Blaha prišiel aj o osobný účet na Facebooku, Meta ho zrušila kvôli videu o Čaputovej

  • Poslanec Ľuboš Blaha prišiel o svoj osobný účet na sociálnej sieti Facebook
  • Len nedávno mu pritom zrušili jeho stránku
Ľuboš Blaha NR SR
TASR/Jaroslav Novák
  • Poslanec Ľuboš Blaha prišiel o svoj osobný účet na sociálnej sieti Facebook
  • Len nedávno mu pritom zrušili jeho stránku

Poslanec Ľuboš Blaha prišiel nedávno o svoju stránku na Facebooku. Na pár dní sa úplne presunul na Telegram, no čase sa však vrátil a „oživil“ svoj osobný profil na Facebooku. Dnes však prišiel aj o ten. Priznal to on sám na sociálnej sieti Telegram. „Už mi zablokovali aj osobný profil a spolu s ním aj stovky súkromných kontaktov a konverzácií,“ napísal poslanec za stranu Smer. 

Dôvodom na zrušenie tohto profilu malo byť jeho video o prezidentke Zuzane Čaputovej, o ktorej tvrdil, že je „dobre živená madam vďaka zdrojom z USA“. Na Telegrame v statuse tvrdí, že Facebook je ním posadnutý.

„Kompletene ma vymazali,“ píše poslanec, ktorý je známy najmä vďaka tomu, že šíri nenávisť v statusoch. Robil to tak dlhé roky a za ten čas si okolo seba vybudoval veľmi silnú základňu fanúšikov. Blahova stránka mala vyše 170-tisíc sledovateľov.

Niektorí sa s ním presunuli aj na iné sociálne siete, jeho dosah sa však nedá porovnať s tým, ktorý mal pred vypnutím jeho stránky. Blaha je dlhodobo presvedčený, že jeho stránku Meta odstránila neprávom a že sa žiadneho porušenia pravidiel nedopustil.

„Ak by existovali regulárne verejné spôsoby opravných prostriedkov a odvolacích procesov, kde by som dostal možnosť obhájiť svoju pravdu, nezablokovali by ste ma. Takto ste len ako súkromná firma využili svoje represívne nástroje, aby ste sa na žiadosť slovenských vládnych politikov zbavili nepohodlného opozičného politika,“ napísal poslanec Blaha v otvorenom liste adresovanom sociálnej sieti, ktorý zverejnil 16. júna. 

Blahovu stránku Meta zrušila ešte 14. júna. „Sme síce platforma otvorená všetkým názorom, ale tiež chceme, aby sa ľudia cítili vítaní a v bezpečí. Preto máme prísne pravidlá pre to, čo je a čo nie je na Facebooku dovolené. Táto stránka bola odstránená kvôli opakovanému porušovaniu našich pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania násilia a dezinformácií a ubližovania COVID-19,“ potvrdila vtedy spoločnosť Meta pre Startitup.

Dôvodmi zrušenia stránky mali byť opakované porušovanie pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania k násiliu a šírenia dezinformácií o ochorení COVID-19.

Blaha tvrdí, že tieto dôvody nie sú pravdivé a že nemal možnosť brániť sa. „Je to splnenie pokynu koaličných politikov, aby zavreli ústa opozičnému politikovi, ktorý mal veľký výtlak na sociálnej sieti,“ uviedol Blaha na tlačovom brífingu. 

Vymazanie vníma ako zásah do slovenskej politiky. „Nie je to vypnutie drobného užívateľa, je to zásah do slovenskej politiky. Máme tu kampaň v rámci referenda, máme tu reálny koalično-opozičný boj,“ dodal. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá