TV Markíza Na telo plus uviedol, že v nasledujúcich týždňoch dostane tretiu dávku každý, kto o ňu bude mať záujem. „Do konca októbra budú všetci informovaní, že majú nárok,“ povedal.

Zdroje: Facebook/ Pavol Čekan, The Times of Israel , SITA, NaTeloplus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie