Blíži sa demografická kríza: Slováci prezradili 5 dôvodov, prečo nechcú mať deti

  • Slováci majú strach mať deti. Nechcú ich priviesť do sveta plného nenávisti, neistotu im spôsobuje aj zlá finančná situácia
  • Detí je však čoraz menej, Slovensko začína bojovať s demografickou krízou. Budúcnosť krajiny je nejasná, prognózy sú nepriaznivé
  • Len 34 % ľudí plánuje mať deti. Z čoho majú Slováci najväčšie obavy, sú to peniaze či klimatická kríza?
všpz (2)
TASR
  • Slováci majú strach mať deti. Nechcú ich priviesť do sveta plného nenávisti, neistotu im spôsobuje aj zlá finančná situácia
  • Detí je však čoraz menej, Slovensko začína bojovať s demografickou krízou. Budúcnosť krajiny je nejasná, prognózy sú nepriaznivé
  • Len 34 % ľudí plánuje mať deti. Z čoho majú Slováci najväčšie obavy, sú to peniaze či klimatická kríza?

Slovensko starne, Slováci majú čoraz menej detí. Mladí ľudia rodičovstvo odkladajú, prioritami sú pre nich kariéra a sloboda. Demografická kríza sa blíži a budúcnosť krajiny je nejasná. Dôsledkov bude mať veľa – vzhľadom na demografický vývoj nebude štát v budúcnosti napríklad schopný zabezpečiť primerané dôchodky.

Prečo teda Slováci nechcú mať deti? Pre našu budúcnosť aj ekonomiku to má veľký význam. 

Dáta naznačujú, že Slováci majú obavy mať deti – nechcú ich priviesť do sveta plného nenávisti, problémom je aj bývanie či nedostatok financií. Nájdu sa aj takí, pre ktorých je bezdetnosť riešením klimatickej krízy. Ďalšia skupina zas veľmi nevie, ako pôrod a popôrodné obdobie funguje a ako sa naň majú pripraviť.

 

Potvrdzuje to aj instagramový prieskum Startitup, do ktorého sa zapojilo 5 200 respondentov. Až 66 % z nich neplánuje byť v najbližších rokoch rodičom. Ako hlavné dôvody, prečo sa toho boja, uviedli vysoké ceny nájmov, zlú finančnú situáciu pre matky na materskej, ale aj klimatickú krízu. 

mockup

1. Finančná neistota

Za poklesom pôrodnosti je nielen zmena hodnotového rebríčka a väčšia ženská emancipácia, ale aj menšia finančná istota.

Aj šesť rokov po prvom pôrode odpracujú matky ročne v priemere o 2,5 mesiaca menej a ich mzdy sú o 33 % nižšie, než keby deti nemali. Približne tretinu rozdielu v mesačných mzdách je možné vysvetliť tým, že matky pracujú v priemere menej hodín.

Efekt rodičovstva na príjmy mužov je oveľa menej výrazný, ale pozitívny počas prvých dvoch rokov od narodenia prvého dieťaťa, uvádza Ministerstvo financií.

mileniáli
zdroj: Facebook/Visit Bratislava – Slováci míňajú stovky eur na zábavu, kultúru či cestovanie.

„Mama hotel“ aj po tridsiatke: Mladí ľudia tiež radi utrácajú za zábavu, koníčky, cestovanie či víkendové výlety. 

Dokazuje to aj štúdia, kde sa Slovensko v rebríčku krajín, ktoré sú pod najväčším finančným tlakom na svete, umiestnilo na 10. mieste spomedzi skúmaných 35 krajín sveta.

Keďže sa Slováci radi predvádzajú, uprednostnia kúpu drahého kúska oblečenia pred šetrením si na budúcnosť. Aj preto až 57 % mladých Slovákov vo veku od 25 do 34 rokov žije v „mama hoteli“, vyplýva to z analýzy Eurostatu.

2. Vysoké ceny nájmov a nedostatočné zázemie 

Väčšina Slovákov, ktorá si momentálne zakladá rodiny, hľadá vlastné bývanie. Napriek tomu, že bývanie u rodičov má mnohé výhody, tak už roky nepatrí medzi najlákavejšiu alternatívu.

Náklady na bývanie však zhltnú slovenským domácnostiam viac než štvrtinu ich výdavkov. Bývanie mnohých ochudobňuje, a to je jeden z dôvodov, prečo dieťa do chudoby priviesť nechceme.

Životné náklady Slovákov sú takmer 2 000 eur, ušetriť si aspoň niekoľko stoviek eur býva veľký problém. Ako štúdia zistila, pri priemernom mesačnom plate 1 202 eur, zároveň aj pri nezamestnanosti 6,9 %, občania Slovenska platia mesačné nájomné v priemere 739 eur. Životné náklady priemerného Slováka sa šplhajú na 1 849 eur.

bytovy dom
zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová – Kúpiť si vlastný byt je pre mladých Slovákov veľký problém, aj preto nechcú mať deti.

3. Slovákov trápia pochybnosti, dôvodom je slabá informovanosť 

Dôvodov, prečo ľudia nechcú mať deti, je oveľa viac. Mnohí majú pocit, že na to stále nie sú pripravení, pretože nevedia, čo to obnáša. Potom je tu aj skupina žien, ktoré majú z prichádzajúceho pôrodu strach, pretože im chýbajú relevantné informácie, overený zdroj, ktorý by im zodpovedne poradil. Obávajú sa, či zvládnu bolesť a či v dôležitých momentoch nezlyhajú.

Trápia ich pochybnosti o tom, či dopadne všetko dobre, či budú schopné dojčiť, či dajú svojmu dieťatku v prvých mesiacoch, keď je najzraniteľnejšie, všetko čo potrebuje . Prepadajú panike a len ťažko hľadajú spôsob, akým sa upokojiť. A pritom by stačilo, ak by sa mali s kým porozprávať, získať zrozumiteľné odpovede na svoje otázky, ak by sa mali o koho oprieť.

Presne to, im ponúka štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. V rámci skvalitňovania svojich služieb vychádza v ústrety budúcim aj čerstvým mamičkám a s podporou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek prináša bezplatné predpôrodné a popôrodné poradenstvo.

„Naším poslaním je podporovať sebadôveru ženy vo vlastnú schopnosť porodiť, starať sa o dieťatko, či dojčiť. Pôrodné asistentky poskytnú odborné rady v priateľskej komunikácii, šité na mieru práve pre konkrétnu ženu. Vieme, akú dôležitosť má individuálny prístup ku každej rodičke či klientke. Naším veľkým prianím je, aby ženy poznali radosť z pôrodu, aby privítali svoje dieťatko na tento svet dôstojne a láskyplne,“ ozrejmila dôvod spolupráce pôrodná asistentka a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pôrodnú asistenciu Elena Drapáčová

4. Slováci nechcú priviesť deti do sveta plného nenávisti

Doba sociálnych sietí sprevádza celú dnešnú generáciu. Digitálny priestor umožňuje nadväzovať vzťahy, priateľstvá, tráviť voľný čas či zbierať a šíriť informácie. Okrem nesporných pozitív prináša do života mladých ľudí rôzne úskalia – anonymitu, nenávisť aj aroganciu. 

Aj to sú dôvody, ktoré mnohých ľudí odrádzajú od toho, aby ich deti vyrastali v tomto prostredí. Obavy však majú Slováci aj zo stavu našej planéty – nedostatok pitnej vody či klimatické katastrofy.

Viac ako 2,2 miliardy detí po celom svete je vystavených extrémnemu riziku, ktoré spôsobila klimatická kríza, informuje najnovšia správa UNICEF. Klimatickú krízu označujú ako krízu práv detí, keďže tie sú mnohokrát citlivejšie na znečistené prostredie, extrémne výkyvy počasia či nedostatok vody.

Pri úvahách o tom, či mať dieťa, môžu veľkú rolu zohrať aj environmentálne obavy. Ide najmä strach z preľudnenia, dieťa bude využívať zdroje a zhoršovať zmenu podnebia, čím spôsobí škody na životnom prostredí

20212210_klimaticky_strajk_07818624
zdroj: TASR/Jaroslav Novák - Podľa mnohých mladých ľudí je bezdetnosť riešením klimatickej zmeny.

5. Stres a strata slobody 

Ženy majú nedostatok informácií o tehotenstve, pôrode aj starostlivosti o dieťa. Aj preto sú ľudia s deťmi viac v strese, než tí bezdetní. Neistota mnohým ženám bráni v tom, aby mali deti.

Okrem toho má až 38 % žien pocit, že vychovávať dieťa si vyžaduje príliš veľa energie a času, 33 % si myslí, že by dieťa narušilo ich slobodu, naznačuje prieskum amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

všpz
zdroj: Facebook/Visit Bratislava – Slováci sú nedostatočne informovaní, ženy majú z pôrodu strach.

Demografickú krízu pocítia všetci 

Bezdetnosť má výrazný vplyv na to, že je Slovensko rok čo rok bližšie k demografickej kríze. Hrozivé čísla dokonca ukazujú, že na konci storočia nás bude o polovicu menej.

Slovensko bude mať ku koncu tohto storočia približne o tri milióny obyvateľov menej, vyplýva to zo štúdie Inštitútu pre meranie a vyhodnocovanie zdravia (IHME), ktorá bola uverejnená v odbornom časopise The Lancet. Podľa Slovenského štatistického úradu v roku 2100 bude mať Slovensko 2,56 milióna obyvateľov. 

Čelíme postupnému úbytku počtu obyvateľov a zároveň intenzívnemu populačnému starnutiu. V dlhodobých demografických trendoch v jednotlivých regiónoch Európy sa očakáva dlhší život obyvateľstva, nižšia miera pôrodnosti, starnúce spoločnosti, menšie domácnosti a rastúca urbanizácia, uvádza sa v správe Európskej komisie.

Aké problémy sa dajú vyriešiť?

Ženy sú pred pôrodom aj po pôrode neraz nedostatočne informované. Stres majú nielen z pôrodu, ale aj zo starostlivosti o dieťa. Nevedia, čo ich čaká počas šestonedelia, či aká detská kozmetika je tá správna. Neraz sa obracajú na sociálne siete a rôzne internetové portály, kde informácie nie sú dostatočne relevantné. 

Riešenie prináša Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá poskytuje bezplatné predpôrodné, popôrodné a laktačné poradenstvo. Skúsené pôrodné asistentky budú 5 dní v týždni, 10 hodín denne k dispozícii nielen ženám poisteným vo VšZP.

Komunikáciou sa však dá vyriešiť aj celková neistota zo sveta, do ktorého by sa dieťa narodilo – páry, ktoré dieťa zvažujú, tak dokážu komunikáciou s odborníkmi prekonať väčšinu svojich zábran a výhrad. Viac podrobností →

Zdroje: comparethemarket.com.au, independent.co.uk, ta3.com, thelancet.com, ec.europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá