Vstupenka na túto loď stojí milión dolárov. Jej cieľom je však zachrániť planétu a otvoriť oči bohatým

  • Luxusných plavidiel je na svete neúrekom, no tých, čo neničia životné prostredie je minimum
  • Svetový podnikateľ sa rozhodol, že takéto plavidlo zafinancuje
  • Určené bude predovšetkým na výskum klimatickej krízy
pjimage – 2021-10-03T121258.382
CNN/Earth 300
  • Luxusných plavidiel je na svete neúrekom, no tých, čo neničia životné prostredie je minimum
  • Svetový podnikateľ sa rozhodol, že takéto plavidlo zafinancuje
  • Určené bude predovšetkým na výskum klimatickej krízy

Jachty a iné luxusné plavidla možno považovať za akýsi symbol bohatstva. Vedel si však, že počas pandémie dopyt po týchto plavidlách výrazne vzrástol? Podľa portálu CNN to je spôsobené predovšetkým tým, že boháči zatúžili po väčšom súkromí a sociálnom dištancovaní sa v tej najlepšej možnej podobe. 

Milionári kupujúci jachty si však očividne neuvedomili, že využívanie týchto plavidiel má nesmierne zlý dopad na životné prostredie. Podľa výpočtu antropológov z Indiana University vypúšťa jedna jachta s posádkou, heliportom a bazénmi viac ako 7-tisíc ton COročne. Ak si to vynásobíme počtom superjácht na tomto svete, dostaneme sa k číslu 2 milióny ton CO2, čo predstavuje ročné emisie viac ako štvrtiny krajín sveta. 

zdroj: CNN/Earth 300

V dôsledku týchto alarmujúcich čísel má vzniknúť loď, ktorá zlúči všetky vlastnosti luxusnej jachty a vedecký výskum, ktorý spojí klimatických vedcov a bohatých v odvážnom úsilí zachrániť planétu. Podľa podnikateľa Aarona Olivera ide o skvelý nápad. Kľúčovým krokom bude vziať najbohatších ľudí planéty a ukázať im zhoršujúcu sa situáciu. Ukázať by im ju mali svetoví vedci angažujúci sa v klimatických problémoch.

Globálne plavidlo nie len pre boháčov 

Názov jachty je Earth 300 a bude poukazovať na jej dĺžku. Pri dĺžke 300 metrov by trpaslíkom ostala aj jachta Azzam, ktorú v súčasnosti vlastní kráľovská rodina z Abú Dabí.

Predbežný návrh plavidla je unikátny. Loď by mala pozostávať z 13 podlaží, na ktorých sa bude nachádzať viacero vedeckých laboratórií. Vedci budú v týchto laboratóriách zbierať údaje z plavieb lode a snažiť sa prísť na riešenia, ktoré dokážu zmierniť klimatickú krízu. 

Kapacita lode bude 425 osôb, no tá bude zaplnená predovšetkým dvoma skupinami. Členov posádky by malo byť 165 a vedcov približne 160. Na loď sa však bude môcť dostať aj 20 študentov a 20 rezidentných expertov, ktorí by podľa Olivera mali vytvoriť multidisciplinárny „taviaci kotol“. 

zdroj: CNN/Earth 300

Okrem vyššie spomenutých ľudí sa plavby budú môcť zúčastniť aj bohatí turisti, ktorí si však za plavbu budú musieť zaplatiť. Vymedzených pre nich bude 20 luxusných apartmánov. Náklady na osobu sa budú pohybovať v blízkosti jedného milióna dolárov. 

Ak si myslíš, že plavby budú charakterizované ako výletné, si na omyle. Ako hovorí otec myšlienky plavidla Aaron Oliver, loď bude plávajúcim počítačom. Boháči, ktorí sa plavby zúčastnia, sa budú musieť so svojimi skúsenosťami a poznatkami podeliť s ďalšími ľuďmi a šíriť tak osvetu. 

zdroj: CNN/Earth 300

Podľa Olivera sa loď stane ikonickým objektom generácie a prirovnáva ju k olympijskej pochodni či Eiffelovej veži. „Dôvod, prečo staviame loď, je ten, že zmena klímy je globálnym problémom, a preto potrebuje globálne vozidlo,“ vysvetľuje s tým, že oceány sú bijúcim srdcom našej planéty, pretože absorbujú väčšinu oxidu uhličitého. 

Zdroj: CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá