Biohacker Bednár: Rád by som sa dožil 128 rokov. Užíva len jeden doplnok stravy

  • Juraj Bednár je sériový podnikateľ a expert v oblasti IT bezpečnosti
  • Popri etickému hackingu sa venuje aj hackovaniu vlastného tela
juraj bednár biohacking
Ilustračný obrázok, Canva/Sergey Tinyakov, Instagram/@juraj.bednar
  • Juraj Bednár je sériový podnikateľ a expert v oblasti IT bezpečnosti
  • Popri etickému hackingu sa venuje aj hackovaniu vlastného tela

Svoj prvý program vytvoril už v šiestich rokoch. Založil niekoľko úspešných firiem v oblasti IT bezpečnosti a je autorom kníh Hackni sa, Veľký reštart a Kryptomeny – vyhackuj si lepší život.

Je tiež spoluzakladateľom informačno-vzdelávacieho projektu Paralelná Polis zameraného na kryptomeny, technologické inovácie a decentralizáciu. Juraj Bednár sa však vo svojom pôsobení neobmedzuje iba na digitálny svet. Aktívne sa totiž venuje aj čoraz populárnejšiemu biohackingu.

  • S čím v súčasnej dobe rád experimentuje?
  • Čomu sa v strave striktne vyhýba a prečo?
  • Čo využíva na podporu svojej kreativity?
  • Ako vyzerá jeho ranný rituál?
  • Čo si myslí o DIY biológii a transhumanizme?

Venuješ sa hackovaniu počítačov, ale aj vlastného tela. Mohli by sme teda začať tým, čo je to vlastne „biohacking“?

Najprv čo je to hacking — vznikol a vyvinul sa koncom 50. rokov a začiatkom 60. v prostredí amerických univerzít a ich „počítačových sál“. Počítače boli čierne skrinky, ktorým málokto rozumel. Mali tri vlastnosti – boli na tú dobu veľmi komplexné, často sa kazili alebo nerobili to, čo mali a boli „uzavreté“ — teda mnohé ich časti nebolo možné priamo meniť alebo si prečítať, ako presne fungovali.

Hacking fungoval tak, že skúšali rôzne zásahy do komplexného systému a sledovali, čo sa stane. Štandardná vedecká metóda — vybudovanie falzifikovateľnej hypotézy a experiment na vyvrátenie negácií, bola počas dlhých hackovacích večerov nahradená stratégiou „čo sa stane, keď tento nedokumentovaný bit nastavím na 1“?

Biohacking funguje podobne s naším telom. Skúšame intervencie a pozorujeme, čo sa deje. Na rozdiel od súčasnej vedy, veľmi často založenej na korelačných štúdiách na malých vzorkách, pracuje so vzorkou N=1. Čo funguje mne alebo vám, bude pravdepodobne fungovať inak a dokonca to môže byť v úplnom rozpore so súčasnou vedou. Aj keď väčšine ľudí (veľké N) prospieva niečo, mne to môže škodiť. Alebo benefity sú nižšie ako náklady.

Biohacker začína rozumieť sebe na základe experimentov so svojím vnútorným komplexným systémom. To, aké experimenty skúšať, môže vychádzať z vedy, vrátane tých korelačných štúdií, potom z tradícií alebo len z čistého nápadu „poďme skúsiť, čo toto urobí“. Samozrejme, prvým krokom je vyhodnotiť riziko — piť Savo nie je dobrý experiment. 

Prezradil by si nám viac o svojom prvom biohackerskom experimente?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Juraj Bednár

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá