Blahu stopka na Facebooku nezastavila. Hejt a síru chrlí na nových miestach

  • Ľuboša Blahu stopka na Facebooku nezastavila
  • Jeho kritické statusy a hejty sa objavujú na ďalších platformách
Blaha úsmev nrsr Telegram profil
Reprofoto Ľuboš Blaha/Telgram, TASR/Martin Baumann
  • Ľuboša Blahu stopka na Facebooku nezastavila
  • Jeho kritické statusy a hejty sa objavujú na ďalších platformách

V polovici tohto mesiaca spoločnosť Meta poriadne prekvapila. Zdá sa, že firme pohár trpezlivosti pretiekol a v súvislosti s toxickou facebookovou stránkou smeráka Ľuboša Blahu sa rozhodla konať. Meta dala Blahovmu útočisku na sociálnej sieti stopku a známy poslanec Smeru tak prišiel o stránku s poriadne hutným výtlakom.

Na prvý pohľad sa zdá, že Blaha po iniciatíve zmĺkol, no pravda je taká, že sa len uchýlil na iné online platformy, na ktorých veselo pokračuje v šírení hejtu namierenom najmä na súčasnú vládnu garnitúru či hlavu štátu. A ako upozorňuje známy slovenský politológ, Blahove názory budú na Facebook tak či tak postupne presakovať. Čo sa už aj deje.

Vypnutý Blaha

Minulý týždeň Meta vypla Blahovu facebookovú stránku, ktorá bola už nejaký čas kritizovaná za nevyberavý slovník či hejt. Blahove statusy boli často namierené voči predstaviteľom koalície, vládnemu kabinetu, ale aj prezidentke Zuzane Čaputovej.

Sme síce platforma otvorená všetkým názorom, ale tiež chceme, aby sa ľudia cítili vítaní a v bezpečí. Preto máme prísne pravidlá pre to, čo je a čo nie je na Facebooku dovolené. Táto stránka bola odstránená kvôli opakovanému porušovaniu našich pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania násilia a dezinformácií a ubližovania COVID-19,“ potvrdila spoločnosť pred vyše týždňom pre Startitup.

Blaha Facebook
zdroj: Reprofoto: FB/Ľuboš Blaha

Viac sledovateľov ako Harabin

Netrvalo ale dlho a Smer-SD pozýval na Facebooku priaznivcov Ľuboša Blahu, aby smeráka sledovali na iných platformách, a to napríklad aplikácii Telegram a Vkontakte. Facebooková stopka tak poslanca nezastavila, len „prešiel o dom ďalej“.

Aj naďalej tak prispieva a delí sa o myšlienky v podobnom duchu ako predtým. Blaha má v súčasnosti na Telegrame takmer 24-tisíc sledovateľov. Len na porovnanie, ďalšia hviezda dezinfoscény, Štefan Harabin, má na rovnakej aplikácii „len“ 4 900 odberateľov.

Počítač
zdroj: Unsplash/Glenn Carstens-Peters

Sieti Telegram sme sa venovali už v minulosti, a to práve v súvislosti s témou odlevu konšpirátorov na túto platformu. Expert na sociálne siete Tomáš Kriššák nám v tomto článku vysvetlil, že práve Telegram je jednou z výrazne rastúcich platforiem, o ktoré sa zaujímajú práve extrémisti či konšpirátori.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Startitup, VKontakte, Telegram, Expandeddramblings.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá