Bližšie k „hraniciam vesmíru“ sa ocitneš za 50-tisíc dolárov. Unikátne lety v trvaní bežnej dovolenky prídu na trh čoskoro

  • Cestovať po svete dnes nie je najmenším problémom
  • Problémom však už nie je ani priblížiť sa vesmíru
  • Budeš si za to musieť poriadne priplatiť
CNN
  • Cestovať po svete dnes nie je najmenším problémom
  • Problémom však už nie je ani priblížiť sa vesmíru
  • Budeš si za to musieť poriadne priplatiť

Precestovať celý svet dnes môže už takmer každý, no len málokto sa môže pochváliť tým, že bol na výlete vo „vesmíre“, respektíve tisícky kilometrov nad Zemou. 

Stratosférická balónová spoločnosť World View prišla s ponukou rezervácií päťdňových balónových výletov, ktoré ti na svetové pamiatky poskytnú úplne nový pohľad. Ak ťa teda niekedy zaujímalo, ako vyzerá Veľký Čínsky múr zo vzduchu, máš možnosť pozrieť si to na vlastné oči.

zdroj: Unsplash/Timur Garifov

Prvé komerčné lety by sa mali uskutočniť už na začiatku roka 2024. Cena vstupenky na „palubu“ ti však vyrazí dych. Jedna miestenka zabezpečujúca ti toto dobrodružstvo bude stáť 50-tisíc dolárov.

Ako však uvádza portál CNN, ide o najdostupnejší a najdlhšie trvajúci vesmírny zážitok vôbec. Hoci ide v súčasnosti o výlet pre Američanov, spoločnosť má globálne plány a tento zážitok chce sprístupniť ľuďom z celého sveta.

Prvý prístav sa bude nachádzať v americkom národnom parku Grand Canyon, no postupne by k nemu mali pribúdať ďalšie. Jeden bude vybudovaný v austrálskej Veľkej korálovej bariére, ďalší v Keni či v Brazílii. Slováci budú mať najbližšie vesmírny prístav v Nórsku. Umiestnenie týchto prístavov je taktické, spoločnosť ich nazýva Sedem divov sveta, stratosférická edícia.

Svet z inej perspektívy 

Z týchto miest budú štartovať jednotlivé vyhliadkové lety. Súčasťou jedného letu budú dvaja členovia posádky a osem cestujúcich. Títo ľudia budú vynesení do výšky viac ako 30 kilometrov. Ide o výšku štyrikrát väčšiu ako v prípade komerčných letov.

Do tejto výšky sa „vesmírni turisti“ dostanú vďaka balónu s nulovým tlakom, ktorý sa po dosiahnutí požadovanej úrovne bude vznášať v atmosfére. Každý výlet bude trvať 6 až 12 hodín, počas ktorých si hostia môžu vychutnať palubnú večeru, využiť teleskopy alebo si oddýchnuť na sklopných ležadlách. 

zdroj: CNN

To všetko je súčasťou päťdňového výletu, počas ktorého turisti prejdú všetky prístavy. Nielen ambície World View, alebo dokonca jeho balóny, sú vysoké. Spoločnosť má veľké ambície týkajúce sa vplyvu výletov do vesmíru. Tým, že privedie mnoho ľudí bližšie k vesmírnym hraniciam, deklaruje nádej, že títo turisti uvidia svet bez hraníc a na Zem sa vrátia s motiváciou urobiť zo sveta lepšie miesto.

zdroj: CNN

Zaujímavosťou je, že táto spoločnosť nie je jedinou, ktorá poskytuje takéto dobrodružstvá. Jej hlavným konkurentom je spoločnosť, ktorá plánuje začať s letmi taktiež v roku 2024. Rozdiel je však v cene. Floridská spoločnosť si za jeden výlet účtuje 125-tisíc dolárov.

Zdroj: CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK